Balote

BALOTE, CZYLI GRA ZESPOŁOWA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Chorwacja ma to do siebie, że czas płynie tutaj o wiele wolniej i spokojniej niż w Polsce. Bynajmniej tak jest w moim odczuciu. Ludzie bardzo chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, rozkoszując się słonecznymi dniami.
I to jest akurat jak najbardziej zrozumiałe. Tutejsza pogoda wręcz zmusza do wyjścia z domu i spędzania każdej wolnej chwili na łonie natury. Szczególnie starsze osoby, które nie mają na głowie już tyle obowiązków, potrafią całe dnie przesiedzieć na dworze, w kawiarni, na ławce przed domem czy uwaga – wesoło się bawić podczas gry w balote.

Gra jest fajną rozrywką ale przede wszystkim idealnym sposobem do spędzenie czasu z innymi osobami, w towarzystwie. I chociaż gra balote przeznaczona jest dla wszystkich (bez względu na wiek) to najczęściej grają w nią osoby starsze – popijając przy tym piwko, zagryzając przygotowane już wcześniej przekąski, żartując, śmiejąc się.

Z grą spotkałam się w wielu miejscach w Chorwacji ale przede wszystkim w regionie Dalmacji. Czy to w środku miasta pomiędzy osiedlami, czy w pobliżu plaż, czy chociażby w lasach i miejskich parkach, wszędzie dostrzec można place do gry w balote. Większość miejsc do gry oświetlona jest latarniami bądź też małymi światełkami porozciąganymi od drzewa do drzewa, dzięki czemu nawet w nocy miłośnicy tej gry mogą zatracić się w swoich rozgrywkach.
Co jakiś czas w Chorwacji organizowane są również charytatywne turnieje balote, w których udział biorą znane gwiazdy telewizji i sceny a cały dochód z gry przeznaczony jest na konkretny cel, lub dla konkretnej osoby.

 

Na czym polega gra balote

W grę można grać indywidualnie bądź grupowo. Najbardziej popularne są rozgrywki pomiędzy dwiema drużynami, gdzie w skład każdej z nich wchodzą 3 – 4 osoby. Każda z tych osób dostaje po dwie kule do gry. Celem gry jest umieszczenie (poprzez rzuty) swoich kul jak najbliżej wyznaczonej kuli na końcu toru. Wyznaczona kula, która stanowi punkt docelowy nosi nazwę „bulin” i zazwyczaj jest ona najmniejszą kulą spośród wszystkich biorących udział w grze. Zwycięża ta drużyna, której wszystkie kule znajdują się jak najbliżej kuli „bulin”. Podczas gry można także próbować przesunąć kulę „bulin” od kul przeciwnej drużyny, które są już w jej pobliżu.
Gra jest punktowana i najczęściej kończy po osiągnięciu 13 punktów, gdzie podczas jednej kolejki rzutów maksymalnie można uzyskać punktów 6. Ważne jest też zachowanie kolejności gry, a mianowicie, drużyna która wyrzuca kulę bulin na koniec toru przed rozpoczęciem gry, zawsze zaczyna rozgrywki jako pierwsza. Tak samo wygląda z następną kolejką rozgrywek – drużyna, która wygrywa pierwsza, otrzymuje kulę „bulin” i to ona rozpoczyna następną turę rzutów.

Jak Wam się podoba taki sposób na spędzanie czasu ze znajomymi? Bo mi bardzo. Już samo patrzenie na walczące między sobą drużyny jest wciągające a co dopiero sama gra. Nie dziwię się więc, że starsi ludzi nałogowo oblegają tory do gry w balote.

Balote

Balote

BaloteRozgrywki balote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *