gałązki_oliwne

NIEDZIELA PALMOWA – CHORWACKI OBRZĘD ŚWIĘTA

Dzisiaj będzie świątecznie. W Chorwacji większe święta obchodzi się w tych samych dniach co w Polsce. Boże Narodzenie i Wielkanoc nie różnią się obrzędem od naszych. Niedzielne Msze Święte także mają podobny charakter i przebieg jak w polskich kościołach. Dzisiejszy obrzęd niedzieli palmowej po chorwacku „Cvjetnica” w której uczestniczyłam trwał 2 godziny.

Na placu przed klasztorem odbyło się poświęcenie wszystkich gałązek a następnie wspólne wejście wiernych do świątyni za kapłanem niosącym krzyż. Palmy zgromadzonych ludzi nieco różniły się od tych, które święcimy w Polsce. Bez żadnych kolorowych bibułek, kwiatuszków i suszonych roślin. Zwykła gałązka zerwana prosto z drzewa oliwnego, bądź też kilka małych zaplecionych w warkocz. Naturalna i zielona. Jedyny dodatek to mała wstążka na górnej części gałązki.

Kolejną częścią obrzędu była Liturgia Męki Pańskiej. Trwała naprawdę długo zwłaszcza, że została odśpiewana a nie czytana. Każdy z wiernych mógł bezpośrednio w niej uczestniczyć poprzez śpiewanie określonych fragmentów, których tekst rozłożony był na każdej ławce. Późniejsza część mszy trwała odczuwalnie krócej.
Po wyjściu z klasztoru większość ludzi udała się do małych kawiarni. Spotkanie z bliskimi przy kawie jest tutejszym rytuałem i miłym sposobem na spędzenie niedzielnego popołudnia.

Niedziela palmowaPlecione gałązki drzewa oliwnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *