Błękitna jaskinia

BŁĘKITNA JASKINIA NA WYSPIE BIŠEVO. UNIKATOWA GRA ŚWIATŁA I KOLORÓW

Są takie miejsca o których słyszeliśmy wielokrotnie, jednak ich zwiedzenie odkładaliśmy w czasie. Dokładnie tak miałam z Błękitną jaskinią. Słyszałam i czytałam o niej wiele pozytywnych rzeczy,  po tysiąc razy przechodziłam przy punktach z wycieczkami na Biševo i za każdym razem w myślach mówiłam sobie: „tam to byłoby fajnie popłynąć”.

Jak widać potrzebowałam dużo czasu, żeby moją myśl zrealizować, ale co najważniejsze udało się! Wycieczka do najpiękniejszej i najbardziej popularnej jaskini w Dalmacji była jedną z fajniejszych morskich wypraw, na których ostatnio byłam. Poza tym pogoda była idealna – nie za ciepło i nie za zimno. Tak samo jak i z porą zwiedzania – nie było jeszcze tłumu ludzi, ale kręciły się już małe grupki turystów.
To był wspaniały dzień i na pewno na blogu pojawi się również wpis podsumowujący tą podróż, ale teraz żeby już niepotrzebnie nie przeciągać, zapraszam Was do wnętrza Błękitnej jaskini.

Wyspa Biševo

Wyspa Biševo

Wyspa Biševo na horyzoncie

 

Błękitna jaskinia – Modra špilja – Blue cave

 

Bilety i kolejka do jaskini

Jaskinię odwiedziłam w połowie czerwca, co było idealnym rozwiązaniem ponieważ nie musiałam stać w długiej kolejce. Od czasu nabycia biletu do momentu, gdy wsiadłam na łódkę z przewodnikiem minęło około pół godziny. W środku sezonu turystycznego, a w szczególności w sierpniu kolejki są znacznie dłuższe a czas oczekiwania wynosi nawet kilka godzin. Jeśli macie więc możliwość odwiedzenia jaskini w czerwcu to serdecznie Was do tego zachęcam.
Łódka wpływająca do wnętrza jaskini mieści 11 osób. Każdy zwiedzający przypisany ma do własnego biletu numer, który z kolei, gdy nadejdzie nasz czas na zwiedzanie zostanie wyświetlony na tablicy. 

Cena biletu w sezonie letnim:
– osoby dorosłe i młodzież powyżej 12 roku życia: 70kn
– dzieci w przedziale wiekowym 6 – 12 lat: 35kn
– dzieci do lat 6: wejście bezpłatne

Błękitna jaskinia

Błękitna jaskinia

W oczekiwaniu na swoją kolej. Na szczęście w czerwcu nie było jeszcze takich tłumów turystów jak w środku sezonu

W drodze do jaskini, czyli kilka słów o wyspie Biševo

Wyspa Biševo położona jest około 5 morskich mil na południowy zachód od wyspy Vis. Jest to niewielka wysepka o powierzchni 5,915 km². Na całej wyspie mieszka mniej niż 20 osób, z których prawie połowa z nich ma ponad 65 lat. 
Wiele odkryć archeologicznych potwierdza, że wyspa zamieszkiwana była już od czasów prehistorycznych
. W 1050 roku na wyspie założono klasztor Benedyktynów, który po niedługim czasie został porzucony ze względu na problemy z żywnością i niebezpieczeństwo ze strony piratów. Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny klasztoru oraz kościół św. Sylwestra.

Wyspa Biševo

Wyspa Biševo

Wyspa Biševo

Wyspa BiševoWyspa Biševo i nasza ekipa zwiedzających

Błękitna jaskinia

Błękitna jaskinia jest niewątpliwie największą atrakcją wyspy Biševo. Jej odkrycie oficjalnie podano do wiadomości publicznej w 1884 roku. 
Co powoduje, że Błękitna jaskinia jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim kolor wody w jej wnętrzu. Promienie słoneczne przenikają przez wodę po czym odbijają się od piaszczystego dna co sprawia, że tutejsza woda ma unikatowy kolor błękitu.
Otwór wejściowy do groty ma wysokość 1.5 metra, dlatego przy wpływaniu do wnętrza trzeba nachylić głowę, żeby nie uderzyć się o skały. Do jaskini nie można wpływać własnymi łódkami czy też pontonami, o czym należy pamiętać, jeśli ktoś wpadłby na taki pomysł. W jaskini zabronione jest również pływanie i nurkowanie. 

Jaskinia w metrach:
– długość: 31
– szerokość: 17
– wysokość: 15

Ważne jest, żeby udać się do jaskini o odpowiedniej porze dnia. Podobno jaskinię najlepiej zwiedzać przed południem, a najgorzej po godzinie 15:00. W godzinach przedpołudniowych woda w jaskini jest najbardziej błękitna ze względu na kąt padania promieni słonecznych do wnętrza groty.

Niestety żadne zdjęcia nie są w stanie oddać prawdziwego piękne tego miejsca. Musicie zobaczyć jaskinię na własne oczy i chociaż przez chwilę poczuć się jak w świcie magii. 

Zapraszam Cię również do przeczytania tekstu o Błękitnej Jaskini, który przygotowałam dla portalu 3Seas.
The Magical Blue Cave of Biševo.

Błękitna jaskinia

Błękitna jaskinia

Błękitna jaskinia

Błękitna jaskinia

Błękitna jaskinia

Błękitna jaskinia

Błękitna jaskinia na filmie


Buy coffee

3 Replies to “BŁĘKITNA JASKINIA NA WYSPIE BIŠEVO. UNIKATOWA GRA ŚWIATŁA I KOLORÓW”

  1. Polska jest piękna ale jednak zwiedzając inne kraje tak naprawdę się poznaje świat i docenia co jest na ziemi. Przepiękne widoki i bardzo ciekawe są historie tych miejsc jakie odwiedzaliście na tej wycieczce. Mogę polecić wszystkim od siebie także zwiedzenie tych rejonów, to trzeb poczuć na żywo.

  2. W pełni zgadzam się z przedmówcą. Polska jest bardzo pięknym krajem, jednak dopiero gdy wychyli nos poza jego granice możemy tak naprawdę odkryć prawdziwe piękno natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *