PIESZE SZLAKI TEMATYCZNE NA WYSPIE BRAČ – ZWIEDZAJ AKTYWNIE

Coraz częściej, osoby decydujące się na wakacje w Chorwacji, oprócz leżenia przez tydzień na plaży, wybierają też aktywną formę odpoczynku. Jestem jak najbardziej za, bo sama, zamiast siedzenia na plaży wolę pojeździć rowerem po wyspie czy pójść na długą wędrówkę, podczas której mogę dodatkowo odkrywać jakieś nowe miejsca. Chorwacja oferuje wiele rozwiązań dla osób kochających aktywne zwiedzanie i bez problemu każdy znajdzie coś wyjątkowego i odpowiedniego dla siebie.

Jeśli są w tym gronie osoby planujące aktywny pobyt na wyspie Brač, to mogą już dzisiaj zaplanować ciekawe zwiedzanie połączone z pieszą wędrówką. Do dyspozycji macie trzy tematyczne szlaki, na których dowiecie się interesujących rzeczy o tutejszych mieszkańcach i ich obyczajach.

 

Najciekawsze piesze szlaki tematyczne na wyspie Brač:

1. Dolčevita

Szlak rozpoczynający się nad miejscowością Supetar, tuż przy restauracji „Ranjak” (trasa Supetar – Bol). Przed wejściem na trasę wznosi się drewniana tabliczka z nazwą „Dolčevita”.
Trzema przewodnimi hasłami szlaku są: zapach, smak, widok. Jak sami przewodnicy twierdzą, podczas wędrówki, po pierwsze – cały czas czujemy zapach roślinności, drzew oliwnych, kwiatów i ziół, po drugie -degustujemy lokalne jedzenie i domowe wino, a po trzecie –  napawamy oczy pięknymi widokami wyspy. Jest to absolutny raj dla naszych zmysłów.
Trasa „Dolčevita” przemierza przez zielone tereny wyspy jak i również stare wioski Dolnji Humac czy Dračevica – nieodkryte perełki dalmatyńskiej architektury.

Wybierając przejście trasy z przewodnikiem, w cenie wycieczki wliczone jest:
– wejście do galerii „Jakšić” z przedmiotami, pamiątkami i własnoręcznie wykonaną biżuterią z kamienia

– skosztowanie lokalnego, słodkiego deseru w konobie „Pod česminu”
– spróbowanie owczego sera z wyspy w konobie „Žiža”
– degustacja wina w lokalu „Vinarija Senjković”
– posmakowanie likieru i rakii w konobie „Turanj”

Długość trasy – około 7 kilometrów

2. Herkules

Trasa, poprzez tytułowego Herkulesa kojarzy się z mitologią rzymską, a jej główną myślą jest siła, moc i zwycięstwo. Szlak startuje w miejscowości Splitska i ciągnie się w górne części wyspy. Głównym celem wędrówki jest dotarcie do „Rasohe” jednego z najstarszych kamieniołomów na Braču, w którym wydobyty był kamień do budowy pałacu Dioklecjana.
W trakcie wycieczki dowiemy się wszystkiego o historii białego kamienia, jego wydobywaniu, technice obróbki oraz sięgniemy wiedzy z mitologii greckiej i rzymskiej. Podczas wędrówki dobrze się rozglądajcie, żeby nie pominąć wyrzeźbionego na jednej ze skał, Herkulesa.

Długość trasy – 5 kilometrów

3. Maslinovi Put

Szlak oliwny swój początek ma w małej miejscowości Mirca, która uznawana jest za najpiękniejszą oliwną krainę na Braču. Trasa wiedzie przez tytułowe malownicze gaje oliwne. Podczas wędrówki dowiemy się podstawowych informacji o uprawie oliwek, nauczymy się rozróżnić ich gatunki, jak dbać o drzewa oliwne, jak je nawadniać oraz kiedy i w jaki sposób zbierać oliwki. Poznamy też techniki produkcji pysznej i zdrowej oliwy. Ale to nie wszystko. Oprócz tego, przewodnik opowie nam o początkach uprawy drzewa oliwnego na wyspie i dlaczego drzewo oliwne jest tak ważne dla mieszkańców Dalmacji.
Po drodze zobaczymy stary młyn wykorzystywany przy produkcji oliwy z oliwek jaki i również, zwiedzimy muzeum oliwy, w którym spróbujemy poszczególne jej smaki.

Długość trasy – 6 kilometrów

 

Kontakt – zapisy na szlaki tematyczne: 

Tel: +385(0)21 630-551
E-mail: info@supetar.hr

Oprócz tego, na wyspie Brač istnieje bardzo dużo innych tras, które możemy pokonać pieszo bez przewodnika. Praktycznie w każdej miejscowości znajdziemy jakiś szlak do pieszej wędrówki. Wystarczy dobrze się rozejrzeć lub zapytać o informację w punkcie turystycznym.
Szlaki wiodą od jednej miejscowości do drugiej, przez dalmatyńskie stare wioski. Są szlaki przez gaje oliwne i lasy, czy przybrzeżne trasy w ujmującym widokiem na Adriatyk. Każdy szlak ma też swój poziom trudności. Niektóre trasy są mało wymagające i proste do pokonania, ale są też takie, które przez cały czas pną się do góry tak jak szlak Vidova Gora, lub Pustelnia Blaca.

Piesze szlaki tematyczne na wyspie Brač

Piesze wędrówki na wyspie Brač

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *