Rowerem po wyspie Brač

ROWEREM PO WYSPIE BRAČ, CZYLI 25 TRAS NA PRZYJEMNĄ REKREACJĘ (CZ. 2)

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi trasami na rowerowe podróże po wyspie Brač. W pierwszej części wpisu przedstawiłam Wam 12 z 25 oznakowanych tras na wyspie. Dzisiaj zrobiłam zestawienie pozostałych 13, oraz podobniej jak w pierwszej części, krótkie opisy każdej z nich. 

Rowerem po wyspie Brač – wybierz trasę i ciesz się urokami wyspy

Miejscowość Selca:

Vrh Brača 17 km

Trasa mająca swój początek w miejscowści Selca. Trasa wiedzie w kierunku starej osady Rasotica, wzdłuż sosnowych lasów i malowniczych pastwisk. Następnie trasa prowadzi w kierunku południa, aż do spokojnej miejscowości Sumartin. Po małym odpoczynku przy smacznej kawie w Sumartinie ruszamy dalej drogą pod niewielką górkę w kierunku wioski Novo Selo, a następnie dojeżdżamy do punktu końcowego w miejscowości Selca. Trasa odpowiednia dla każdego rowerzysty.

Asfalt: 11 km.
Żwir: 6 km.
Średni czas przejazdu: 1,30 godz.
Trasa: Selca – Rasotica – Sumartin – Novo Selo – Selca

Via Brachia 37 km

Początek trasy znajduje się na głównym placu w miejscowości Selca, tuż obok sklepu o nazwie Via Brachia, w którym odbywa się degustacja domowej oliwy z oliwek. Trasa wiedzie równolegle do głównej ulicy wyspy przez pagórkowate i górzyste tereny. Podczas drogi cały czas mamy piękne widoki i krajobraz na morze. Wybierając ten szlak dojedziemy do Sumartina (najmłodszej miejscowości na Braču) a następnie przejedziemy przez obszary mniej zamiekszałe, takie jak Puntinak i Osridke. Na następnym etapie trasa zaprowadzi nas w oklicie lotniska, gdzie następuje zawrotka i powrotna droga do Selca. 

Asfalt: 11 km
Żwir: 25,8 km
Średni czas przejazdu: 3,30 godz.
Trasa: Selca – Sumartin – Puntinak – Osridke – Posmrčevik – okolice lotniska – Posmrčevik – Osridke – Selca

Miejscowość Supetar:

Sv. Roko 15 km

Trasa nadająca się na wycieczkę dla całej rodziny. Rozpoczyna się i kończy w miejscowości Supetar. Szlak cały czas prowadzi nad samym wybrzeżem, dzięki czemu możemy rozkoszować się widokiem na turkusowe wody Adriatyku i zapachem lasów sosnowych. Trasa sv. Roko przyjazna jest dla wszystkich rowerzystów, gdyż nie ma wzniesień i nie jest wyboista. Wybierając tą trasę przejedziemy przez małą wioskę Mirca i wstąpimy do urokliwego Sutivanu po czym tą samą drogą wrócimy do miejsca startowego.

Asfalt: 8,3 km.
Żwir: 6,4 km.
Średni czas przejazdu: 1 godz.
Trasa: Supetar – Mirca – Sutivan – Mirca – Supetar

Sv. Lovre 28 km

Kolejna trasa z miejscowości Supetar wiodąca wzdłuż malowniczego wybrzeża. Pomimo, że szlak jest długi, to podobniej jak i wcześniejszy nadaje się na spokojną wyprawę rowerową dla całej rodziny. Trasa jest płaska i mało wymagająca. Wyjeżdżając z miejscowości Supetar dojedziemy do małej zatoczki Babin Laz, a następnie przejdziemy przez dwie popularne na północnym wybrzeżu wyspy Brač miejscowości – Splitska i Postira. Kolejny odcinek trasy zaprowadzi nas do piaszczystej plaży Lovrečina, przy której znajdują się pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki. W tym miejscu trasa zawraca i wiedzie ponownie do miejscowości Supetar.

Asfalt: 20 km.
Żwir: 7,7 km.
Średni czas przejazdu: 1,20 godz.
Trasa: Supetar – Splitska – Postira – Lovrečina – Postira – Splitska – Supetar

Sv. Jelena 30 km

Trasa sv. Jelena rozpoczyna się i kończy w centrum miejscowości Supetar. Jadąc tą trasą rozkoszujemy się piękną przyrodą wyspy, oraz odkrywamy tutejszą architekturę małych wiosek. Przejeżdżając przez Nerežišća koniecznie zwróćmy uwagę na małą kaplicę i porastającą na niej historyczną sosnę, a w miejscowości Škrip wstąpmy do Muzeum Wyspy oraz Muzeum Oliwy. W tej drugiej skosztujemy różnych odmian oliwy z oliwek oraz poznamy w jaki sposób wytwarza się tą bogatą w wartości odżywcze oliwę z Brača.

Asfalt: 14,4 km.
Żwir: 15 km.
Średni czas przejazdu: 1,30 godz.
Trasa: Supetar – Mirca – Nerežišća – Škrip – Supetar

Sv. Josip 45 km

Trasa prowadząca z miejscowości Supetar w stronę zachodnią wyspy. Cały szlak wiedzie drogą asfaltową i zatacza koło przez miejscowości Mirca, Sutivan, Milna, Dračevica i Donji Humac. Jest to trasa dla osób chcących poznać życie mieszkańców wyspy. Małe wioski i przydomowe gospodarstwa to widoki mijane w trakcie rowerowej rekreacji. Na tej trasie nie brakuje również terenów zielonych i malowniczych gajów oliwnych, które są wizytówką wyspy.

Asfalt: 45 km
Żwir: 0 km.
Średni czas przejazdu: 2,20 godz.
Trasa; Supetar – Mirca – Sutivan – Ložišća – Milna – Dračevica – Donji Humac – Supetar

Sv. Petar 49 km

Główna trasa nazwana po świętym Piotrze (sv. Petar), który jest obrońcą i imiennikiem miasta Supetar. Trasa rozpoczyna się w centrum miejscowości Supetar, a następnie wiedzie w kierunku miejscowości Donji Humac i Dračevica, przejeżdżając przez małą wioskę Mirca. Trasa bardzo zielona i malownicza. Jadąc tą trasą zobaczymy dawną wyspiarską osadę Gažul, a później pojedziemy odpocząć na piaszczystej plaży Lovrečina. Kolejnym przystankiem na trasie Sv. Petar będzie rybacka miejscowość Postira, słynąca głównie z fabryki sardynek. Na kolejnym i ostatnim odcinku trasy zwiedzimy malowniczą miejscowość Splitska i powrócimy do miejscowości Supetar. Trasa wymagająca z dużym nachyleniem terenu. Polecana osobom wytrwałym fizycznie. 

Asfalt: 27,4 km.
Żwir: 21,8 km.
Średni czas przejazdu: 2,30 godz.
Trasa: Supetar – Mirca – Donji Humac – Dračevica – Nerežišća – Gažul – Lovrečina – Postira – Splitska – Supetar

Sv. Jere 55 km

Trasa prowadzi w kierunku wschodnim wyspy. Część szlaku prowadzi drogą nadbrzeżną, a część zagłębia się w centrum wyspy i obtacza szerokim kołem wioskę Dol. Trasa pomimo, że jest cały czas asfaltowa, potrafi przysporzyć problemów. Na początku drogi odwiedzimy miejscowość Splitska, w której warto zatrzymać się na dłużej i przejść niewielką ale jakże uroczą nadmorską promenadą. Następnie szlak zaprowadzi nas do Postira i Pučišća. W miejscowości Pučišća poszukajcie znanej na całą Chorwację szkoły rzeźby z kamienia, w której uczą rzemiosła w kamieniu. Rozkoszując się przyrodą wyspy dojedziemy do miejscowości Nerežišća i zakończymy swoją wyprawę w Supetar.

Asfalt: 55 km.
Żwir: 0 km.
Średni czas przejazdu: 2,45 godz.
Trasa: Supetar – Splitska – Postira – Pučišća – Gornji Humac – Nerežišća – Supetar

Sv. Juraj 180 km

Najdłuższa i najtrudniejsza trasa z miejscowości Supetar na którą trzeba zaplanować cały dzień. Trasa prowadzi po całej długości i szerokości wyspy, zaliczając po drodze ciekawsze miejscowości Brača. Szlak jest bardzo wymagający, więc jeśli komuś uda się go pokonać może być z siebie naprawdę dumny! Na szlaku podziwiać będziemy cudowne panoramy na wybrzeże wyspy, malownicze gaje, pastwiska owiec a także małe wioski i turystyczne miejscowości. Wybierając tą trasę możemy być pewni, że poznamy i poczujemy klimat wyspy. Warto również pamiętać, że sv. Juraj to patron wyspy Brač.

Asfalt: 180 km.
Żwir: 0 km.
Średni czas przejazdu: 9 godz.
Trasa: Supetar – Sutivan – Ložišća – Milna – Nerežišća – Supetar – Splitska – Škrip – Gornji Humac – Bol – Selca – Sumartin – Povlja – Postira – Supetar

Miejscowość Sutivan:

Maestral 9 km

Najkrótsza trasa z miejscowości Sutivan zatacza koło przez okoliczne polany i tereny zielone Sutivanu. Na pierwszym odcinku trasy dojedziemy do zatoki Likva, na której znajduje się piaszczysto – kamienna plaża. Następnie trasa zaprowadzi nas do kolejnej małej zatoczki o nazwie Deralo, a później odbije w głąb wyspy. Trasę zakończymy w miejscu startowym. Maestral to prosta, mało pagórkowata trasa, idealna na rowerową podróż dla całej rodziny.

Asfalt: 2,5 km.
Żwir: 6,7 km.
Średni czas przejazdu: 45 min.
Trasa: Sutivan – Likva – Deralo – Golo brdo – Sutivan

Levanat 11 km

Przyjemna trasa rozpoczynająca się w centrum miejscowości Sutivan. Trasa kieruje się z miasteczka na wschód do wioski Mirca. Trasa Levanat prowadzi przez gaje oliwne, a następnie przejeżdża przez suche i kamieniste tereny Smrčje. Jadąc dalej w kierunku północno – zachodnim kończymy swoją rowerową wyprawę w Sutivanie.

Asfalt: 5,4 km.
Żwir: 5,1 km.
Średni czas przejazdu: 45 min.
Trasa: Sutivan – Mirca – Smrčje – Sutivan

Tramuntana 17 km

Trasa zaczyna się w centrum miejscowości Sutivan i prowadzi w kierunku wzgórza sv. Roco, na którym znajduje się niewielki kościół, cmentarz oraz jedyne na wyspie katakumby. Nastepnie trasa zaprowadzi nas do miejscowości Bobovišća oraz sąsiedniej wioski Ložišća. Zarówno w pierwszej jak i drugiej miejscowość warto się zatrzymać i wstąpić do konoby na tutejsze specjały wyspy. W Ložišća koniecznie trzeba zobaczyć unikatową dzwonnicę kościelną wybudowana według Ivana Rendića. Dzwonnica pochodzi z roku 1889 i uznawana jest za najładniejszą na całej wyspie. Jadąc dalej, trasa zaprowadzi nas do malowniczych gajów oliwnych oraz skrytego wśród nich mostu Franje Josipa. Kolejny odcinek szlaku to przejazd przez płaskowyż Smrčja, z którego rozciąga się wspaniały widok na północno – zachodnie wybrzeże Brača.

Asfalt: 3,3 km
Żwir: 13,3 km.
Średni czas przejazdu: 1,20 godz.
Trasa: Sutivan – Bobovišća – Ložišća – Smrčja – Sutivan

Centralna część wyspy:

Cesmina 24 km

Trasa rozpoczynająca się w pobliżu małego lotniska na wyspie. Trasa jest płaska, mało górzysta. Cesmina prowadzi dookoła miejscowości Gornji Humac. Cały szlak wiedzie przez zielone tereny wyspy – niewielkie lasy, gaje oliwne i polany.

Asfalt: 5,5 km
Żwir: 18,5 km
Średni czas przejazdu: 2 godz.
Trasa: pobliże lotniska – Gornji Humac – Pražnica – lotnisko – pobliże lotniska

Szczegółowe informacje o wszystkich rowerowych trasach (nie tylko tych na wyspie Brač) znajdziecie tutaj. Każda trasa oznaczona jest na mapie, co pozwala na dokładne zapoznanie się z całym terenem.
W większości wymienionych miejscowościach istnieje możliwość wypożyczenia roweru. Miejscowości te mają także tablice informacyjne (jak na zdjęciu poniżej) z nazwami tras, a przy nich specjalne kody do zeskanowania na telefon. Podczas jazdy każdy rowerzysta będzie mógł sprawdzić na którym odcinku trasy aktualnie się znajduje, ile trasy już przejechał, a ile jeszcze ma do pokonania.

Rowerem po wyspie Brač

Rowerem po wyspie Brač

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *