Dol

DOL NA WYSPIE BRAČ – PIĘKNO CHORWACKIEJ WSI

Po północnej stronie wyspy Brač, niecałe trzy kilometry od miejscowości Postira, położona jest niewielka wioska o nazwie Dol. Wioska, w której czas stanął w miejscu, a budynki mieszkalne wyglądają niczym ze skansenu.
Będąc na wyspie Brač, warto odwiedzić to miejsce, by chociaż przez chwilę poczuć prawdziwie wiejską atmosferę oraz nacieszyć oczy starą, zanikającą już dalmatyńską architekturą.


Dol to malownicza i przytulna wioska, licząca około 150 mieszkańców, którzy utrzymują się głównie z prowadzenia własnych gospodarstwa oraz uprawy oliwek. Już na samym wejściu do miejscowości spotkać można ludzi pracujących w polach, zbierających swoje plony, a także zmęczonych staruszków powracających do domu na grzbietach swoich osłów. Wjeżdżając do Dola warto również zwrócić uwagę na stare drzewa oliwne rosnące wzdłuż ulicy. Ich piękno na pewno zachwyci niejedną osobę.

Nazwa miejscowości „Dol” w przetłumaczeniu na język polski oznacz „dół”. Swoją nazwę zawdzięcza położeniu w głębokiej dolinie, wokół której porasta bujna i nienaruszona przez człowieka roślinność. Elementem tutejszego krajobrazu są niesamowite formacje krasowe, jakie zaobserwować można tylko w tym rejonie wyspy Brač. 

DolPopularny w miejscowości środek transportu

Dol

DolCześć!

Co zobaczyć w miejscowości Dol?

Zamek Gospodnetić

Bez wątpienia, jeden z najbardziej popularnych budynków w tym miejscu. Charakteryzuje go wyblakły już, czerwony kolor fasady, oraz zielone, drewniane okiennice. Zamek Gospodnetić wybudowany został w górnej części wioski i miał za zadanie chronić miejscowych ludzi przed ewentualnymi najazdami Turków. Ponad stuletnie wnętrze budynku kryje w sobie wiele zabytkowych i imponujących pomieszczeń – salonów, sypialni, sali jadalnych i bibliotek. Drzwi zamku otwarte są dla zwiedzających w godzinach południowych.
Tuż przed wejściem do zamku, na ogromnym tarasie mieści się tawerna, w której serwowane są tutejsze specjały. 

DolZamek Gospodnetić i jego charakterystyczne czerwone mury

DolTawerna z malowniczym widokiem 

DolZamek Gospodnetić

Dol

Kościół Dziewicy Maryi

Formacje krasowe i jaskinie

Dookoła Dola rozciągają się krasowe formacje, a w nich jaskinie, które kiedyś mieszkańcom służy jako schronienie. Z czasem przy niektórych jaskiniach zaczęły powstawać kamienne domy podzielone na dwa pomieszczenia. Pierwsze  z nich służyło jako sypialnia a drugie pełniło funkcję „ogniska domowego”.
Do dnia dzisiejszego zachowało się w miejscowości kilka kamiennych domów z tamtych czasów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Dol

Dol

Dol

Dol

Wnętrze dawnego domu w jaskini

Specjały gastronomiczne Dola

W Dolu możecie skosztować smacznych specjałów kuchni dalmatyńskiej oraz posmakować oliwy z oliwek własnej roboty. Zwolennicy dobrego wina także nie będą rozczarowani. Dol to słoneczna kraina, w której z wieloletnią tradycją uprawia się winorośle, efektem czego jest wyśmienite wino czerwony Plavac.

Szczególnie polecam udać się do Konoby Toni, w której będziecie mogli kupić domowe alkohole, oliwę czy zjeść przepyszny słodki deser o nazwie hrapačuša. W konobie panuje fajny dalmatyński wystrój, a jej właściciel wita każdego z otwartymi rękami.

Odważne osoby lubiące nowe smaki niech spróbują danie o nazwie Vitalac (posiłek przyrządzony z podrobów jagnięcych, które owinięte są jelitem i upieczone na rożnie) lub Puh, czyli mięso z kosztki leśnej pieczony na otwartm ogniu.

Dol

Słodki deser hrapačuša

Spacer po Dolu

W miejscowości wytyczone są trzy krótkie piesze trasy. Put Stivinjoka (300 m.) prowadzący do dawnych basenów zbierających wodę deszczówkę, Put Tunela (500 m.) który zaprowadzi Was do miejsca, gdzie zaczyna się podziemny tunel łączący Dol z miejscowością Bol (tunel zamknięty dla zwiedzających), oraz Put Procesije (5,2 km.) prowadzący dookoła wioski przez miejscowe stacje drogi krzyżowej.

Tunel łączący Dol z Bolem 

Dol jest bardzo spokojną i cichą miejscowością. Można powiedzieć, że to „perełka” na wyspie, do której zagląda tylko niewiele osób. Mnie Dol ujął przede wszystkim swoją piękną architekturą i krajobrazem. Miejscowość jest również bardzo fotogeniczna i ładnie prezentuje się na zdjęciach.
Dnia 16 sierpnia wieczorem w Dolu odbywa się święto miejscowości, podczas którego organizowane są koncerty i wystawy tutejszych rękodzieł.

Wyspa BračPrawie jak Toskania – widok na Dol

Wyspa Brač

Wyspa Brač

Wyspa Brač

Wyspa BračWyspa Brač

Wyspa Brač

Wyspa BračDol na zdjęciach

2 Replies to “DOL NA WYSPIE BRAČ – PIĘKNO CHORWACKIEJ WSI”

  1. Piękna jest ta architektura. Domy i inne budynki wtapiają się w naturę i tworzą piękny, spójny krajobraz. Tego chyba najbardziej brakuje mi w dużych miastach. Pozdrawiam cieplutko!

  2. Byłem osobiście. Zawiozła mnie moja Gospodyni z Supetaru. A okazją był odpust w miejscowym kościółku. Ona się tam urodziła i przez lata dzieciństwa mieszkała. Niezapomniane wrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *