Chorwacka jesień

CHORWACKA JESIEŃ – DARY PRZYRODY

Niektórym z nas jesień kojarzy się z barwnymi liśćmi szeleszczącymi pod stopami, inni myśląc o niej mają przed sobą obraz długich wieczorów z ciepłą herbatą w ręku a jeszcze innym jesień przynosi na myśl zimno i pluchę.
Zarówno, jak każdemu z nas pora jesieni kojarzyć się może zupełnie z czymś innym, tak właśnie jesień w każdym kraju potrafi wyglądać całkowicie inaczej i charakteryzować się innymi cechami.

Chorwacka jesień jest czasem zbiorów owoców – mandarynek, winogron, granatów, kiwi czy chociażby jabłek. Soczyste i dojrzałe na słońcu owoce potrzebują natychmiastowego zebrania i dalszej pielęgnacji.
Właściciele większych plantacji winorośli mają w tym okresie ręce pełne roboty. Zbiory winogron są wyczerpującym zajęciem, pochłaniającym dużo czasu i energii człowieka. Po zbiorach, słodkie winogrona trafiają do winiarzy po czym zostają wykorzystane do produkcji wina.
Kolejnym, jesiennym darem natury w Chorwacji są migdały, których zbiory zaczynają się już na początku września. Migdały bardzo często wykorzystuje się w kuchni chorwackiej jako dodatek do dań, wypieków czy chociażby do schrupania na deser.

W gajach oliwnych również rozpoczął się sezon na zbiory oliwek, które zazwyczaj odbywają się własnoręcznie, bez użycia maszyn pomocniczych. Żeby ułatwić sobie pracę przy zbieraniu oliwek, gospodarze potrząsaj gałęziami drzewa dzięki czemu zepsute i nadgniłe oliwki opadaj na ziemię a na drzewie pozostają tylko te właściwe i nadające się do spożycia. Zbiory oliwek potrafią trwać nawet do kilku miesięcy. Jedną z bardziej znanych wysp oliwnych jest Brač, na której sezon oliwkowy rozpoczyna się od października i trwa, aż do grudnia.

Jesień w Chorwacji może być także wielką atrakcją dla turystów. Osoby lubiące przebywać na świeżym powietrzu i chcące bliżej poczuć klimat jesiennych dni w Chorwacji, mogą wziąć czynny udział w zbiorach mandarynek. Każdy ochotnik takiego wydarzenia dostaje od właścicieli odpowiednie wyposażenie, instrukcje oraz informację na temat historii i sposobie uprawy owoców. Najbardziej znanym i największym terenem plantacji mandarynek jest Dolina Neretwy (żyzny teren położony wzdłuż rzeki Neretwa, w południowej Dalmacji) na której porasta ponad milion sadzonek tego owocu co w rezultacie daje około 60 tysięcy ton pomarańczowej przyjemności.

Zapewne jesień w większych chorwackich miastach wygląda zupełnie inaczej niż w małych miejscowościach położonych na wyspach i wybrzeżu gdzie natura jest dookoła człowieka. Brak dużych zabudowań, bloków i ruchliwych ulic pozwala dostrzec najdrobniejsze zmiany zachodzące w przyrodzie podczas jesiennych dni.

Chorwacka jesień - dary naturyChorwackie granaty

Chorwackie_migdałyChorwackie migdały – uwielbiam!

Chorwacka jesień - dary naturyChorwackie oliwki

Chorwacka jesień - dary naturyDojrzewające kiwi

Chorwacka jesień - dary natury

chorwacka_palmaJesień w Chorwacji

One Reply to “CHORWACKA JESIEŃ – DARY PRZYRODY”

  1. Chorwacja jest zawsze piękna, bywam co roku od 4 lat, dziwi mnie tylko fakt że wiele osób wybiera Egipt czy Tunezję a zapomina o pięknych chorwackich plażach, a mandarynki zawsze są smaczne a jabłka jak tylko zbierać to tylko w Polsce :p Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *