Zwiedzając Šibenik

ZWIEDZAJĄC ŠIBENIK – W POSZUKIWANIU UKRYTEGO PIĘKNA MIASTA

Dzisiejszym wpisem przenosimy się do Šibenika. Miasta położonego w środkowej części wybrzeża Chorwacji, pomiędzy Splitem a Zadarem. Šibenik, w odróżnieniu od wcześniej wymienionych miast, jest o wiele bardziej spokojny i mniej oblegany przez turystów. Nie jest to typowe miasto wakacyjne, raczej powiedziałabym, że jest miejscem „przejezdnym” stanowiącym dobry punkt na jednodniową wycieczkę.

Šibenik chowa się w zatoce, która tworzy ujście rzeki Krka do Adriatyku. Sama zatoka stanowi bardzo malowniczy kadr, ale jeśli chodzi o plaże, to raczej nie liczcie, że jakąś tam znajdziecie. Bynajmniej w zasięgu moich oczu nie pojawiła się żadna. Zamiast morskich i słonecznych kąpieli, nastawcie się na spacery, pnącymi się do góry alejkami, w których kryje się cały urok tego chorwackiego miasta!
Zwiedzając Šibenik przed warto zapoznać się także z podstawowymi informacjami dotyczącymi jego historii i początków istnienia.


Historia miasta

W odróżnieniu od innych miast w Dalmacji, Šibenik został założony przez rodowitych Chorwatów, a nie Greków czy Rzymian. Dzięki temu jest to najstarsze, rodowe miasto Chorwatów położone nad Adriatykiem. Pierwszy raz, nazwa miasta pojawia się w roku 1066 w statusie chorwackiego króla Petara Krešimira IV. Odkrycia archeologiczne twierdzą, że tereny współczesnego miasta były jednak zamieszkiwane znacznie wcześniej.
Do roku 1412 miasto opierało się Wenecji, a pod koniec XV wieku imperium osmańskie bezskutecznie próbowało podbić Šibenik. Gdy w roku 1797 nastąpił upadek Republiki Weneckiej, miasto znalazło się pod kontrolą Monarchii Habsburgów. Po zakończeniu I wojny światowej Šibenik przeszedł w ręce Królestwa Jugosławii a w trakcie II wojny światowej znajduje się pod okupacją faszystowskich Włoch i Niemiec. Od 1991 roku miasto należy do Chorwacji.

 

Zwiedzając Šibenik – najważniejsze zabytki

  • Plac Republiki Chorwacji – Trg Republike Hrvatske

Główny plac starej części miasta, przy którym wznosi się zabytkowy Pałac Rektoratów, w którym odbywały się kiedyś miejskie posiedzenia. Budynek wzniesiony został w latach 1533 – 1536, był kilkakrotnie zniszczony i odbudowany. 

  • Pałac Książęcy – Kneževa Palača

Pałac Książęcy znajduje się nad samym wybrzeżem, w zachodniej części promenady. Jest to bardzo duży budynek składający się z dwóch skrzydeł. W środkowej części pałacu znajduje się zachowana do dnia dzisiejszego renesansowa  brama, prowadząca do wnętrza miasta. Wybudowany w XIII wieku Pałac Książęcy wchodził w dawny skład systemu obrony miasta. Na dzień dzisiejszy w budynku mieści się Miejskie Muzeum Miasta Šibenika.

  • Twierdza św. Michała – Tvrđava sv. Mihovila

Najbardziej dostępna dla turystów twierdza w Šibeniku. Wznosi się po zachodniej stronie miasta tuż nad katedrą św. Jakuba. Dwa wybuchy prochu, jeden w roku 1663, a drugi w roku 1752 spowodowały, że wewnętrzna część twierdzy była doprowadzona niemalże do ruiny. Obecnie za jej murami kryje się otwarta scena z widownią. 

  • Twierdza św. Mikołaja – Tvrđava sv. Nikole

Twierdza obronna św. Mikołaja wybudowana została w połowie XVI wieku na niewielkiej wyspie przy wejściu do kanału św. Antego. Jej funkcją było ochronienie miasta przed tureckimi najazdami od strony morza. Po dzień dzisiejszy, twierdza uznawana jest za najmocniejszą fortyfikację na całym wybrzeżu Chorwacji.

Zwiedzając Šibenik

Zwiedzając Šibenik

Widok na promenadę

Zwiedzając Šibenik

Klasztor św. Franciszka

Zwiedzając Šibenik

Plac Republiki Chorwacji – Pałac Rektoratów. Bardzo fajne miejsce

Zwiedzając Šibenik

Pomnik Jurja Dalmatinca

Zwiedzając Šibenik

Widok na twierdzę św. Jana

Zwiedzając Šibenik

Ogród przy klasztorze św. Wawrzyńca 

Zwiedzając Šibenik

Zabytkowe budynki miasta

Zwiedzając Šibenik

Zwiedzając Šibenik

Pałac Książęcy od zewnętrznej i wewnętrznej strony

Zwiedzając Šibenik

Zwiedzając Šibenik

Uliczki Šibenika

Katedra św. Jakuba

Widok na katedrę św. Jakuba

  • Katedra św. Jakuba – Katedrala sv Jakova

Największą atrakcją i dumą miasta jest rzymskokatolicka katedra św. Jakuba, która od 2000 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowa kamiennej katedry trwała 124 lata, a początki stawiania świątyni padają na rok 1431.
Głównym projektantem i za razem najważniejszym kierownikiem prac budowlanych był Giorgio Orsini (po chorwacku Juraj Dalmatinac), którego pomnik zobaczycie na placu tuż przed katedrą. Katedra za czasów Giorgio przybierała styl gotycki, a następnie po jego śmierci i przejęciu kierownictwa przez Niccolò di Giovanni Fiorentino, budynek świątyni zyskał wygląd renesansowy. Uroczyste poświęcenie nowo wybudowanej katedry św. Jakuba miało miejsce w roku 1555. Podczas wojny w 1991 roku, kopuła katedry została uszkodzona, jednak jej rekonstrukcja sprawiła, że na dzień dzisiejszy, nie ma najmniejszych śladów po zniszczeniach.
Do ciekawych zdobień na zewnętrznych ścianach katedry zalicza się 71 kamiennych płaskorzeźb ludzkich głów (podobno ówczesnych mieszkańców), które odzwierciedlają autentyczne uczucia człowieka – radość, smutek, zamyślenie, rozpacz, szczęście, żal itd.
Katedra po dzień dzisiejszy uznawana jest za jedną z najbardziej ciekawszych w całej Europie, a jej kamienna konstrukcja (bez żadnych drewnianych elementów) zachwyca nie jednego współczesnego architekta.

Przemierzając stare, kamienne uliczki podnieście wzrok do góry i zwróćcie też uwagę na okiennice budynków i domów. Ich charakterystyczną i wspólną cechą jest kolor – ciemna zieleń. Gdzieniegdzie w oknach pojawia się też brąz i biel, ale to odcień zielony odgrywa tutaj główną rolę.

Żeby odpocząć i przysiąść na chwilę w ustronnym miejscu możecie udać się do małego ogrodu przy klasztorze św. Wawrzyńca (Samostan sv. Lovre) w którym mieści się małą kawiarnia z lodami, albo przejść na miejską promenadę i tam napić się kawy w jednej z licznych kawiarni.

Katedra św. Jakuba

Katedra św. Jakuba

Katedra św. Jakuba

Katedra św. Jakuba

Katedra św. Jakuba



Booking.com

Buy coffee

3 Replies to “ZWIEDZAJĄC ŠIBENIK – W POSZUKIWANIU UKRYTEGO PIĘKNA MIASTA”

  1. Fajne jest takie zwiedzanie nieodkrytych, niepopularnych turystycznie miejsc. Może poznać prawdziwsze oblicze danego miejsca, kraju, a nie tylko wyszykowane dla turystów fasady. Można trochę podejrzeć prawdziwe życie i prawdziwych ludzi, bo przecież wiadomo, że pracownicy hotelu czy znanej restauracji będą mili tak trochę z obowiązku.
    Jest tylko jedna smutna rzecz w docieraniu do miejsc nieznanych turystom. Otóż te miejsca przestają być nieznane, skoro jesteśmy turystami i je oglądamy. 🙂

  2. Polecam…Oczyma wyobraźni widziałem w tych wąskich uliczkach starych żeglarzy, którzy siedzieli w szynkach z kuflem w dłoni…cudowne miejsce pełne magii!

  3. Chcialbym nieznacznie uzupełnić ciekawy wpis Autorki. Niedaleko portu znajduje sie plaza miejska (bezplatna) z bardzo przyzwoita infrastrukturą. Szczerze polecam po calodziennym zwiedzaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *