Podczas weekendu majowego udało mi się zwiedzić kilka miejsc w Chorwacji, które od jakiegoś już czasu, były moimi celami podróżniczymi. Do jednego z nich, należało największe źródło rzeki Cetina. Mówię największe, bo dokładnie, źródła są aż trzy. Główne źródło, o którym mowa jest w tym wpisie nosi nazwę Cetina Vrilo lub też Veliko Vrilo (Cetina Źródło / Wielkie Źródło). Kolejne dwa, mniejsze to Vokovića Vrilo oraz Batića Vrilo.
Źródło rzeki Cetina – tutaj zaczyna się życie królowej rzek Chorwacji!
Wielkie Źródło, od roku 1972 stanowi chroniony pomnik hydrologiczny. Teren na którym się znajduje obejmuje około 30 hektarów ziemi u podnóża Gór Dynarskich.
Patrząc na źródło rzeki, ciężko sobie wyobrazić, że to, z pozoru niewielkie oczko wodne ma aż 115 metrów głębokości. Co ciekawsze, nie do końca wiadomo czy są to ostateczne dane. Pomiarów dokonali nurkowie, którym udało się zejść do takiej właśnie głębokości, ale nikt nie wie, jakie jeszcze tajemnice może skrywać w sobie to piękne źródło. Woda w źródle jest tak przejrzysta, że przy odpowiednim kącie padania promieni słonecznych, można zobaczyć jej zwężające się dno. Średnica źródła wynosi 15 metrów, a sama długość całej rzeki ma około 105 kilometrów i swój bieg kończy w Omišu, gdzie ma ujście do Adriatyku.
Woda w źródle jest bardzo zimna (nawet w środku lata), ale to akurat nie powinno nikogo dziwić. Przy takiej głębokości i ciągłym odpływie, woda zwyczajnie nie ma kiedy się nagrzać. Wybierając się do Wielkiego Źródła dobrze jest wziąć ze sobą butelkę lub mały plastikowy kubek i napić się Cetiny prosto z głębiny życia. Widząc jej kolor i to jaka jest czysta, nie dziwi mnie już, dlaczego woda w moim kuchennym kranie nadaje się bezpośrednio do picia 😉
Nad samym źródłem, tuż przy parkingu wznosi się cerkiew z 1939 roku, do której nie udało mi się wejść. Z jednej strony metalowa brama, z drugie kamienny mur. Przypuszczam, że drzwi świątyni były również zamknięte.
Źródło rzeki Cetina
Można tak siedzieć godzinami
Dotknąć i napić się wody ze źródła to obowiązek!
W tle prawosławna świątynia
W tak przejrzystej wodzie widać każdy kamień
Tereny źródła rzeki są bardzo żyzne i zielone. Wystarczy przejść się wzdłuż strumienia Cetiny, żeby zobaczyć piękno tutejszej przyrody. Niesamowite wrażenie zrobiła na mnie całkowita cisza w tym miejscu. W tle (oprócz małej grupy młodzieży, która bardzo szybko odeszła) słyszałam tylko szum rzeki, śpiew ptaków, oraz gdzieś w oddali odgłosy szczekającego psa. Nie zabrakło też beczenia stada owiec, bezkarnie podchodzącego do rzeki żeby ugasić swoje pragnienie.
Polecam również rozejrzeć się po samej miejscowości Cetina. W okolicy jest dużo starych, zrujnowanych mieszkań – ślady po wojnie, oraz bardzo ciekawe ruiny kościoła sv. Spasa z IX wieku. Przy kościele na dużym zielonym obszarze znajduje się cmentarz prawosławny.
Dobry punkt do dalszej podróży
W zależności skąd podróżujemy, miejscowość Cetina jest dobrym miejscem do dalszych wypadów – Šibenika, Kninu, Splitu. Bardzo blisko jest też do Narodowego Parku Krka. Kierując się do Šibenika pokonujemy około 70 kilometrów przepięknego odcinka drogi w paśmie Gór Dynarskich. Jeśli po drodze nie planujecie odwiedzin w mieście Knin, to szczególnie polecam podróż przez miejscowość Vrlika i Mioči. Krajobrazy jak z bajki!
Pobliskie tereny – rzeka Cetina
Rzeka Cetina – krótki film ode mnie
Fajnie, że mogłam zobaczyć źródło rzeki, którą zachwycałam się niejednokrotnie będąc w Chorwacji.
Pozdrawiam:)