Most Franje Josipa

MOST FRANJE JOSIPA, NA KTÓRY TRAFIŁAM ZUPEŁNIE PRZYPADKOWO

Kiedy pod koniec lutego wybrałam się w kierunku zachodniej części wyspy Brač żeby zwiedzić i poznać wioskę Bobovišća na moru, to całkiem przez przypadek natrafiłam na interesujące miejsce, skryte wśród gajów oliwnych i małych, zielonych polanek.
Na początku zainteresowana pięknymi drzewami oliwnymi, które zaczynały budzić się do życia na wiosnę, podążałam przed siebie wydeptaną ścieżynką ciesząc oczy zielonym krajobrazem. Po jakimś czasie mała dróżka pod moimi nogami zmieniła się w kamienistą, krętą uliczkę, a ja z czystej ciekawości szłam do przodu, żeby zobaczyć co kryje się na jej końcu. Po 15 minutach dotarłam do głębokiego kanionu połączonego masywnym, kamiennym mostem.

Zaskoczona widokiem jaki ukazał się przede mną poszłam obejrzeć swoje nowe odkrycie. Na kamiennej, mocno już zniszczonej tablicy znajdującej się na bocznej ścianie mostu, udało mi się odczytać jego nazwę. Nie było to jednak wcale takie łatwe. Żeby przeczytać informację musiałam zejść (czytaj – zjechać na tyłku) do kanionu po stromej i zarośniętej wysoką trawą dróżce. Na szczęście wdrapywanie się z powrotem na górę było już znacznie prostsze i przyjemniejsze.

 

Kamienny most Franje Josipa

Historia tego miejsca, jaką udało mi poznać od tutejszych mieszkańców mówi, że most został wybudowany za czasów panowania armii austriackiej na terenach wyspy. Kamienny most Franje Josipa był jedyną drogą do przedostania się na drugą stronę małej rzeki Elafuza, która (podobno!) niegdyś płynęłam w tym właśnie miejscu. Obecnie most stanowi przejazd do okolicznych pól, łąk i gospodarczych terenów. Jest też lubianym miejscem przez wolnych wspinaczy i członków klubu wspinaczkowego z miejscowości Sutivan.

 

Jak trafić w to miejsce

Chcąc zobaczyć most Franje Jospia najlepiej udać się w kierunku miejscowości Ložišća. Tuż przed wjazdem do górnej części wioski, z prawej strony (jadąc od strony wschodniej) pojawi się mała polna droga prowadząca prosto do mostu. Polecam zostawić auto tuż przed wjazdem na drogę lub też kawałek dalej, a resztę trasy pokonać pieszo. Większe auto nie przemieści się bowiem przez wąską, krętą i kamienistą alejkę. Zresztą, spacer po takich malowniczych terenach to przyjemność sama w sobie.
Lokalizację mostu znajdziecie na mapie głównej strony Polako pod nazwą Most Franje Jospia.

Most Franje Josipa

  Piękne gaje oliwne ciągnące się wzdłuż drogi do mostu

Most Franje Josipa

Most Franje Josipa – wyspa Brač

Most Franje Josipa

Most Franje Josipa

Most Frane Jospia

Most Franje Josipa

Wyspa Brač

Widok na kanion Veliki Dolac i most Franje Josipa

Wyspa Brač

Widok z góry na most Franje Josipa

Wyspa Brač

Buszująca w trawie

Wyspa Brač

Most widziany od dołu

Buy coffee

One Reply to “MOST FRANJE JOSIPA, NA KTÓRY TRAFIŁAM ZUPEŁNIE PRZYPADKOWO”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *