jaskinia_wnetrze

MAŁY REJS – POŁUDNIOWA STRONA WYSPY BRAČ

Przeglądając dzisiaj rano moje wszystkie zdjęcia z Chorwacji (a jest ich bardzo dużo) natrafiłam na fotki z naszej (mojej i Romana) małej wyprawy łódką od południowej strony wyspy Brač. Miała ona miejsce już jakiś czas temu bo podczas jednych z tutejszych wakacji ale, że wcześniej nie wpadłam na pomysł prowadzenia bloga to podzielę się z Wami teraz tą historią. A więc zapraszam do moich miłych wspomnień 🙂

Ponieważ w Chorwacji zaczął się już sezon letni to może ktoś będzie miał ochotę na wybranie się w podobną podróż. Do dyspozycji mamy rejsy statkami wycieczkowymi z możliwością opłynięcia całej wyspy dookoła, bądź też samodzielne wypożyczenie małej łódki. My skorzystaliśmy z tej drugiej opcji.

Wypływając z Bola pierwszą atrakcją jaką można zobaczyć to oczywiście Zlatni Rat. Mi szczerze widok plaży z tej perspektywy nie za bardzo się spodobała. W dodatku słońce patrzyło mi prosto więc ciężko było zrobić fajne zdjęcie.

Mały rejsPlaża Zlatni Rat

Płynąc dalej na małym odcinku od Zlatniego Ratu znajduje się kilka plaż dla nudystów. Kto odważniejszy może skorzystać 🙂 Im dalej od miasteczka tym krajobraz zaczyna się coraz bardziej zmieniać.
Skalne urwiska, niebezpieczne zejścia do wody, mocniejsza zieleń drzew od razu rzuciły mi się w oczy. Po przepłynięciu około 20 minut znajduje się fajna jaskinia do której można wpłynąć łódką. Wnętrze jaskini oblegane jest przez gołębie przez co nosi nazwę „Golublja špilja”. Jeśli ktoś chce obejrzeć dokładniej całą jaskinię to warto mieć ze sobą latarkę.

Mały rejs

Mały rejs

Jaskinia

W trakcie drogi minęliśmy również plac kempingowy który dysponuje własną prywatną plażą ze spokojnym zejściem do morza. Z daleka poprzez swoje położenie przypominał mi trochę ogromne, skalne schody.
Tuż za nim dostrzegłam małą „dziką” plażę, która bardzo przypadła mi do gustu i okazała się miłym miejscem na chwilowy przystanek. Agawy porastające nad nią wyglądały bajecznie!

Mały rejsWidok na kemping 

Mały rejsChorwacka przyroda – agawy

Mały rejs

Mały rejs

Mały rejs

Mały przystanek na kąpiel

Kolejną miejscowością znajdującą się od Bola była Murvica o której miałam już okazje napisać posta. W miasteczku tym znajduje się także piękna plaża, którą bardzo lubię za to, że nie jest aż tak oblegana przez turystów. W dodatku błękit Adriatyku w tym miejscu jest naprawdę wspaniały.

Mały rejsPlaża Murvica

Zaraz za miasteczkiem Murvica moim oczom ukazała się zatoka Vela Farska do której jak pamiętacie z wielkim wysiłkiem udało mi się ostatnio dotrzeć rowerem. I muszę szczerze przyznać nawet nie wiedziałam, że mam zdjęcia tego zakątka zrobione z łódki.

Mały rejsPlaża w miejscowości Vela Farska

Ostatnim punktem mojej wyprawy było miejsce, które szczególnie utkwiło mi w pamięci a mianowicie schron dla statków. Wybudowany został przez jugosłowiańską armię podczas II Wojny Światowej. Schron w dniu dzisiejszym jest miejscem często odwiedzanym przez turystów oraz osoby lubiące nurkowanie. Zatoka w której jest on zlokalizowany słynie z pięknego dna z całą plagą jeżowców. Schron służy również jako miejsce na odpoczynek w czasie morskich podróży.

Mały rejs

Mały rejs

Mały rejs

Schron dla statków

Widokom jakie wokół mnie się pojawiały nie było końca. Z czystym sumieniem mogę polecić wyspę Brač na wakacje oraz do obejrzenia jej wszystkich uroków z perspektywy morza.

Mały rejs

Mały rejsWyspa Brač

Mały rejs

W drodze powrotnej 🙂 

3 Replies to “MAŁY REJS – POŁUDNIOWA STRONA WYSPY BRAČ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *