Punkty widokowe w Dalmacji środkowej

PUNKTY WIDOKOWE W DALMACJI ŚRODKOWEJ

Chorwacja jest krajem w którym piękne widoki to oczywistość. Szczególnie nad wybrzeżem te krajobrazy są niezwykle ujmujące. Góry schodzące do morza, pejzaże z Adriatykiem i wyspami, czy chociażby malownicze zachody słońca. Podróżując przez Dalmację środkową (bo na niej się skupiłam w tym wpisie) można spotkać się z wieloma punktami widokowymi z których te krajobrazy są jeszcze piękniejsze i ciekawsze.

Patrząc na morze, wyspy i miasta z wysokości wszystko wygląda bardziej wyjątkowo i niepowtarzalnie – dlatego też, dzisiaj chciałam podzielić się z Wami fajnymi punktami widokowymi oraz miejscami, które warto odwiedzić żeby odkryć Dalmację z innej perspektywy.
Podzieliłam się z Wami informacjami o miejscach w których byłam i które polecam jak i również z miejscami zasłyszanymi lub polecanymi przez inne osoby. Zapraszam.

 

Punkty widokowe w Dalmacji Środkowej. Poznajcie moje propozycje:

 

  • Wzgórze Gaj – Primošten

Tuż na obrzeżach miasteczka Primošten (kierując się w stronę Splitu) znajduje się wzgórze Gaj a na nim punkt widokowy. Pomimo tego, że wzgórze nie jest bardzo wysokie to widoki z niego są spektakularne. Z tego miejsca zobaczycie panoramę na miasto oraz sąsiednie miejscowości, okoliczne wyspy a od strony lądowej pasmo gór. Na wzgórzu wznosi się pokaźny posąg patronki miasta – Matki Bożej Loretańskiej. Jest tutaj również kawiarnia pracująca w okresie wakacyjnym. Na wzgórzu mieści się parking więc spokojnie można tutaj wjechać autem.
Więcej o tym miejscu możecie przeczytać we wpisie:
Punkt widokowy i posąg Matki Bożej Loretańskiej niedaleko Primoštenu.

Primošten

Widok ze wzgórza Gaj

  • Wzgórze Marjan – Split

Będąc w Splicie warto wybrać się pieszo bądź też autem na wzgórze Marjan. Stąd zobaczycie malownicze widoki na miasto Dioklecjana, wyspy Brač, Šolta, Hvar oraz pobliskie miejscowości. Na wzgórzu znajdziecie fajne ścieżki rowerowe, plac zabaw, kawiarnię oraz wiele interesujących kapliczek. Uwierzcie mi, można tutaj spędzić cały dzień. 
Więcej informacji na temat punktu widokowego przeczytacie we wpisie:
Góra Marjan – punkt widokowy Splitu.

Split

Widok z Marjana

  • Wieża katedry św. Duje – Split

Pozostając w Splicie polecam też udać się na wieżę znanej katedry św. Duje. Z tego miejsca także zobaczycie fajne krajobrazy, a samo wejście na wieżę jest niemałym przeżyciem.
Kilka ujęć z tego miejsca zobaczycie we wpisie:
Split widziany z wysokości – widoki z wieży katedry św. Duje.

 

  • Twierdza Klis – Klis

Twierdza Klis nie należy do typowego punktu widokowego tylko do atrakcji historycznej, ale polecam abyście się tam udali, gdy tylko będziecie w okolicy. Z tego miejsca widoki są naprawdę piękne, a przy okazji jeszcze zwiedzicie majestatyczną twierdzę, która w dawnych czasach strzegła Dalmacji przed najazdami wroga.
O tym miejscu również przeczytacie na moim blogu we wpisie:
Twierdza Klis i „Gra o Tron”.

 

  • Pomnik Mila Gojsalić – Gata (Omiš)

Nad Omišem, przy miejscowości Gata znajduje się niewielki punkt widokowy z którego rozpościera się ujmujący widok na ujście rzeki Cetina do Adriatyku, część kanionu oraz fragment miasteczka Omiš. Krajobrazami z tego miejsca nie będziecie zawiedzeni. Polecam tutaj przyjechać szczególnie w godzinach porannych lub przed wieczorem. W tym miejscu na skałach wznosi się pomnik walecznej bohaterki Mili Gojsalić. Wybierając się tutaj miejcie na uwadze to, że przy punkcie widokowym nie ma parkingu. Auto trzeba zaparkować przy drodze, co jest sporym utrudnieniem ponieważ pobocze jest bardzo wąskie. Uważajcie również podczas oglądania widoków i robienia zdjęć. Tutejsze skały po których się chodzi są dość wyślizgane.
Po więcej informacji odsyłam Was do wpisu:
Mila Gojsalić – legenda o kobiecie, która została bohaterką ludową.

Punkty widokowe w Dalmacji środkowej

Krajobraz z punktu  widokowego nad Omišem

  • Szklany taras – Biokovo

To miejsce polecam odwiedzić w szczególności. Jeśli lubicie dawkę adrenaliny i cudowne widoki to koniecznie udajcie się na szklany taras znajdujący się w Parku przyrody Biokovo. Wjazd jest płatny ale dla takich spektakularnych krajobrazów naprawdę warto. Z tego miejsca będziecie mogli zobaczyć panoramę na okoliczne wyspy, miasta a nawet jak to niektórzy twierdzą, że przy idealnej pogodzie można dostrzec zarys Włoch.
Tutaj dowiecie się więcej o szklanym tarasie:
Skywalk Biokovo – taras widokowy ze szklaną podłogą.

 

  • Pomnik Galebova krila – Podgora

Nie jest to wysoki punkt widokowy z którego krajobrazy zapierają dech w piersiach ale jednak godny polecenia. Szczególnie jeśli jest się w miejscowości Podgora szkoda byłoby go pominąć. Tutaj na środku placu wznosi się pomnik symbolizujący skrzydła mewy. Upamiętnia on wszystkich poległych podczas wojny. Z tego punktu zobaczycie przede wszystkim Podgorę oraz pobliskie wyspy. Możecie na niego wjechać autem jak i spokojnie udać się pieszo.
Kilka słów o tym miejscu wspomniałam we wpisie:
Podgora od podszewki – całodzienne zwiedzanie miasta.

 

  • Vidova Gora – wyspa Brač

Na wyspie Brač zachęcam Was do wjechania na szczyt Vidova Gora. Jest to najwyższy szczyt wszystkich chorwackich wysp. Piękne widoki gwarantowane. Z tego miejsca oprócz krajobrazu na Adriatyk i pobliskie wyspy (Hvar, Vis) zobaczycie jak wspaniale z takiej perspektywy prezentuje się plaża Zlatni Rat.
Tutaj możecie zobaczyć trochę zdjęć ze szczytu:
Vidova Gora – widoki z najwyższego szczytu chorwackich wysp.

Vidova Gora

Panorama ze szczytu Vidova Gora

  • Twierdza Španjola – wyspa Hvar

Najwspanialsze widoki na Hvarze ujrzycie z twierdzy Španjola, która znajduje się nad miastem Hvar. Cudowny krajobraz na „wysepki diabelskie” jest nie do opisania. Poza tym te czerwone dachy miasta oraz port z licznymi jachtami wyglądają z takiej perspektywy magicznie. Polecam bardzo.
W tym wpisie znajdziecie więcej informacji:
Twierdza Hvar z widokiem na malownicze wysepki.

Inne polecane punkty widokowe w Dalmacji środkowej:
– wzgórze Hum – wyspa Vis
– wzgórze Vela straža – wyspa Šolta
– punkt widokowy Kremenik – Drvenik
– wioska Veliko Brdo nieopodal Makarskiej

 

Wyjeżdżając do Chorwacji pamiętajcie też o ubezpieczeniu turystycznym. Wykupienie polisy turystycznej daje Wam gwarancję spokojnych wakacji.

Buy coffee

One Reply to “PUNKTY WIDOKOWE W DALMACJI ŚRODKOWEJ”

  1. Dodałbym do tej cudnej listy Vidikovac Kamenjak na wschodnim brzegu Vransko Jezero. Fantastycznie widać stąd zarówno jezioro jak i Jadran, przedzielone wąskim pasem lądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *