Žižula

ŽIŽULA – JESIENNY OWOC WYBRZEŻA DALMATYŃSKIEGO

Kocham jesień w Chorwacji! I nie chodzi mi tylko o cudowną, słoneczną pogodę, ale przede wszystkim o te wszystkie pyszności, których mogę bezkarnie skosztować.
Niektóre owoce są dla mnie zupełną niespodzianką. Nigdy ich nie jadłam a nawet o nich nie słyszałam. Jednym z takich owoców była chociażby manjiga, którą po raz pierwszy spróbowałam tamtej jesieni. Tym razem nowością dla mnie stała się žižula. Co prawda, nazwa ta obiła mi się o uszy kilkakrotnie, a nawet próbowałam domowego alkoholu na bazie tego tajemniczego owocu, jednak nigdy wcześniej nie zjadłam go w czystej postaci. Ba, nawet dobrze nie wiedziałam jak ten owoc wygląda!

Žižula (głożyna pospolita) jest owocem porastającym na niewielkim krzewie, który maksymalnie może osiągnąć do 9 metrów wysokości. Owocowy krzew składa się z dużej ilości niewielkich gałązek z ciemno zielonymi liśćmi o ząbkowatych końcówkach. Podczas wiosny krzew porastają drobne kwiaty, które są bardzo atrakcyjne dla pszczół. Następnie roślina zaczyna owocować a tym samym na krzewie pojawiają się małe zielone kulki, które we wrześniu zmieniają kolor na żółty po czym czerwony i brązowyDojrzała žižula zbierana jest w październiku, czasami jeśli była idealna pogoda dla rośliny, dojrzałe owoce pojawiają się już pod koniec września.
Smak owoców jest dość specyficzny – słodki i kwaśny zarazem więc nie każdemu może przypaść do gustu. Podczas jedzenia odczuwalna jest twarda skórka, która w całości nadaje się od spożycia. Owoce można jeść bezpośrednio z krzewu bądź też całkowicie wysuszone.
W Chorwacji žižula najczęściej spotykana jest na wybrzeżu. Jej odporność na wysokie temperatury, susze oraz wiatry pozwala gospodarzom hodować roślinę przez cały, okrągły rok. Žižula podatna jest także na niskie, ujemne temperatury, nawet do – 25°C więc nie trzeba o nią szczególnie dbać i ani jej doglądać.
Z owoców robi się domowe przetwory – dżemy, powidła, soki jak i również alkohol. Žižula ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym do produkcji różnego rodzaju leków oraz herbat.

ŽižulaJesienne owoce – žižula

ŽižulaJesienne owoce – žižula

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *