Biały klaun

Biały klaun – ujmująca historia o chłopcu daltoniście

Kilka lat temu, podczas Festiwalu Chorwackiego jaki miał miejsce w Warszawie, kupiłam książkę dla dzieci – Biały klaun. Do zakupu namówił mnie chłopak, który twierdził, że to niezwykła historia, która utknie mi w pamięci. Jako, że sam czytał tą pozycję w szkole podstawowej, gdyż była to jego lektura, powiedział, że nie będę żałować. Pomimo, że nie miałam najmniejszego zamiaru czytać „bajki dla dzieci” oczywiście książkę kupiłam 😉 Okazało się, że była to bardzo dobra decyzja, gdyż po godzinie czasu książka została przeze mnie całkowicie pochłonięta. Do dnia dzisiejszego Biały klaun stoi na półce w salonie pomiędzy innymi pozycjami.

Biały klaun – Bijeli klaun – Damir Miloš

Oryginalny tytuł książki nosi nazwę „Bijeli klaun” a autorem jest Damir Miloš – urodzony w 1954 roku, w mieście Opatija. Autor ukończył studia na Wydziale Filozofii i Fonetyki w Zagrzebiu, następnie pracował z dziećmi mającymi wadę słuchu. Był również redaktorem czasopisma Morsko prase. Napisał wiele książek w tym trzy powieści dla dzieci – Bijeli klaun w roku 1988, Nepoznata Priča  w roku 1989 oraz książkę Zoe w roku 1992.

O czym opowiada książka

Biały klaun jest niezwykle wzruszającą opowieścią skierowaną dla dzieci, a w szczególności do uczniów szkół podstawowych. Książka pokazuje obraz siedmioletniego chłopca daltonisty, który widzi świat tylko w szarych kolorach. Chłopiec z całego serca marzy o tym, żeby, podobnie jak i jego rodzice, zostać klaunem cyrkowym. Pewnego dnia postanawia wyruszyć w drogę w poszukiwaniu kolorów. Wierzy bowiem w to, że gdy odnajdzie wszystkie kolory, będzie mógł pracować w cyrku, nosić różnobarwne stroje i kostiumy.
Podczas swojej wędrówki, chłopiec spotyka w lesie niewidomego starca, który zdradza mu niezwykłą tajemnicę – iż kolory może widzieć każdy, czy to daltonista czy niewidomy. Wystarczy tylko uruchomić pozostałe zmysły – smak, węch, słuch oraz dotyk. Chłopiec nie od razu w to wierzy, jednak słowa mądrego starca zaczynają mieć niezwykłe znaczenie…

Biały klaun pokazuje świat dziecka, w którym jest dużo miłości, przyjaźni oraz życiowych mądrości. To historia niezwykła, poruszająca, i chwytająca za serce nawet dorosłe osoby. Uczy wiary w swoje możliwości oraz pokazuje, że warto podążać za marzeniami, nawet tymi, które wydają się być bardzo odległe. Polecam ją każdemu!

Biały klaun

Biały klaunKsiążka Biały klaun

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + 9 =