Povlja_pomnik

POVLJA – MIEJSCOWOŚĆ DLA OSÓB LUBIĄCYCH CISZĘ

Dzisiejszy dzień spędziłam na zwiedzaniu miasteczek Povlja i Sumartin (odległych od siebie około 10 km) położonych po północno – wschodniej części wyspy Brač. Zaczynając od pierwszej z nich…
Povlja jest małą miejscowością noszącą taką samą nazwę jak zatoka w której się znajduje. Liczba ludności mieszkającej na stałe w Povlji wynosi około 400 osób. Większość z nich zajmuje się rybołówstwem, turystyką bądź żyje z uprawy winorośli.

W 2003 roku poprzez Wspólnotę Turystyczną w województwie splitsko – dalmatyńskim Povlja uzyskała miano najładniejszej małej miejscowości turystycznej. Povlja posiada bardzo długą promenadę którą możemy obejść wzdłuż całej miejscowości. Nad promenadą po obu stronach zatoki znajdują się mieszkalne zabudowania, kawiarenki i restauracje.

Oprócz głównej zatoki w obrębie wybrzeża znajdują się także inne, mniejsze zatoczki o nazwach:

  • Travna
  • Smokvica
  • Tičja luka
  • Tatinja
  • Luke

Zatoki te wyglądają bardzo malowniczo ale położone przy nich plaże w większości należą do kamienistych z trudnymi zejściami do morza, jednakże widok na Brački kanał oraz ciąg odległych miasteczek na lądzie (odcinek Omiš – Baška Voda) całkowicie rekompensuje naturalne niedogodności plaży.
W miejscowości znajduje się szkoła nurkowania, wynajem sprzętu wodnego w tym łódek, gondoli, skuterów i żaglówek a także istnieje możliwość wypożyczenie statków wycieczkowych.
Będąc w Povlji warto przyjrzeć się z bliska parafialnemu kościołowi Sv. Ivana Krstitelja, który znajduje się na historycznym terenie dawnych zabudowań wczesnochrześcijańskich z V wieku. Na ten temat napiszę więcej w kolejnym poście.
Miejscowość wydała mi się bardzo spokojna i cicha. Nie zauważyłam dużego przepychu turystów, a zatoczki o których wcześniej wspomniałam były praktycznie puste. Idealne miejsce na jednodniowy wypad albo rodzinny relaks. Osobom nie lubiącym tłumów Povlja na pewno przypadnie do gustu.

Povlja_widokWidok na zatokę

Povlja

Povlja

Povlja_pomnikPovlja

Povlja_statekPovlja – stara barka

Povlja_plazaPovlja – plaża

pomnik

Povlja_zatokaWidok na Brački kanał Povlja

Mozaika przed wjazdem do miejscowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *