Pustelnia Blaca w skład której wchodzi klasztor oraz muzeum należące niegdyś do mnichów położone są u podnóża wielkiej, pojedynczej skały w południowej części wyspy Brač pomiędzy Bolem a miejscowością Milna.
Początki Blaca sięgają XVI wieku, kiedy to tytułowi mnisi szukając schronienia na wyspie przed Turkami udali się w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do osiedlenia.
Pierwszymi pomieszczeniami mieszkalnymi były jaskinie wydrążone w skale, w których mnisi przechowywali żywność i wodę a następnie jaskinie służące jako schron dla zwierząt. Z upływem czasu zaczęły pojawiać się kolejne warstwy nowych pomieszczeń i budynków. Następnie wybudowany został klasztor i kościół oraz powstała duża wspólnota religijna.
Pod koniec 19 wieku powstaje wysoki mur (8 metrów wysokości) chroniący osiedle. Kolejną fazą było zbudowanie budynku trzypiętrowego, który z czasem wyposażył się w piękne i drogocenne meble, obrazy, zegary a także kolekcję książek.
Na najwyższym poziomie powstaje astronomiczne obserwatorium, w którym duchowny Nikola Miličević (1887 – 1963) studiuje swoje nauki – matematykę, fizykę i astronomię. Wybitny duchowy za pomocą największego w tamtym czasie na całych Bałkanach teleskopu odkrywa nową gwiazdę i kometę. Zarówno teleskop jak i zbiór naukowych książki, czasopism oraz dokumentów astronomicznych można zobaczyć podczas zwiedzania Pustelni Blaca.
Głównym pomieszczeniem w budynku była kuchnia w której wszyscy spotykali się na posiłki oraz wieczorne rozmowy. W środkowej części kuchni do dnia dzisiejszego w nienaruszonym stanie mieści się ogromny komin. Na skalnym klepisku przez cały rok nieustannie paliło się ognisko dookoła którego gromadziła się cała wspólnota. Ogień gaszony był tylko raz w roku (w Wielki Czwartek) i ponownie zapalany w Wielkanoc.
W budynkach Pustelni Blaca znajdowała się również jedyna na tym terenie szkoła do której uczęszczało około 20-tu uczniów. Każdego dnia, każdy uczeń miał obowiązek przynieść ze sobą jeden kawałek drewna, który był dokładany do ogniska. Była to zapłata za pobierane nauki, a tym samym dobra metoda na podtrzymanie „wiecznego” ognia.
Duchowa Wspólnota trwała ponad cztery wieki, do czasu kiedy w 1963 roku zmarł ostatni kapłan zarządzający klasztorem – Nikola Miličević. Od tamtej chwili Pustelnia Blaca staje się unikalnym zabytkiem kulturowym, łączącym w sobie wartości duchowe i dobra materialne.
Dzisiaj budynek odwiedzany jest przez turystów chcących na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce. Pustelnia Blaca to pomnik ludzkiej pracy i wytrwałości położony w wyjątkowej i dzikiej naturze wyspy. W roku 2015 Pustelnia Blaca stała się również kandydatem do Europejskiej Nagrody przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie krajobrazu.
Pustelnia Blaca – jak się tam dostać:
Statek turystyczny i piesza wędrówka
Który dojazd do klasztoru byśmy nie wybrali to i tak trzeba liczyć się z tym, że czekać będzie na nas jeszcze piesza wędrówka.
Statek turystyczny „Frane” do Pustelni Blaca wypływa z Bola w każdy czwartek sezonu letniego o godzinie 9.00. Fajne jest to, że decydując się na wycieczkę z „Frane” po drodze wstąpimy również do wydrążonego w skale tunelu, który był schronieniem dla statków w czasie II Wojny Światowej. Wspominałam już kiedyś o tym w poście „Mały rejs„. Na statku zostaniemy poczęstowani kanapką i winem 😉
Statek cumuje w malowniczej zatoczce Blaca z której trzeba dostać się o własnych siłach do Pustelni Blaca. Droga pomimo, iż dostosowana jest dla pieszych to jednak nie jest taka łatwa do pokonania. Trzeba liczyć się ze stałym nachyleniem terenu i odcinkach z wąską, kamienną ścieżką. Nie polecam wędrówki z dziećmi poniżej wieku przedszkolnego. Będą marudziły i chciały na ręce.
Pieszy spacer twa godzinę. Kupując bilet niech was nie zwiodą mówiąc, że to tylko pół godzinki spaceru po łatwej trasie bo w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Hmm… chyba, że ktoś preferuje biegi przełajowe to może zmieści się w tych 30 minutach.
Dojazd własnym autem i piesza wędrówka
- Poruszając się autem po wyspie Brač należy dojechać do szczytu Vidova Gora i na parkingu zostawić swój samochód. Stamtąd powiedzie nas już dalej oznakowana trasa do Pustelni Blaca. Piesza wędrówka potrwa trochę dłużej niż idąc od strony morza. Szacowany czas na dojście do klasztoru z punktu Vodova Gora to ponad 2 godziny.
- Inna opcja to odbić w prawo przed wjazdem na szczyt Vidova Gora i cały czas kierować się piaszczystą drogą aż do jej zakończenia (na drzewach znajdują się drewniane tabliczki więc nie powinien nikt zabłądzić). Na końcu wyboistej drogi znajduje się parking, na którym można zostawić swoje auto (cena 20 kun) a następnie ruszyć wyznaczonym szlakiem. Trasa jest krótka – 2,5 kilometra. Polecam tą trasę jest bardzo malownicza.
Wejście na obszar klasztory jest płatny:
– 40 kun osoba dorosła
– dziecko (do lat 14) 10 kun.
Pustelnia Blaca czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00 – 17.00