Wyspa Vis to dziewiątą co do wielkości wyspa w Chorwacji i jedyna tak daleko wysunięta w morze, zamieszkana wyspa regionu Dalmacji – około 45 km od lądu, 50 km od miasta Split i około 150 km od włoskiego wybrzeża.
Powierzchnia wyspy Vis wynosi 89,72 km², jej długość 17 km, a szerokość około 8 km. Łączna linia brzegowa wyspy to 84,91 km². Liczba ludność zamieszkującej Vis (dane z roku 2001) wynosi 3700 mieszkańców. Największymi miejscowościami na wyspie są miasta – Vis i Komiža.
Na wyspie nie ma żadnych jezior i rzek, a woda pitna pochodzi z nielicznych źródeł położonych przede wszystkim w okolicy miasta Komiža. Pomimo braku jakichkolwiek zbiorników wodnych, wyspa Vis bogata jest w różne gatunki roślin. Do naturalnej roślinności wyspy zalicza się dąb ostrolistny, sosnę alpejską, wawrzyn szlachetny, wrzosy, kapary oraz wiele roślin z rodziny storczykowatych.
Przyroda wyspy jest bardzo bujna i całkowicie zachowana w nienaruszonej formie przez człowieka. Do głównego atutu wyspy zaliczyć można ekologiczne rolnictwo, a w tym uprawę pięknych winorośli. Historia głosi, że pierwsza sadzonka winorośli została posadzona właśnie na wyspie Vis przez starożytnych Greków.
Najbardziej znanym i cenionym winem z tej wyspy, jakie można skosztować praktycznie w każdej restauracji na Visie jest białe wino o nazwie „Vugava”
Wyspa Vis to także wielka tradycja rybołówstwa. Od dawien dawna, mieszkańcy zajmowali się połowem ryb a ich zamiłowanie i poświęcenie do rybołówstwa przyczyniło się, że zostali uznani wśród wszystkich portów śródziemnomorskich za najlepszych rybaków. Obecnie w mieście Komiža znajduje się Muzeum Rybołówstwa w którym obejrzeć można wiele eksponatów związanych z tym rzemiosłem.
Dzięki dominujących na wyspie wapieni i dolomitów z okresu jury oraz kredy, na jej terenie powstało wiele pięknych jaskiń i interesujących jam skalnych.
Najbardziej znane jaskinie to jaskinia Titova (podczas II wojny światowej była ona schronieniem Josipa Broz Tito), jaskinia Krajlična, jaskinia Zelena o także jaskinia Plava.
Wyspa Vis posiada również kilka plaż kamienistych i piaszczystych. Do najczęściej odwiedzanych przez turystów zalicza się plażę Kamenica, plażę Prena, plażę Rukavac, plażę Rogačić, plażę Zaglav a także piękną plażę usytuowaną pomiędzy skalnymi urwiskami w zatoce Stiniva. Pomimo pięknych krajobrazów, nieskazitelnie czystego morza, oraz wspaniałej kultury i historii tego regionu, wyspę odwiedza niewielka ilość turystów przez co Vis nazywany jest często wyspą dziewiczą.
Ktoś z Was był na Visie? Podobało się? 🙂 Co ciekawego zwiedziliście?
Wyspa Vis
zdjęcia: żródło – zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3, zdjęcie 4
Od 14 lat,odkąd jeździmy do Chorwacji naszym zamiarem jest dotrzeć na tę bajeczną wyspę, ale zawsze nasze plany biorą w łeb….Może kiedyś nadejdzie taki czas…?
W lipcu 2014 podczas rejsów po wyspach Dalmacji byłem na Visie. Komiža bajeczna, proponuję poszwędać się po uliczkach i odszukać naprawdę małe urocze restauracyjki z mega świeżymi owocami morza. Ale największe wrażenie zrobiła na mnie pobliska wysepka Biševo z błękitną jaskinią (Modra Špilja). Wpływa się do niej małymi łódkami (o ile fala nie jest zbyt duża)a światło dociera do jej wnętrza od spodu podwodnym otworem rozświetlając wszystko błękitnym blaskiem. Niczego podobnego w życiu nie widziałem :).
Witam! Fajna strona dla kogoś, kto interesuje się – tak jak ja – Bałkanami, ale chciałbym zwrócić uwagę na mały błąd w tekście o Visie, na którym byłem dwukrotnie (moim zdaniem jest to jedno z piękniejszych miejsc w Chorwacji). Otóż słynne wino z Visu to Bugava vel Vugava, a nie Vugana, bardzo dobre zresztą, podobnie jak inne chorwackie wina, których niestety u nas jak na lekarstwo. Pozdrawiam
Zgadza się, literówka z mojej strony – już poprawiona 😉 Dzięki!