gałązki_oliwne

Niedziela palmowa – chorwacki obrzęd święta

Dzisiaj będzie świątecznie. W Chorwacji większe święta obchodzi się w tych samych dniach co w Polsce. Boże Narodzenie i Wielkanoc nie różnią się obrzędem od naszych. Niedzielne Msze Święte także mają podobny charakter i przebieg jak w polskich kościołach. Dzisiejszy obrzęd niedzieli palmowej po chorwacku „Cvjetnica” w której uczestniczyłam trwał 2 godziny.

Na placu przed klasztorem odbyło się poświęcenie wszystkich gałązek a następnie wspólne wejście wiernych do świątyni za kapłanem niosącym krzyż. Palmy zgromadzonych ludzi nieco różniły się od tych, które święcimy w Polsce. Bez żadnych kolorowych bibułek, kwiatuszków i suszonych roślin. Zwykła gałązka zerwana prosto z drzewa oliwnego, bądź też kilka małych zaplecionych w warkocz. Naturalna i zielona. Jedyny dodatek to mała wstążka na górnej części gałązki.

Kolejną częścią obrzędu była Liturgia Męki Pańskiej. Trwała naprawdę długo zwłaszcza, że została odśpiewana a nie czytana. Każdy z wiernych mógł bezpośrednio w niej uczestniczyć poprzez śpiewanie określonych fragmentów, których tekst rozłożony był na każdej ławce. Późniejsza część mszy trwała odczuwalnie krócej.
Po wyjściu z klasztoru większość ludzi udała się do małych kawiarni. Spotkanie z bliskimi przy kawie jest tutejszym rytuałem i miłym sposobem na spędzenie niedzielnego popołudnia.

Niedziela palmowaPlecione gałązki drzewa oliwnego

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + 7 =