Browary rzemieślicze w Chorwacji

BROWARY RZEMIEŚLNICZE W CHORWACJI. CHODŹMY NA ZIMNE PIWO!

Środek upalnego lata, temperatura powietrza ponad 30ºC, morze zamiast chłodzić jest tak nagrzane, że można siedzieć w nim cały dzień. Pot spływa po czole i polikach, a koszulki przyklejają się do mokrego ciała. Dokładnie tak można w skrócie opisać lato w Chorwacji. Gdy fala upałów daje o sobie znać, każdy z nas szuka sposobów żeby chociaż trochę schłodzić swój organizm i to nie tylko od zewnątrz, ale również i od środka.

I tutaj na scenie pojawia się zimno piwo! Nie ma się co oszukiwać, ale to właśnie latem znacznie częściej sięgamy po idealnie schłodzone piwo, zimne drinki czy chociażby wino z dodatkiem kostek lodu. 

Jak już dobrze wiecie, Chorwacja słynie z dobrych win, które podbijają nie tylko kraj ale również światowy rynek. A czy wiecie, że w Chorwacji wzrasta kultura picia piwa rzemieślniczego?
Małe niezależne browary istniały w Chorwacji już dawno temu, ale to właśnie w ostatnich latach piwo rzemieślnicze stało się bardziej popularne i cenione. Młodzi miłośnicy piwa zaczęli tworzyć niepowtarzalne receptury, a następnie otwierać swoje niewielkie browary rzemieślnicze w Chorwacji, które dzisiaj cieszą się dobrą opinią i powodzeniem. 
Na dzień dzisiejszy chorwackie browary rzemieślnicze rosną w siłę. Lokalna produkcja piwa stała się atutem, który wzbogaca chorwacką gastronomię i turystykę. Browary rzemieślnicze cały czas się rozwijają i najfajniejsze jest to, że bez względu na to, w jakim regionie zarezerwujemy nocleg w Chorwacji, natkniemy się na jakieś lokalne piwo.

Poniżej znajdziecie tylko kilka nazw browarów rzemieślniczych w Chorwacji, ale to właśnie one uważane są za jedne z najlepszych w kraju. Jeśli mieliście okazję spróbować piwa któregoś z nich, to koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

 

 

Browary rzemieślnicze w Chorwacji:

 

  • Lab Split

Pierwszy browar rzemieślniczy powstały w Splicie, który istnieje na rynku od 2015 roku. Ich piwo Barba Imperial IPA zdobyło wiele nagród, w tym jako najlepsze chorwackie piwo w 2018 roku. Lab Split używa tylko podstawowych składników, takich jak chmiel, jęczmień, drożdże oraz woda, ściśle trzymając się bawarskiego prawa o czystości piwa. Popularnym piwem tego zakładu jest Barba Pale Ale na butelce którego widnieje charakterystyczny marynarz w pasiastej koszulce.

 

  • Medvedgrad

Najstarszy mały browar w Chorwacji, który zajmuje się produkcją piwa już od 20 lat. Na samym początku piwo powstawało tylko i wyłącznie na potrzeby własnego pubu w Zagrzebiu. Z roku na rok Medvedgrad zyskiwał coraz to większą popularność i browar postanowił wyprodukować swoje pierwsze piwo na rynek, które nosiło nazwę Grička vještica. Na dzień dzisiejszy Medvedgrad ma w swojej ofercie różne rodzaje piwa i cieszy się sporym powodzeniem.

 

  • Nova Runda

Kolejny browar rzemieślniczy w Chorwacji o którym warto pamiętać. Nova Runda na samym początku istniała jako mała warzelnia domowa, która w bardzo szybkim czasie stała się rozpoznawalna w okolicy. Na potrzeby ciągle przybywających klientów, właściciele podjęli decyzję o założeniu lokalnego browaru. Cała filozofia produkcji opiera się na piwie, które należy spożywać tylko i wyłącznie na świeżo. Piwa nie są butelkowane i można je jedynie skosztować w lokalach, które znajdują się w największych miastach w Chorwacji: Cres, Rijeka, Pula, Umag, Karlovac, Rovinj, Pakrac, Zagrzeb, Split, Sisak, Varaždin, Novigrad, Poreč, Jastrebarsko, Medulin, Samobor, Osijek, Murter, Tisno, Kutina, Slavonski Brod, Čakovec, Šibenik, Trogir, Zaprešić.

 

  • San Servolo

Browar rzemieślniczy pochodzący z Istrii. Jak w wielu przypadkach, tak i ten browar na początku swojego istnienia był wyłącznie browarem domowym, a z czasem przeistoczył się w większy biznes. Piwa z browaru San Servolo charakteryzują się tym, że pochodzą z drugiej fermentacji. Najbardziej polecanym piwem jest piwo ciemne, które skrywa się w butelce o charakterystycznym designie. W ofercie browaru z Istrii znajdują się również piwa jasne, czerwone oraz klasyczny złoty lager.

 

  • Vunetovo

Browar znajdujący się na najbardziej słonecznej wyspie Dalmacji, czyli Hvarze. Ich piwo w roku 2016 zostało ogłoszone najlepszym piwem rzemieślniczym w Chorwacji. Warto tutaj spróbować piwa Black IPA, mianowicie pierwszego piwa rzemieślnicze z Hvaru, które cechuje charakterystyczny smak i aromat. Vunetovo ma w swojej ofercie duży wybór piw, od czysto chmielowych po owocowe i orzeźwiające cytrusowe. Małym minusem jest to, że piwa można skosztować tylko w lokalu położonym w mieście Hvar.

 

  • Zmajska Pivovara

Wyjątkowy browar rzemieślniczy w Chorwacji, który już na samym początku swojej drogi został uznany przez RateBeer za jeden z 10 najlepszych nowych browarów na świecie. Był to wielki sukces dla browaru Zmajska Pivovara, ponieważ wzięli udział w wielkiej konkurencji 3800 browarów na całym świecie. Browar produkuje piwa inspirowane porami roku, które pojawiają się sezonowo, ale ma również w swojej ofercie stałe rodzaje złotego trunku. Najpopularniejsze piwo browaru Zmajska Pivovara nosi nazwę Pale Ale.

Pomimo tego, że na rynku chorwackim pojawiło się wiele browarów rzemieślniczych, to od lat królują dwa piwa – Karlovačko i Ožujsko. Zarówno pierwsze jak i drugie piwo znajdziemy w każdym sklepie i markecie w Chorwacji.

Browary rzemieślniczeWasze zdrowie!

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *