Rodowici mieszkańcy Dalmacji

RODOWICI MIESZKAŃCY DALMACJI

Dalmacja – teren Chorwacji rozciągający się wzdłuż Adriatyckiego wybrzeża. Region najchętniej odwiedzany przez turystów, obowiązkowy punkt podczas pobytu w Chorwacji. Obejmuje ponad 1000 wysp skąpanych w turkusach morza. Region Dalmacji charakteryzuje się malowniczymi zatokami, pięknymi plażami oraz wspaniałą zielenią terenu. Nie dziwne więc, że uznawanym kolorem Dalmacji jest zielony.

Dalmacja obfituje również w zabytki historyczne i kulturalne z okresu starożytności oraz wczesnego średniowiecza. To w regionie Dalmacji znajdują się 4 miejsca (z 7 w całej Chorwacji), które chronione są przez UNESCO – miasto Dubrovnik, starówka w Trogir, Pałac Dioklecjana w Splicie a także katedra świętego Jakuba w Šibeniku.

A co z mieszkańcami tego regionu? Jakie są cechy charakterystyczne mieszkańców Dalmacji? Czym się różnią od reszty społeczeństwa w Chorwacji? Otóż to… o prawdziwych Dalmatyńczykach (nie mylić z białymi psami w czarne kropki hehe) można pisać naprawdę dużo! 🙂 Są bardzo weseli, zabawni i przede wszystkim sympatyczni! Podczas rozmowy z mieszkańcami Dalmacji, bardzo ciężko jest ich przegadać. Mówią dużo i głośno, zazwyczaj otwarcie wyrażają to co myślą o drugiej osobie. Nie przejmują się tym gdzie są, w jakim miejscu się znajdują, czy wypada czy nie – zawsze będą mówić, krzyczeć, kłócić, plotkować, śmiać się 😉

 

Jak rozpoznać Dalmatyńćzyka?

Po pierwsze – picie kawy
Zawsze i wszędzie, w każdym momencie! Dla prawdziwego mieszkańca Dalmacji, dzień bez kawy jest dniem straconym. Każda godzina jest odpowiednią porą na delektowanie się kawą. Każda sytuacja jest odpowiednim momentem żeby siąść i napić się czarnego trunku. Każde spotkanie z przyjaciółmi, rodziną musi mieć „smak kawy”. Kawa towarzyszy Dalmatyńczykowi przez cały dzień. Nawet kiedy wyjdzie do sklepu po zakupy czy pozałatwiać swoje sprawy na mieście, koniecznie musi wstąpić do kawiarni na małą czarną.

Po drugie – picie wina do obiadu
Podobnie jak i z kawą, wino jest nierozerwalną częścią dnia powszedniego. Główny posiłek dnia bez wina jest praktycznie niespotykany w tym regionie Chorwacji. Najchętniej preferowane są wina wytrawne w szczególności czerwone. Bywa tak, że picie wina do obiadu potrafi przedłużyć się aż do kolacji… Dalmatyńczycy w winie widzą samo zdrowie. Jak twierdzą dzięki temu, że piją go codziennie są zdrowi, silni i dożywają aż 100 lat!

Ze względu na tutejszy, ciepły klimat, mieszkańcy Dalmacji bardzo często dolewają do wina wodę, tworząc w ten sposób delikatniejszy trunek o nazwie „bevanda”.

Po trzecie – relaks i odpoczynek
Polako… powoli, bez pośpiechu i bez nadmiernego wysiłku. Rodowici mieszkańcy Dalmacji zawsze mają czas na odpoczynek i relaks. Nie martwią się tym, że praca czeka, przecież nigdzie nie ucieknie. Ważne żeby zrobić sobie przerwę od codziennych obowiązków i zrealizować punkt pierwszy – wypić kawę! Często spotykane karteczki „zaraz wracam” w drzwiach prywatnych sklepów, zakładów czy innych miejskich punktach już dawno przestały mnie dziwić 😉 Wiem też z własnego doświadczenia, że nie warto czekać, lepiej przyjść ponownie i to nie wcześniej niż za dwie godziny.

Po czwarte – spotkania z przyjaciółmi
Spotkania z przyjaciółmi, pogawędki i wszelkie towarzyskie wyjścia są w Dalmacji czymś naturalnym. Dalmatyńczycy za każdym razem jak spotkają na swojej drodze kogoś bliskiego to muszą się zatrzymać i porozmawiać. Samo przywitanie się nie wystarczy. Ćakula, czyli pogawędka, plotka, jest dla Dalmatyńczyka podstawowym źródłem informacji o wydarzeniach, nowościach i wszelkich zmianach w społeczeństwie.

Ludzie starsi również uwielbiają spotkania ze swoimi znajomymi. Najczęściej spotykają się w tej samej knajpie, przez pół dnia grają w karty a w między czasie obserwują wszystko co dzieje się dookoła nich 😉 W końcu informacje do plotek muszą się skądś brać…

Po piąte – optymizm i poczucie humoru
Na twarzach Dalmatyńczyków zawsze gości naturalny uśmiech. Mieszkańcy Dalmacji potrafią żartować ze wszystkiego, z każdego i przede wszystkim z samych siebie. Każde swoje najdrobniejsze niepowodzenia potrafią przedstawić za pomocą humoru, śmiać się ze swoich błędów czy złych wyborów. Poza tym ich wieczny optymizm i radosne nastawienie do życia powodują, że Dalmatyńczyk podczas spotkań jest zawsze największą i najbardziej radosną duszą towarzystwa.

Rodowici mieszkańcy DalmacjiMieszkańcy Dalmacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *