Czarująca Dalmacja

CZARUJĄCA DALMACJIA, CZYLI 6 MIAST DALMACJI, KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ

Dalmacja jest wyjątkowo pięknym i atrakcyjnym regionem w Chorwacji. Jej obszar jest dość spory, ponieważ dodatkowo dzieli się jeszcze na trzy części: Dalmację Północną, Dalmację Środkową i Dalmację Południową. Ten region słynie nie tylko z pięknych plaż, czystego Adriatyku i wakacyjnych atrakcji, ale także z ciekawych i interesujących pod względem zabytków miejscowości.

Pięknych miasteczek w Dalmacji nie brakuje i ciężko byłoby wskazać, które z nich są najładniejsze. Poza tym „piękno” to pojęcie względne i każdemu z nas może podobać się zupełnie coś innego. Niemniej jednak, jest kilka takich perełek o których warto pamiętać podczas pobytu w Dalmacji. Oto one! 

 

Czarująca Dalmacja – miasta, które warto poznać

Zadar

Miasto najpiękniejszych zachodów słońca w Chorwacji. To tutaj usłyszeć można dźwięk morskich organów oraz podziwiać świetlną instalację „powitanie słońca”. Zadar to miasto bogate w zabytki, historyczne świątynie i liczne pozostałości z czasów Rzymian. Latem miasto tętni życiem, jest pełne wakacyjnych atrakcji i wydarzeń kulturalnych.

Szczegółowe informacje o tym miasteczku znajdziecie > TUTAJ <
Noclegi w Zadarze znajdziecie przechodząc > TUTAJ <

Czarująca DalmacjaZadar

Šibenik

Najstarsze rodowe miasto Chorwatów położone nad Adriatykiem. Šibenik to spokojna lokalizacja, często wybierana jako kierunek na jednodniowe wycieczki. Miasto malowniczych placów, wąskich uliczek i pięknej dalmatyńskiej architektury. Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra św. Jakuba wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po więcej informacji o Šibeniku kliknijcie > TUTAJ <
Zakwaterowania w Šibeniku poszukajcie > TUTAJ <

Czarująca Dalmacja

Šibenik 

Trogir

Trogir to przede wszystkim Starówka w całości zlokalizowana na niewielkiej wysepce, która swoim kształtem przypomina głowę jaszczurki. Jest to miasto wielu ciekawych zabytków, atrakcji i malowniczego deptaku wzdłuż którego porastają śliczne palmy. Szczególną uwagę przyciągają w Trogirze pozostałości murów obronnych oraz czworokątna twierdza Kamerlengo z XV wieku.
 
Trogir w całej odsłonie na moim blogu > TUTAJ <
Ciekawe apartamenty i hotele w Trogirze znajdziecie > TUTAJ <

Czarująca Dalmacja

Trogir

Split

Split nazywany jest stolicą Dalmacji. Miasto cesarza Dioklecjana w którym ukrywają się wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju historyczne zabytki. Miasto w którym zwiedzać można pozostałości pałacu Dioklecjana, wspiąć się na wysoką wieżę św. Duje albo udać się na leniwy spacer znaną „splitską riwą”. Miasto z duszą i z dużą ilością turystów.

Więcej o Splicie przeczytacie > TUTAJ <
Zakwaterownie w Splicie możecie znaleźć > TUTAJ <

Czarująca Dalmacja

Split

Omiš

Miasto narodzin piratów i pirackich legend. Omiš ujmuje pięknym kanionem rzeki Cetina, która w tym miejscu ma swoje ujście do Adriatyku. Niezwykły krajobraz miasta – masywne góry, rzeka i morze, zachwyca niejednego turystę. W mieście znajduje się piaszczysta plaża z niezwykle płytkim zejściem do morza, która ceniona jest przez rodziny z dziećmi.

Więcej informacji o Omišu doszukacie się > TUTAJ <
Zakwaterowanie w Omišu możecie znaleźć > TUTAJ <

Czarująca DalmacjaOmiš

Dubrovnik

Perła Dalmacji. Jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miast w Dalmacji. Popularny kirunek wielu turystów przyjeżdżających z różnych stron świata. Miasto słynie z zabytków, architektury i lokalnej kuchni. Cała część starego miasta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największym zabytkiem w mieście są średniowieczne mury obronne. Żeby zobaczyć Dubrovnik w całej okazałości warto wjechać na wzgórze Srđ z którego rozpościera się niezwykły widok na całe miasto i okolicę.

Więcej treści o Dubrovniku przeczytacie w innych wpisach > TUTAJ <
Bazę z noclegami w Dubrovniku znajdziecie > TUTAJ <

Czarująca DalmacjaDubrovnik

A Wy macie swoje ulubione miasto w Dalmacji? Podzielcie się w komentarzu pod wpisem swoimi spostrzeżeniami na temat miejscowości, które według Was warto odwiedzić w Dalmacji.

Buy coffee

One Reply to “CZARUJĄCA DALMACJIA, CZYLI 6 MIAST DALMACJI, KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *