Komiža

KOMIŽA NA WYSPIE VIS – MIASTO RYBOŁÓWSTWA I DOMÓW Z KAMIENIA

Komiža jest drugim co do wielkości miastem na wyspie Vis. Położona jest w otwartej zatoce na zachodnim wybrzeżu wyspy, tuż u podnóża najwyższego szczytu Hum, mającego 587m n.p. m. Komiža to piękne śródziemnomorskie miasteczko, które ujmuje przede wszystkim wąskimi uliczkami, domami z kamienia i ustronnymi plażami.

Nazwa miasta pochodzi od łacińskiej nazwy wyspy, z połączenia dwóch słów „come” i „issa”. Po raz pierwszy Komiža była wspomniana w 1145 roku, jako osada o nazwie „Val Comeza”. 
Warto wspomnieć, że Komiža jest miastem, w którym narodziło się rybołówstwo wschodniego wybrzeża Adriatyku. Dawni rybacy zamieszkujący te tereny poza tym, że łowili i handlowali rybami, to również opuszczali wyspę Vis i zakładali niewielkie wioski rybackie na wybrzeżach Pacyfiku obu Ameryk.
Obecnie miejscowość zamieszkuje ponad 1500 osób. Większość z nich nadal żyje z rybołówstwa, a część utrzymuje się z sezonowej turystki. 

Komiža

Komiža

Komiža

Komiža od strony morza

Komiža to miejscowość, która przyciąga wielu żeglarzy, co od razu widać gdy spojrzymy na tutejszy port. Nie brakuje w nim jachtów, żaglówek i statków wycieczkowych. Miasto na pewno ujmuje tym, że zachowało swoją lokalną atmosferę. Większość zabudowań to stare kamienne domy, od których ja nie mogłam oderwać oczu.

 


Gajeta falkuša – to tradycyjna łódź rybacka będąca symbolem miasta. Przykład takiej łodzi można zobaczyć w Muzeum Rybołówstwa lub przy odrobinie szczęścia zacumowaną gdzieś w porcie.



Komiža – na co zwrócić uwagę?

 

  • Kościół Matki Boskiej Opiekunki Rybaków (Gospa Gusarica) 

Jest to kościół składający się z trzech jednonawowych kościołów, które zostały połączone ze sobą wewnętrznymi łukami. Najstarszy kościół wchodzącym w skład całej świątyni pochodzi z XVI wieku. W środku kościoła znajdują się ołtarze z czasów baroku oraz historyczne organy z 1670 roku.
Podobno nazwę „Gusarica”, czyli „piratka” kościół otrzymał ze względu na piracką kradzież obrazu, który rzekomo został zwrócony na plażę przed kościołem tuż po zatonięciu statku pirackiego.

  • Kościół i klasztor św. Mikołaja

Kościół znajduje się na wzniesieniu tuż nad samym miastem. Wybudowany został przez benedyktynów z wyspy Biševo w XIII wieku. W XVII wieku kościół został rozbudowany i nieco zmienił swój pierwotny kształt.

  • Twierdza Kaštel i Muzeum Rybołówstwa

Twierdza Kaštel, która dumnie króluje tuż przy samym porcie pochodzi z 1585 roku. Pod koniec XIX wieku do twierdzy dobudowana została także niewielka wieża zegarowa.
We wnętrzu twierdzy mieści się Muzeum Rybołówstwa w którym poznamy historię rybołówstwa oraz obejrzymy wiele przedmiotów wykorzystywanych w dawnych czasach do połowu ryb.

Komiža

Komiža

Komiža

Komiža

Taki klimat kocham! Architektura miasta nie do podrobienia

Komiža

Komiža

Komiža

Drugi obraz miasta – ten już bardziej turystyczny i tętniący życiem

Komiža

Tutaj wyglądam jak prawdziwa turystka

Warto pamiętać

W Komižy znajduje się konoba Jastožera, która w filmie Mamma Mia 2 została przekształcona w grecką tawernę.
Komiža położona jest na przeciwko niewielkiej wyspy Biševo, która słynie z Błękitnej Jaskini (wspomnę o niej więcej w kolejnym wpisie). Jeśli już tutaj jesteśmy to warto kupić bilet na rejs i zobaczyć ten fenomen przyrodniczy. 
Osoby szukające noclegu na czas pobytu w miasteczku odsyłam do wyszukiwarki > Komiža zakwaterowanie <

Komiža

Komiža

Twierdza Kaštel

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *