Podczas mojej ostatniej podróży do Zadaru, odwiedziłam też na chwilę, położone nieopodal małe i spokojne miasto Nin. Dokładniej oddalone 17 kilometrów od Zadaru i niecałe 30 minut drogi autem.
Z wyczytanych informacji w przewodnikach, dowiedziałam się, że Nin, pomimo, iż jest taki mały, to jego historia jest bardzo bogata.
Miasto było bowiem pierwszą i najważniejszą siedzibą królów w Chorwacji, jak i również pełniło funkcję ośrodka administracyjnego państwa.
Korzystając z tej okazji, że byłam od Ninu dosłownie na wyciągnięcie ręki, nie mogłam zmarnować okazji, żeby go nie zobaczyć. Po zwiedzaniu Zadaru, pojechałam więc sprawdzić cóż takiego skrywa w sobie królewskie miasto.
Historia miasta Nin
Początki miasta przypadają na IX w. p.n.e. , gdy na terenach dzisiejszego Ninu swoje osiedle miało plemię Ilirów. Później miasto przeszło pod panowanie Rzymian, którzy wybudowali w tym miejscu amfiteatr, forum oraz świątynie. W VII wieku, Nin został całkowicie zniszczony przez Słowian i Awarów. Wśród sojuszników byli też Chorwaci, którym udało się przejąć teren i ponownie odbudować miasto, tworząc tym samym ośrodek administracyjny i religijny nowo powstałego państwa chorwackiego.
Miasto Nin stało się rezydencją królewską oraz zaczęło pełnić funkcję ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji. Wiek IX przyniósł kolejne zmiany. Miasto stało się siedzibą pierwszego, chorwackiego biskupstwa, a sam biskup Ninu (Grgur Ninski) odgrywał bardzo ważną rolę w życiu politycznym państwa.
W latach 1328 – 1358, Nin trafił w ręce Wenecjan, a następnie został dwa razy zniszczony (1571 i 1646 r.), podczas wojny z Turkami. Zniszczeniu uległy pałace – królewski i biskupi, które nie zostały ponownie odbudowane. W tym czasie miasto straciło także swoją pozycję polityczną i gospodarczą.
Poprawa sytuacji nastąpiła po II wojnie światowej . Nin znowu zyskuje znaczenie gospodarcze, następuje otwarcie zakładów produkcji soli i cegielni. W okresie Jugosławii miasto na chwilę traci status gminy, i odzyskuje go w 1993 roku.
Z miastem Nin związani byli tacy władcy jak:
- król Višeslav (785 – 802)
- książę Branimir (879 – 892)
- król Tomislav (925 – 928)
- król Petar Krešimir IV (1058 – 1074)
- król Dmitar Zvonimir (1075 – 1089)
Brama na starówkę
Miejski plac – Trg Kraljevac
Plac miejski – Trg Kraljevac
Pozostałości rzymskie
Pomnik – Grgur Ninski
Starówka Ninu położona jest na bardzo małej wysepce, liczącej około 500 metrów średnicy, połączona z lądem dwoma mostami z kamienia – dolnym i górnym. Tak samo, w zależności od położenia, na teren starówki wchodzi się przez dolna lub górną bramę. Sama starówka jest w sobie dość mała, ale i urocza. Na głównym placu znajduje się kilka kawiarni oraz sklepów z pamiątkami.
Największą atrakcją w Ninie jest przede wszystkim biały, skromny kościół św. Krzyża. Koniecznie trzeba się też udać pod pomnik biskupa Grgura Ninskiego wznoszący się przy kościele św. Anzelma. Pamiętajcie, żeby przy pomniku wypowiedzieć życzenie i dotknąć największy palec stopy biskupa. To podobno przynosi szczęście i gwarantuje spełnienie prośby. Na starówce położone jest też muzeum archeologiczne z przedmiotami z czasów rzymskich, jakie zostały odnalezione podczas wykopalisk.
Kościół św. Krzyża
Charakterystyczny kościół św. Krzyża wybudowany został na przełomie wieków VIII – IX, w miejscu gdzie znajdowała się kiedyś rzymska bazylika. Świątynia powstała na wzór krzyża, ma dwie absydy, a jej środkowa część zakończona jest kopułą. Przez długi czas kościół uważany był za najmniejszą katedrę na świecie, w której najprawdopodobniej, swoją siedzibę miał biskup Ninu. Do dnia dzisiejszego kościół zachował swoje dawne rozmiary – 40 metrów obwodu, nie był rozbudowywany czy też poszerzany.
Kościół św. Krzyża
Solna kraina
Nin to także sól. Istniejąca już od czasów rzymskich solana, o powierzchni 55 hektarów, do dnia dzisiejszego spełnia swoją niezawodną funkcję. Na rozciągających się ponad 130 polach, uzyskuje się sól wedle tradycyjnego sposobu, czyli wykorzystując wiatr, słońce, wodę i ludzką siłę, przez co, sól z tego regionu jest bardzo ceniona i posiada naprawdę wysoką jakość. Póki co, jest to największy zakład produkcji soli, w którym „białe kryształy” uzyskuje się właśnie w taki sposób. Przy solanie mieście się też ciekawe muzeum, w którym można poznać wszystkie tajniki produkcji soli oraz zakupić drogocenną sól.
Plaża? Tylko piach i błoto!
Ale spokojnie. Akurat w tym przypadku błoto = samo zdrowie! Na obrzeżach Ninu znajduje się Laguna z leczniczym błotem, które ma właściwości uzdrowiskowe. Błoto pomaga w leczeniu chorób reumatycznych, chorób skórnych, oraz sprawdza się przy problemach z kręgosłupem. Bardzo często z błotnych kąpieli korzystają pacjenci pobliskich szpitali, przyjeżdżając w to miejsce z nadzieją na poprawę swojego zdrowia.
Oprócz uzdrowiskowego błota, Nin oferuje swoim gościom plażę piaszczystą, jaką odwiedzają najczęściej rodziny z dziećmi. Plaża ma bardzo delikatne zejście do wody, dzięki czemu idealnie nadaję się dla najmłodszych miłośników Adriatyku.
Piaszczysta plaża w Ninie