Morskie Organy i Powitanie Słońca

MORSKIE ORGANY I POZDROWIENIE SŁOŃCA – ZADAR

Zadar, to miasto oferujące wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Z roku na rok, staje się coraz bardziej popularne i rozpoznawalne dzięki jedynym na świecie Morskim Organom. Ograny są połączeniem pracy człowieka i siły natury. Wykorzystanie przez architekta fal Adriatyku, dało niezwykły efekt morskiej muzyki, która potrafi zachwycić każdego. Będąc w Zadarze koniecznie trzeba udać się w kierunku promenady żeby zobaczyć to architektoniczne dzieło.

 

Morskie Organy

Morskie Organy znajdują się w północno – zachodniej części promenady na starym mieście. Oficjalnie, do użytku publicznego oddane zostały w kwietniu, 2005 roku.
Na pierwszy rzut oka, organy to nic innego jak kamienne schody, na których odpoczywają w promieniach słońca ludzie. Tak naprawdę gdyby, nie dźwięk muzyki, byłoby można przejść obok nich zupełnie obojętnie. Cała konstrukcja Organów Morskich znajduje się bowiem we wnętrzu schodów, a najważniejszą rolę odgrywa ostatni stopień, chowający się w morskich falach.
Morskie Organy to układ ponad 30 rur, gdzie każda z nich ma inną długość i szerokość. Wszystkie rury wykonane są z tworzywa nierdzewnego, a cała ich konstrukcja ukrywa się w kamiennych schodach promenady. Podczas fal, gdy woda morska wlewa się do wnętrza rur, zaczyna wydobywać się magiczny dźwięk. Dzieje się to za sprawą specjalnym gwizdków rozmieszczonych w każdej rurze, wydobywających z siebie 7 klastrów dźwiękowych.
Autorem Morskich Organów oraz Pozdrowienia Słońca jest chorwacki architekt Nikola Bašić. Znaczny udział w powstawaniu Morskich Organów miał także Ivica Stamać, który pomógł w kwestii muzycznej, oraz Vladimir Andročec, odpowiedzialny za całą hydraulikę.
W 2006 roku za projekt Morskich Organów, Nikola Bašić otrzymał europejską nagrodę wykorzystania przestrzeni publicznej, wygrywając z ponad 200-ma innymi projektami z innych państw Europy.

 

Pozdrowienie Słońca

Tuż obok organów, na podłożu promenady znajduje się tak zwane Pozdrowienie Słońca. Jest to płaska powierzchnia,  w kształcie koła o średnicy 22 metrów, złożona z 300 wielowarstwowych, szklanych płyt solarnych, które w czasie dnia ładują się energią słoneczna, a w nocy emitują kolorowe światło.
Z tego miejsca (podobno) są też najpiękniejsze zachody słońca w całej Chorwacji. Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, gdyż nie doczekałam tego spektakularnego momentu. Będę więc musiała jeszcze kiedyś powrócić do Zadaru, żeby zobaczyć jak to miejsce prezentuje się nocą.

Morskie Organy i Pozdrowienie Słońca

Morskie Organy i Pozdrowienie SłońcaMorskie Organy i część promenady

Morskie Organy i Pozdrowienie SłońcaMorskie Organy

Morskie Organy i Pozdrowienie Słońca

Morskie Organy i Pozdrowienie SłońcaPozdrowienie Słońca

Morskie Organy i Pozdrowienie SłońcaZachód słońca w Zadarze (fot. źródło: zadar.hr)

Dźwięk Morskich Organów

Buy coffee

2 Replies to “MORSKIE ORGANY I POZDROWIENIE SŁOŃCA – ZADAR”

  1. Ostatnie foto powala na kolana. Mam w planach odwiedzić to miasto, sam jeszcze nie wiem dokładnie kiedy, ale z racji na tanie loty jest ono w moim zasięgu. Sam Zadar dość ciekawie prezentuje się pod względem zabytków, dlatego jest w planach letni wypad na długi weekend 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *