Twierdza Novigrad

TWIERDZA NOVIGRAD (DALMACJA) I KRÓTKI SPACER PO MIEŚCIE

Podczas wrześniowych podróży po Dalmacji Północnej, odwiedziłam miasto Novigrad (nie mylić z tym na Istrii) z celem zdobycia kolejnej twierdzy. Kto był w Dalmacji zapewne wie i zdążył to zauważyć, że jest ich tutaj naprawdę dużo. Twierdze pełniły przecież rolę obronną przed licznymi atakami wroga i były schronieniem dla tutejszej ludności. 

 

Twierdza Novigrad

Widniejąca nad miastem twierdza Novigrad, położona jest na terytorium, które dawniej zamieszkiwane było przez osadę Ilirów. Wraz z początkiem XIII wieku w tym miejscu znajdowała się rzymska wieża o nazwie Castrum Novum (tak też przez wiele mieszkańców nazywana jest twierdza).
Wraz z końcem XIII wieku, wieżę przekształcono i rozbudowano na dużą twierdzę w kształcie prostokąta. Od 1409 roku fortyfikacja dumnie strzegła miasto przed najazdami Wenecjan.

Przez 150 lat (od pierwszej połowy XVI wieku do połowy XVII wieku) twierdza Novigrad była nie do pokonania. Dopiero w 1646 roku armia turecka podbiła twierdzę, tym samym wchodząc w jej posiadanie. Ich szczęście nie trwało jednak długo, bo niecały rok. Po tym czasie fortyfikację odbijają Chorwaci.
W roku 1708 twierdza Novigrad przechodzi odnowę, a po upadku Republiki Weneckiej stanowi już tylko opuszczoną fortyfikację i zabytek miasta. 

Dojście z miasta do twierdzy zajęło mi niecałe 15 minut. Szlak co prawda jest stromy ale praktycznie cały czas wchodzi się schodami, więc można się tam spokojnie wdrapać nawet bez sportowego obuwia. Zwiedzanie twierdzy jest bezpłatne.

Twierdza Novigrad

Twierdza Novigrad

Twierdza Novigrad

Twierdza Novigrad

Twierdza NovigradTwierdza Novigrad

Twierdza Novigrad

Twierdza Novigrad

Twierdza Novigrad i widoki z jej najwyższego poziomu

Twierdza Novigrad

Schody prowadzące na drugi poziom twierdzy

Twierdza Novigrad

Schody prowadzące do twierdzy

Miasto Novigrad

Szczerze Novigrad nie powalił mnie na kolana. Jak dla mnie miasto okazało się trochę smutne i mało ciekawe pomimo, że na zdjęciach prezentuje się całkiem ładnie. Co prawda, w miejscowości jest kilka obiektów na które można poświęcić więcej swojej uwagi np. wieża Buta, kościół czy niewielki dwór Vlatković, to myślę, że najbardziej ciekawym zabytkiem jest twierdza wznosząca się nad zabudowaniami miasta.

Novigrad Dalmacja

Według mnie, Novigrad będzie fajną lokalizacją na odpoczynek dla osób szukających całkowitej ciszy i odcięcia się trochę od ludzi. Spacerując długą promenadą, która zaprowadziła mnie aż do zatoki Novigradsko More, spotkałam jedynie garstkę mieszkańców, siedzących przed domami na drewnianych ławkach lub specjalnie wystawionych pniach drzew. Ich „miejsca obserwatorskie” dla wygody przykryte były małymi poduszkami lub skrawkami wełnianych materiałów. Fajny widok, ale uczucie wzroku mieszkańców na swoich plecach już trochę krępujący.

Novigrad położony jest w długiej i wąskiej zatoce, która ciągnie się od początku do końca zabudowań. Dużym plusem jest samo położenie miasta. Blisko stąd do Zadaru, Parku Narodowego Paklenica, wyspy Pag czy Kanionu rzeki Zrmanja.
Miejsce to, sprawdzi się więc jako baza wypadowa na dalsze wycieczki. Prywatnych apartamentów w miejscowości nie brakuje, a ofertę zakwaterowania możecie  zobaczyć > TUTAJ <

Novigrad

Novigrad

Widok na miasto Novigrad

Novigrad

Wieża Buta

Novigrad

Zbieram siły przed wejściem na twierdzę


Buy coffee

One Reply to “TWIERDZA NOVIGRAD (DALMACJA) I KRÓTKI SPACER PO MIEŚCIE”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *