Zatoka Stiniva

ZATOKA STINIVA NA WYSPIE HVAR

Takie miejsca lubię najbardziej. Małe, ciche i spokojne. Bez zgiełku, przepychu, tłumu turystów. I taka też właśnie jest zatoka Stiniva usytuowana po północnej stronie wybrzeża wyspy Hvar.
Do zatoki dostać się można za pomocą auta – podróż z miasta Hvar zajmie nam jakieś 10 min gdyż do pokonania jest tylko 7 kilometrów, bądź też jak to było w moim przypadku wybrać podróż drogą wodną – rejs statkiem wycieczkowym z miasteczka Bol.

Zatoka Stiniva (nie mylić z zatoką Vela Stiniva, bo taka też jest na wyspie Hvar), to malownicze i urokliwe miejsce w sam raz dla rodzin z dziećmi. Plaża w zatoce ma bardzo łagodne zejście do Adriatyku i stanowi fajne miejsce na kąpiele dla najmłodszych. Nie ma nagłej zmiany głębokości, niemiłych skał na których można by było okaleczyć nogi czy dużych kamieni przeszkadzających podczas wchodzenia do wody. I co najważniejsze, przy brzegu plaży nie ma też jeżowców. Spotkać je można jedynie wzdłuż bocznego przejścia z pomostu do plaży.

Dzięki swojemu położeniu, zatoka chroniona jest przed mocnymi wiatrami i co za tym idzie nie ma tutaj dużych fal na morzu. Dookoła zatoki rozciągają się gęste lasy i kilka małych winnic. Natomiast trochę gorzej wygląda sytuacja ze sklepami i restauracjami. W zatoce nie ma żadnego supermarketu i tylko jedna restauracja czynna w miesiącach letnich. Jeśli ktoś planuje spędzić cały dzień w zatoce to koniecznie niech zaopatrzy się we własne jedzenie i coś do picia. Hmm ale właśnie dzięki temu, że brak tutaj sklepów, restauracji a nawet stałych mieszkańców, zatoka Stiniva staje się wspaniałym miejscem na całkowity relaks z dala od turystycznego zgiełku.

Zatoka Stiniva

Zatoka Stiniva

croatia-chorwacja-hvar-stiniva-1

croatia-chorwacja-hvar-stiniva-3Zatoka Stiniva

croatia-chorwacja-hvar-stinivaPomost w zatoce

Buy coffee

8 Replies to “ZATOKA STINIVA NA WYSPIE HVAR”

  1. Witam, która zatoczka z trzech (Stiniva, Vela Stiniva i Pokrivenik) jest najpiękniejsza ? Byłam w zatoce Vela Stiniva i bardzo mi się podobało. W pozostałych dwóch nie byłam.

    1. A ja byłam tylko w Stiniva więc nie mogę się wypowiedzieć, która jest najpiękniejsza. Jak tak patrze na zdjęcia w internecie to każda wygląda fajnie 🙂
      Vela Stiniva chyba bardziej jest dostosowana pod turystów? Są tam knajpki, restauracje?

  2. Być może to nie może takie nadmorskie zatoczki to nie moje klimaty, lecz to miejsce wygląda wspaniale. 🙂 Ładny krajobraz, przejrzysta woda, mało ludzi – aż chciałoby się tam być. 🙂

  3. Dwa lata temu zatrzymaliśmy sie tam na plażowanie. Przy wjeździe do zatoki przywitał nas znak „teren prywatny” co nie jest prawdą. Po powrocie z plazy czekał na nas samochód z przebitym kołem…..ot taka gościnność …. dodam, ze ze strachu przed policja usunęli znak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *