Biały klaun

BIAŁY KLAUN – UJMUJĄCA HISTORIA O CHŁOPCU DALTONIŚCIE

Kilka lat temu, podczas Festiwalu Chorwackiego jaki miał miejsce w Warszawie, kupiłam książkę dla dzieci – Biały klaun. Do zakupu namówił mnie chłopak, który twierdził, że to niezwykła historia, która utknie mi w pamięci. Jako, że sam czytał tą pozycję w szkole podstawowej, gdyż była to jego lektura, powiedział, że nie będę żałować. Pomimo, że nie miałam najmniejszego zamiaru czytać „bajki dla dzieci” oczywiście książkę kupiłam 😉 Okazało się, że była to bardzo dobra decyzja, gdyż po godzinie czasu książka została przeze mnie całkowicie pochłonięta. Do dnia dzisiejszego Biały klaun stoi na półce w salonie pomiędzy innymi pozycjami.

Biały klaun – Bijeli klaun – Damir Miloš

Oryginalny tytuł książki nosi nazwę „Bijeli klaun” a autorem jest Damir Miloš – urodzony w 1954 roku, w mieście Opatija. Autor ukończył studia na Wydziale Filozofii i Fonetyki w Zagrzebiu, następnie pracował z dziećmi mającymi wadę słuchu. Był również redaktorem czasopisma Morsko prase. Napisał wiele książek w tym trzy powieści dla dzieci – Bijeli klaun w roku 1988, Nepoznata Priča  w roku 1989 oraz książkę Zoe w roku 1992.

O czym opowiada książka

Biały klaun jest niezwykle wzruszającą opowieścią skierowaną dla dzieci, a w szczególności do uczniów szkół podstawowych. Książka pokazuje obraz siedmioletniego chłopca daltonisty, który widzi świat tylko w szarych kolorach. Chłopiec z całego serca marzy o tym, żeby, podobnie jak i jego rodzice, zostać klaunem cyrkowym. Pewnego dnia postanawia wyruszyć w drogę w poszukiwaniu kolorów. Wierzy bowiem w to, że gdy odnajdzie wszystkie kolory, będzie mógł pracować w cyrku, nosić różnobarwne stroje i kostiumy.
Podczas swojej wędrówki, chłopiec spotyka w lesie niewidomego starca, który zdradza mu niezwykłą tajemnicę – iż kolory może widzieć każdy, czy to daltonista czy niewidomy. Wystarczy tylko uruchomić pozostałe zmysły – smak, węch, słuch oraz dotyk. Chłopiec nie od razu w to wierzy, jednak słowa mądrego starca zaczynają mieć niezwykłe znaczenie…

Biały klaun pokazuje świat dziecka, w którym jest dużo miłości, przyjaźni oraz życiowych mądrości. To historia niezwykła, poruszająca, i chwytająca za serce nawet dorosłe osoby. Uczy wiary w swoje możliwości oraz pokazuje, że warto podążać za marzeniami, nawet tymi, które wydają się być bardzo odległe. Polecam ją każdemu!

Biały klaun

Biały klaunKsiążka Biały klaun

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *