Vidova Gora

VIDOVA GORA – WEJŚCIE NA NAJWYŻSZY SZCZYT CHORWACKICH WYSP

Najwyższy szczyt wysp chorwackich zaliczony 🙂 778 m. n. p. m. pokonane i to o własnych nogach. Miłe towarzystwo w czasie drogi pomogło mi wytrwać do końca wędrówki.
Wzajemne dopingowanie się potrafi zdziałać cuda. Czasowo, żeby dojść na szczyt i z powrotem potrzebowałam 4.5 godziny wliczając w to 20 minut odpoczynku na miejscu. Trasa męcząca ale dostosowana do pieszej wędrówki.

Na początku ku szczytowi wiedzie asfaltowa droga, która z czasem przemienia się w piaskową i kamienistą. Po 40 minutach wędrówki zaczyna się wąska ścieżka z ostrymi kamykami. Warto więc mieć na nogach dobre i mocne obuwie przystosowane do górskich szlaków. Zwykłe cienkie adidasy nie są dobrym pomysłem. Cała trasa na szczyt zaczyna się tuż za sklepem Studenac. Informująca tabliczka pokazuje kierunek w którą stronę trzeba podążyć.

Vidova GoraWidok na szczyt Vidova Gora

Vidova GoraPoczątek trasy na szczyt Vidova Gora

Niestety zanim dojdzie się na główny szlak łatwo o pomylenie drogi, gdyż mija się kilka rozwidleń bez znaków informacyjnych gdzie skręcić.
Ja też miałam tą przyjemność, po 20 minutach musiałam zawrócić i od nowa zacząć wędrówkę. Wzdłuż całej ścieżki podziwiać można piękną i oryginalną roślinność górską. Sosny, wysokie trawy, różnego rodzaju zioła, drobne kwiaty powodowały, że nie mogłam oderwać od nich oczu. Natura, której nie sposób opisać, trzeba zobaczyć na własne oczy.

Vidova Gora

W drodze

Podczas całej drogi oprócz moich przyjaciół towarzyszyły mi także kolorowe jaszczurki. Swobodnie przebiegały między stopami, wyłaniały się ze swoich norek, wspinały po roślinach. Miałam także przyjemność bliższego zapoznania się z kleszczem. Na szczęście nie zdążył dostać się do mojej skóry.

Vidova GoraRoślinność górska

Vidova GoraPrzyroda górska

Vidova GoraJaszczurka

Tuż przy samym szczycie opadłam z sił. Ciepłe promienie słońca nie pomagały w wędrówce. Dobrze, że przez cały czas miałam na głowie czapeczkę z daszkiem. Po dotarciu na miejsce zaparło mi dech w piersiach.
Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na całe miasteczko Bol, plażę Zlatni Rat oraz sąsiednią wyspę Hvar. Warto było się pomęczyć.

Vidova GoraWidok na plażę Zlatni Rat

Vidova GoraWidok ze szczytu Vidova Gora

Vidova Gora

Vidova GoraWidok na wyspę Hvar

Vodova Gora

Vidova Gora

Vidova Gora zdobyta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *