Posedarije

NOVIGRADSKO MORE, CZYLI PIĘKNA ZATOKA MORZA ADRIATYCKIEGO

W trakcie mojej wizyty do Novigradu (Dalmacja) i Kanionu rzeki Zrmanja spędziłam również trochę czasu nad zatoką Novigradsko More. W istocie mogłoby się wydawać, że woda jak to woda, dużo jej w Chorwacji, jednak Novigradsko More okazało się wyjątkowym i pięknym zbiornikiem wodnym.

Novigradsko More położone jest w Dalmacji Północnej na wysokości Zadaru i pół godziny drogi autem od miasta. Zbiornik wodny jest zatoką morza Adriatyckiego, powstałą przez prawa natury, bez najmniejszej ingerencji człowieka. Zatoka położona jest tak, że gdy patrzymy na nią z daleka pięknie wtapia się w pasma gór Velebitu tworząc tym samym cudowny widok dla naszego oka.


Poznaj Novigradsko More

Zatoka zajmuje powierzchnię 28,65 km² i ma maksymalnie 38 metrów głębokości. Relatywnie niewielka powierzchnia zatoki jest dużym plusem dla osób chcących dokładniej poznać to miejsce, gdyż bez problemu można je objechać dookoła autem w zaledwie dwie godziny.
Novigradsko More posiada niezwykłe cechy geologiczne, hydrologiczne, biologiczne oraz klimatyczne. Znane jest przede wszystkim ze względu na bogactwo skorupiaków oraz ciekawe gatunki ryb. Dla wędkarzy będzie to super miejsce na miły relaks z wędką.
Woda w zatoce jest zasolona, ale cieplejsza o kilka stopni niż w Adriatyku, co jest przekonującym argumentem na przyjeżdżających tutaj rodzin z małymi dziećmi.

Od strony północnej do zatoki wpada rzeka Zrmanja, od strony wschodniej zatoka połączona jest z zatoką Karinsko More, a od strony zachodniej otwiera się na Novsko Ždrilo, czyli morskie przejście.
Pobliskie tereny oraz miejscowości położone przy zatoce są chętnie odwiedzane przez turystów, ale nadal nie tak oblegane jak te na samym wybrzeżu Dalmacji. Poszukując ustronnego i spokojniejszego miejsca na wakacje ta lokalizacja może się okazać dobrym wyborem.

Novigradsko More ma bardzo łagodną linię brzegową, bez gwałtownych i niespodziewanych zmian głębokości. Wzdłuż jeziora można znaleźć małe i ustronne plaże, oraz te większe i dostosowane do wymagań turystów, które znajdują się w położonych przy zatoce miejscowościach.
Dookoła zatoki wiedzie kilka ścieżek rowerowych, spacerowych oraz niewielkich promenad. 

Novigradsko More

Novigradsko More

Novigradsko More

Novigradsko More – spokój i sielanka

Miejscowości położone z bezpośrednim dostępem do zatoki Novigradsko More:

  • Novigrad
  • Posedarje
  • Maslenica

Tuż przed wjazdem do miejscowości Posedarje, na niewielkiej wysepce znajduje się kościół św. Ducha (Crkva sv. Duha). W tym obszarze część brzegu zatoki jest piaszczysto – bagienna, a część porośnięta wysokimi trawami. Przechodząc tędy można usłyszeć piękny śpiew ptaków oraz rechot żab (które momentami przeskakują pod nogami). Spotkacie tutaj też bardzo dużo jaszczurek.
Po prawej stronie (patrząc z brzegu w kierunku wyspy) rozciąga się również piaszczysta plaża, ale dla mnie wyglądała na zaniedbaną i smutną. Może to kwestia końca sezonu wakacyjnego, bo podobno latem ta miejscówka cieszy się powodzeniem.

Jesienny krajobraz chyba najbardziej przypadł mi do gustu. Zżółknięta trawa, przekwitłe kwiaty i ten panujący na wodzie spokój wprawiły mnie w bardzo leniwy nastrój, ale jednocześnie też przypomniały, że lato już odeszło…

Posedarje

Posedarje

Malowniczy brzeg zatoki

Novigradsko More

Novigradsko More

Novigradsko More

Kościół św. Ducha tuż przed miejscowością Posedarje

Novigradsko More, Posedarje i kościół św. Ducha

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *