Podłużna (68 km) i wąska (od 4 do 10,5 km) wyspa Hvar położona jest pomiędzy wyspami Brač i Korčula. Powierzchnia wyspy wynosi 298,38 km² a liczba mieszkańców 11,5 tysięcy. Najwyższym szczytem na wyspie jest Sveti Nikola i liczy 626 m. n. p. m.
Wyspa Hvar znana jest z licznych zatoczek oraz małych półwyspów ale przede wszystkim z uprawy lawendy, która jest głównym źródłem dochodów wyspy. Podobnie jak i na innych chorwackich wyspach, mieszkańcy utrzymują się z turystyki, rybołówstwa i uprawy oliwek. Na wyspie Hvar nie ma żadnych rzek ani jezior. Roczna suma opadów nie przekracza więcej niż 800 mm. Liczne malownicze plaże, piękne wybrzeże, nietknięta przyroda oraz bogactwo kulturowe przyciągają co roku tłumy turystów.
Zwiedzając wyspę samochodem pamiętajmy o wielkiej ostrożności. Niebezpieczne i kręte drogi nie pozwalaj na szybką jazdę. Chorwackie powiedzonko „obyś zginął na drogach Hvaru” nie jest wymysłem i możemy je usłyszeć w sytuacji gdy ktoś życzy komuś coś złego. Do największych miejscowości na wyspie Hvar należą – Hvar, Jelsa, Stari Grad, Vrboska oraz Sućuraj.
Przebywając na wyspie oprócz największych miejscowości warto zwiedzić także te mniejsze wioski, które nie mają dostępu do morza. Życie ludzi, gospodarzy w małych wioskach wygląda zupełnie inaczej niż życie społeczeństwa mieszkającego na wybrzeżu. Codzienna praca w gospodarstwach, uprawa roli i własnych gospodarstw jest ciężką i żmudną pracą, niekiedy niedocenianą i „niewidzianą” przez turystów.