Kanion rzeki Zrmanja

KANION RZEKI ZRMANJA. TO TUTAJ ROZGRYWAŁA SIĘ AKCJA FILMU WINNETOU

Bardzo lubię zwiedzać i przebywać w miejscach, które są dziełem natury. Potrafią zachwycić mnie swoim pięknem, wywołać uśmiech na twarzy, wzbudzić podziw, a niekiedy nawet strach w moich oczach. Miejsca, które stworzyła siła natury bez ingerencji człowieka. Piękne, niepowtarzalne i zachwycające.

W Chorwacji spotkamy się z wieloma pomnikami przyrody i miejscami, gdzie natura odegrała znaczącą rolę w ich powstaniu. Dzisiaj chciałam pokazać Wam Kanion rzeki Zrmanja, który bez dwóch zdań wpisuję na listę największych dzieł natury w Chorwacji.

 

Kanion rzeki Zrmanja

Rzeka Zrmanja rozpoczyna swój bieg w górach Velebit na wysokości 395 m. n. p. m. Rzeka ma długość około 70 kilometrów i kończy się wpadając do zalewu Novigradsko More, a następnie Adriatyku. Zrmanja jest rzeką krasową miejscami osiągającą nawet do 250 metrów głębokości.

Zrmanja, żeby przedostać się do morza, przez wiele stuleci pokonywała napotkany przed sobą teren, co przyczyniło się do powstania imponującego kanionu. Po ostatniej epoce lodowcowej, poziom morza wzrósł o ponad 120 metrów i dno koryta rzeki zostało wypełnione morską wodą. To właśnie dzięki temu zjawiskowi, w tym miejscu rzeki pojawiły się zróżnicowane siedliska gatunków roślin i zwierząt. 
Rzeka Zrmanja jest krystalicznie czysta i w zależności od tego, jak padają na nią promienie słoneczne zmienia swoją barwę. Dostrzec możemy kolory zieleni i turkusy, które bardzo fajnie kontrastują z jasnymi skałami kanionu. 

Na całej swojej długości rzeka Zrmanja jest żeglowna. Dużą atrakcją dla turystów jest przepłynięcie się nurtem rzeki kajakami lub wybranie spokojniejszej rekreacji, czyli wycieczki łodzią. Widok na Kanion rzeki Zrmanja z takiej perspektywy zapewne przyniesie nam zupełnie inne emocje i odczucia od tych, kiedy patrzymy na niego z góry. 

Kanion rzeki Zrmanja

Hello Zrmanja!

Kanion rzeki Zrmanja

Kanion rzeki Zrmanja

Kanion rzeki Zrmanja

Kanion rzeki Zrmanja

Kanion rzeki Zrmanja

Malowniczy kanion rzeki Zrmanja

Kanion rzeki Zrmanja jest nie tylko przepięknym miejscem, ale także wielką atrakcją dla fanów kultowego filmu Winnetou powstałego na podstawie powieści Karla Maya. To właśnie tutaj zostały nakręcone sceny do filmu o nieustraszonym Apaczu. 
Żeby dojechać do punktu widokowego na Kanion rzeki Zrmanja (Pueblo Vinetu) trzeba kierować się drogą D54 w kierunku Jasenice, a następnie odbić w kamienistą dróżkę i podążać nią aż do samego placu parkingowego. Od razu powiem, że bez nawigacji ciężko jest odszukać zjazd do kanionu. 

Kanion rzeki Zrmanja

Kanion rzeki ZrmanjaKadry z filmu Winnetou – w tle Kanion rzeki Zrmanja (fot. źródło: hiveminer.com)

 

Opis filmu Winnetou

Winnetou to młody wódz plemienia Apaczów Mescalero. Jest wyśmienitym strzelcem oraz tropicielem posługującym się dawną strzelbą swojego ojca. We wszystkich jego podróżach i przygodach towarzyszy mu oddany przyjaciel Old Shatterhand – białoskóry traper pochodzenia niemieckiego, z którym główny bohater zawarł przymierze krwi. Oddani przyjaciele rozumieją się bez słów i tworzą nierozerwalną więź.
Podczas swoich licznych i niebezpiecznych podróży Winnetou poznaje czym jest odwaga, godność oraz braterstwo ludzi różnych ras.
Winnetou ginie od strzału w trakcie bohaterskiego czynu uwalniania białych osadników. Scena śmierci jest bardzo wymowna, gdyż Winnetou umiera w rękach swojego przyjaciela.

Dokładnie gdy odkręcimy się plecami do rzeki Zrmanja zobaczymy w oddali wzgórze nazywane Tulove Grede. Tam zostały nakręcone najbardziej smutne sceny filmu, w których dzielny Apacz Winnetou umiera w objęciach swojego dobrego przyjaciela.

Kanion rzeki ZrmanjaW oddali wzgórze Tulove Grade


Buy coffee

8 Replies to “KANION RZEKI ZRMANJA. TO TUTAJ ROZGRYWAŁA SIĘ AKCJA FILMU WINNETOU”

  1. Miejsca gdzie kręcone były sceny do filmu WINNETOU odkryłem kiedy niespodziewanie dziewięć lat temu wyruszyłem z rodziną na podbój Chorwacji. Jako mały chłopiec podziwiałem filmy o szlachetnym wodzu i jego przyjacielu a w dodatku w kinie na dużym ekranie to było coś fascynującego. Kiedy przyjechałem do Chorwacji pierwszy raz i wyjechałem z ostatniego tunelu ukazał mi się krajobraz prerii i tu chwila zadumy gdzie te palmy i morze. I tak w miarę upływu drogi dojechaliśmy do wybrzeża gdzie naszym oczom ukazał się lazur przepiękny morza i te niesamowite palmy. Zakwaterowanie w apartamencie dziś u naszych przyjaciół chorwackich sprawiło że był to strzał w dziesiątkę, sprawdzenie atrakcyjnych miejsc na komputerze sprawiło mi niesamowitą radość gdy odkryłem że w niedalekiej lokalizacji są miejsca gdzie kręcono filmy z Winnetou. Dotarcie do muzeum Winnetou, nad Kanion Zrmanja, czy góry Welebit sprawiło że poznałem niesamowitych ludzi którzy znali samego Pierre Brice wodza WINNETOU nawet nauczyłem się po trochu Chorwackiego urzekła nas ta Chorwacja i jej piękno do dziś jeździmy w to miejsce i odwiedzając znajomych odpoczywamy i podziwiamy piękno tego kraju.

  2. Byłem w tamtym roku. Warto zobaczyć. widoki niezapomniane. Nie pokecam jechać drogą kamienistą. Jechałem Mondeo i prawie załatwiłem sobie misę olejową poprzez wystające kamienie.

  3. Jechaliśmy z Zadaru na jeziora Plitwickie. Przypadkiem znalazłem na mapie ten kanion. Polecam. Niesamowite widoki.

  4. Słyszałem, że w Chorwacji grali „Grę o tron”, ale nie miałem pojęcia, że wcześniej również kręcono tam jakieś filmy – dzięki za fajny wpis i wiele ciekawostek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *