Kościół św. Mikołaja w Prahulje

KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA W PRAHULJE NIEOPODAL NINU

Przemierzając trasę Zadar – Nin, ciekawym punktem do odwiedzenia po drodze jest mały kościół św. Mikołaja w Prahulje, wznoszący się pośród malowniczych, zielonych obszarów łąk i lasów. Kierując się od strony Zadaru, kościół św. Mikołaja miniemy po lewej stronie autostrady, niecałe 3 kilometry przed wjazdem do miasteczka Nin.

Przy trasie, na wysokości kościoła znajduje się mały plac, na którym bez problemu można zostawić swoje auto. Dalej, bezpośrednio pod drzwi świątyni zaprowadzi nas już drewniana kładka.


Crkva sv. Nikole – Kościół św. Mikołaja w Prahulje

Kościół zbudowany jest na małym kopcu ziemi, podobno w którym, znajdują się prehistoryczne grobowce. Kościół ma zaledwie 6 metrów wysokości i 5,70 metrów szerokości. Ściany kościoła są grube, mają około 50 centymetrów, tak aby mogły uchronić przed ostrzałem Turków. Świątynia architektonicznie w żaden sposób nie przypomina budowli sakralnej. Wygląda raczej jak mała wieża lub baszta. Na jej szczycie znajdują się blanki, czyli zębate elementy architektoniczne, najczęściej spotykane w budowlach obronnych pochodzących z czasów średniowiecza.

Według legendy, do kościoła św. Mikołaja przyjeżdżali świeżo ukoronowani królowie z Ninu, żeby pokazać się swoim poddanym oraz wznieść królewski miecz w kierunku czterech stron świata.
Szkoda tylko, że nie ma możliwości dostania się do wnętrza kościoła. Drewniane drzwi wejściowe zablokowane są solidną kłódką!

Kościół św. Mikołaja w Prahulje

Kościół św. Mikołaja w Prahulje

Kościół św. Mikołaja w PrahuljeKościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja w PrahuljeDrewniana kładka prowadząca do kościoła św. Mikołaja


Lokalizacja kościoła św. Mikołaja

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *