Povlja

BAZYLIKA W POVLJA – MIEJSCE Z HISTORIĄ

Najbardziej historycznym miejscem w Povlja jest teren na którym w dniu dzisiejszym mieści się parafialny kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.
Kościół wybudowany został na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V wieku przez co budzi duże zainteresowanie turystów przebywających na wakacjach w Povlja. Do dnia dzisiejszego zachowany został plan z atrium, resztki fresek z V i VI wieku oraz ruiny sanktuarium ze studzienkami.

W bazylice w okresie średniowiecza znajdował się grób świętego Ivana Povaljskiego, którego ciało zostało uprowadzone przez Wenecjan i trzymane jako trofeum w kościele w Rialcie.
Obok bazyliki w XI wieku został założony klasztor benedyktyński, który podczas ataków weneckich uległ zniszczeniu w 1145 roku a następnie w 1184 roku ponownie odbudowany. Z roku 1184 pochodzi również lista posiadłości należących do całego opactwa, która do dnia dzisiejszego przechowywana jest w urzędzie parafialnym w Pučišća. Lista ta została w roku 1250 przepisana do Povaljskiej listini jako dokument najstarszego pisma w Chorwacji (chorwackiej cyrylicy). List zawiera w sobie kulturowe i historyczne informacje oraz udostępnia ciekawe aspekty życia z tamtym czasów.

Bazylika w Povlja

Bazylika w Povlja

Povlja – część ruin bazyliki

Bazylika w PovljaPovlja – informacja o najstarszym piśmie w Chorwacji

Bazylika w Povlja

Bazylika w Povlja

Bazylika w Povlja

Povlja – pozostałości bazyliki

Bazylika w PovljaKościół świętego Jana Chrzciciela

2 Replies to “BAZYLIKA W POVLJA – MIEJSCE Z HISTORIĄ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *