Fortica Pag

FORTICA PAG ORAZ SŁYNNY PAŠKI MOST ŁĄCZĄCY WYSPĘ Z LĄDEM

Pag jest piątą co do wielkości wyspą w Chorwacji, posiadającą najdłuższą linię brzegową z licznymi plażami i ciekawymi zatokami. Dawniej wyspa znajdowała się na trasie ważnego szlaku komunikacji morskiej. W tym punkcie przepływały liczne statki kierujące się z północnej części Adriatyku do Dalmacji i w odwrotnym kierunku. 

Na wyspę Pag dostać się można wybierając jeden z dwóch sposób: podróż promem lub przejazd mostem. Decydując się na wariant drugi, tak jak zrobiłam to ja, koniecznie po przejechaniu mostu odbijcie w pierwszą uliczkę po lewej stronie, która zaprowadzi Was do miejsca, gdzie znajduje się Fortica Pag. To właśnie ta twierdza w dawnych czasach chroniła przepływające na tym odcinku statki przed atakami piratów.

Twierdza dostępna jest dla każdego, bez potrzeby nabywania jakiejkolwiek wejściówki. Tuż przy niej znajduje się niewielki, również bezpłatny parking. Moja mała sugestia, odnośnie parkowania – uważajcie na koty! Jest ich tam pełno i potrafią wskoczyć pod koła. Za nim ruszycie z miejsca, też proponuję zerknąć pod auto, czy przypadkiem nie siedzi pod nim całe stado chorwackich kociaków! 

Fortica Pag

Cóż, gdy tylko widzę koty na mojej buzi maluje się uśmiech

Fortica Pag – pozostałości twierdzy

Wzniesiona w XVII wieku twierdza była bardzo istotnym elementem fortyfikacji obronnej dla mieszkańców Pagu. Dzięki niej można było kontrolować przejście morskie o nazwie Ljubačka vrata. 
Dla bezpiecznej żeglugi i bezpieczeństwa przepływających tutaj statków załoga twierdzy obserwowała co w danym momencie dzieje się na morzu, strzegąc marynarzy przed pojawiającymi się piratami. Oprócz tego, załoga twierdzy zapobiegała też nielegalnemu handlowi, jaki odbywał się na morzu.

 

Paški most

Most rozpoznawalny szczególnie po tym, że wieją na nim najmocniejsze w Chorwacji wiatry bura (bora), które w tym miejscu osiągają nawet 300km/h. 
Paški most wzniesiony został w 1968 roku. Most ma długość 301 metrów, 9 metrów szerokości i 28 metrów wysokości. Budowla ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców wyspy ponieważ umożliwia swobodne przemieszczanie się na ląd bez potrzeby przeprawy promowej. Jedynie podczas silnych wiatrów most zostaje zamknięty i wyłączony z ruchu drogowego.
Podczas wojny most był jedynym łącznikiem pomiędzy północną i południową częścią wybrzeża Chorwacji, umożliwiając przedostawanie się wojska, czy  chociażby transportowanie żywności. Z tego też powodu, most był częstym punktem ataków. Zaraz po wojnie most został odbudowany i odzyskał swój dawny wygląd.

Jeśli ktoś z Was będąc na wyspie Pag nie odwiedził jeszcze pozostałości twierdzy to szczególnie polecam. Z tego miejsca będzie mógł zobaczyć most w całej okazałości i poczuje trochę historii podczas zwiedzania ruin.

Fortica Pag

Fortica Pag

Fortica Pag

Pozostałości twierdzy

Fortica Pag

Pozostałości twierdzy i Paški most

Fortica Pag

Fortica Pag

Wnętrze twierdzyFortica Pag

Fortica Pag

Fortica Pag i Paški most w całej okazałości


Buy coffee

2 Replies to “FORTICA PAG ORAZ SŁYNNY PAŠKI MOST ŁĄCZĄCY WYSPĘ Z LĄDEM”

  1. Pani Ewelino!! Gratuluję ,że spełniła Pani marzenia i zrobiła coś o czym również i ja marzę . Co roku od 5 lat, jestem z moimi córkami i żoną właśnie w Bolu . Mówimy sobie, że czas zobaczyć coś innego ale zawsze lądujemy na wyspie Brać. Powodzenia!!! Może kiedyś się spotkamy przypadkiem na ulicy :))
    Pozdrawiam z Krakowa !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *