Zdjęcia zamieszczone w dzisiejszym wpisie zrobiłam kilka dobrych lat temu, na przełomie kwietnia i maja, podczas zwiedzania Zagrzebia. Sama nie wiem, jak to się stało, że do tej pory na moim blogu nie znalazł się jeszcze post o tym pięknym zielonym miejscu, jakim jest Park Zrinjevac. Park Zrinjevac w Zagrzebiu należy do jednego z najbardziej znanych parków w stolicy i to właśnie w nim organizowane są różnego rodzaju festiwale i wydarzenia – zarówno te letnie jak i zimowe.
Park Zrinjevac w Zagrzebiu
Park Zrinjevac (tak naprawdę właściwa i pełna nazwa tego miejsca brzmi Trg Nikole Šubića Zrinskog) jest najstarszym zielonym placem w centrum stolicy, wchodzącym w skład „zielonej podkowy”. Dla przypomnienia „zielona podkowa” to zbiór siedmiu parków, które wspólnie tworzą kształt dużej podkowy. Dokładnie możecie to zobaczyć na mapie umieszczonej na końcu wpisu.
Park Zrinjevac oficjalnie został otwarty w 1873 roku. Ciekawostką jest to, że wcześniej w tym miejscu odbywały się targi bydła. Projekt przebudowy tego błotnistego i niezbyt pięknego na tamte czasy terenu, powstał w 1870 roku i wyszedł spod ręki urbanisty Ruperta Melkusa.
Istotne elementy parku
Najbardziej rzucającym się w oczy elementem w parku jest niewielki pawilon muzyczny, który mieści się w centralnej części Zrinjevca. Z obu stron prowadzą do niego piękne zielone aleje, przy których porastają wysokie drzewa. Pawilon został wzniesiony w 1891 roku, i po dzień dzisiejszy pełni funkcję sceny muzycznej podczas różnych koncertów.
Kolejnym i jakże znaczącym dla tego miejsca elementem jest słup meteorologiczny z 1884 roku położony w północnej stronie parku. Ta niewielka kolumna meteorologiczna to prezent od wojskowego lekarza i meteorologa dr. Adolfa Holzera.
Słup meteorologiczny powstał z marmuru przywiezionego z Istrii, a zegarek w nim umieszczony jest dziełem chorwackiego zegarmistrza.
W parku znajdują się również dwa niewielkie oczka wodne i słynna Bolleova fontanna. Fontanna powstała w 1893 roku a jej autorem jest Hermann Bolle. Mieszkańcy żartobliwie nazywają fontannę „Bolleova głowa” i mówią że jest ona nieudanym dziełem Hermanna. Podobno pewnego razu woda z fontanny wylała i podtopiła część parku.
W południowej części paku możemy zobaczyć też sześć kamiennych popiersi ważnych i znaczących chorwackich osobowości.
Cały Zrinjevac otoczony jest ciekawymi pod względem architektonicznym budynkami, w których znajdują się różnego rodzaju państwowe instytucje w tym chociażby: Sąd Najwyższy Republiki Chorwacji oraz Sąd Rejonowy.
O tym, jak ważny dla Zagrzebia jest Park Zrinjevac, świadczy fakt, że w od roku 1970 wpisany jest on do rejestru zabytków szczególnie chronionych jako pomnik przyrody.
Park jest dla wszystkich mieszkańców miejscem relaksu i spotkań towarzyskich. Zimą odbywają się tutaj świąteczne jarmarki, a wiosną i latem koncerty, festiwale, kino pod chmurką i wiele, wiele innych atrakcji. Na co dzień park ujmuje swoim pięknem i spokojem. Jest dobrym miejscem do czytania książek, wylegiwania się na trawie i romantycznych spacerów wieczorami.
Popiersia ważnych chorwackich osobowości
Aż się prosi, żeby usiąść na tej ławce
Chorwacka Akademia Nauk i Sztuki
Bolleova fontanna, która akurat jak na złość nie działała
Piękne zielone alejki i muzyczny pawilon
Stacja meteorologiczna z 1884 roku
Lokalizacja parku