Księgarnia Morpurgo

KSIĘGARNIA MORPURGO W SPLICIE

Każdego maniaka Chorwacji, którego interesuje literatura, dobra książka i historia tej dziedziny, nie powinno zabraknąć w kultowej księgarni Morpurgo znajdującej się w Splicie nieopodal portu i miejskiej promenady.
Knjižara Morpurgo należy do jednej z najstarszych księgarni w Europie. Księgarnia założona została w 1860 roku i do dnia dzisiejszego, niezmiennie działa pod tym samym adresem.

Nazwa księgarni wywodzi się od jej założyciela Vida Morpurgo, jednego z najwybitniejszych ludzi w historii Splitu, niezwykle skromnego a zarazem o wyjątkowej wizji człowieka, który był wydawcą, pionierem przemysłu oraz promotorem kultury. Całe swoje życie poświęcił pracy intelektualnej, zaangażowany był w wyzwolenie ludzi z niewoli intelektualnej, duchowej oraz materialnej.

Jako nastolatek Morpurgo uczęszcza do Królewskiego Gimnazjum w Splicie, kończy szkołę wyższą, po czym postanawia rozwinąć działalność, która związana jest z licznymi wydawnictwami zagranicznymi. W roku 1855 Morpurgo udaje się do Wenecji w celu zawarcia umów z wydawcami i księgarzami a następnie otwiera własną księgarnię w Splicie.
Vid Morpurgo wypuszcza na światło dzienne czasopismo „Annuario Dalmatico” czyli Rocznik Dalmacji, w którym publikowane są liczne teksty dalmatyńskich intelektualistów. Dzięki temu czasopiśmie, chce uchronić prowincję przed zacofaniem kulturowym oraz dostarczyć im ciekawych i inteligentnych artykułów. Z czasem zaczyna publikować wiele interesujących publikacji na temat spraw politycznych kraju, oraz społeczeństwa.
Ciało Morpurgo spoczywa na starym, żydowskim cmentarzu w Splicie na obrzeżach Góry Marjan.

 

Księgarnia Morpurgo – wygląd

Rozpoznawczym elementem księgarni są przede wszystkim charakterystyczne, ciemnozielone drzwi z wytłoczoną, złotą nazwą księgarni. Frontowe drzwi to nie tylko znak rozpoznawczy marki, to także element ożywiający stare budownictwo znajdujące się dookoła placu. Księgarnia Morpurgo bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów, którzy z czystej ciekawości chcą zobaczyć co mieści się za zielonymi drzwiami.
Na dzień dzisiejszy w księgarni znajduje się literatura o różnej tematyce – począwszy od książek naukowych i podręczników szkolnych, a skończywszy na powieściach dla młodzieży i bajkach dla dzieci.
Księgarnia mieści się na powszechnie znanym w Splicie placu o nazwie  – Narodni trg (Pjaca) czyli placu Ludowym. Plac bardzo łatwo odszukać gdyż znajduje się on w obrębie Pałacu Dioklecjana.

Aktualizacja: W roku 2017 księgarnia została zamknięta!

croatia-chorwacja-split-morpurgo-2Księgarnia Morpurgo

Księgarnia Morpurgo

Księgarnia MorpurgoWnętrze księgarni Morpurgo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *