Podgora

PODGORA OD PODSZEWKI – CAŁODZIENNE ZWIEDZANIE MIASTA

Nazwa Podgora w dosłownym przetłumaczeniu oznacza „pod górą”. To jakże malownicze pod względem turystycznym miasteczko Chorwacji, położone jest na Riwierze Makarskiej tuż u podnóża pasma górskiego Biokovo. Według niektórych, Podgora jest idealnym miejscem na wakacje z dziećmi, ponieważ panuje tutaj przyjazna i spokojna atmosfera, nie ma w nim tłumu turystów, a miasto jest czyste i zadbane.

Podgora podzielona jest na dwie części: górną (starą) i dolną (nową). Oczywiście to dolna część miasta, która rozciąga się nad samym wybrzeżem jest największą atrakcją dla turystów. Tutaj znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i plaże. W przeciwieństwie do starej części miasta, jest bardzo zasiedlona przez mieszkańców.
Górna Podgora (czyli Gornja Podgora) znajduje się wysoko nad główną ulicą i wygląda jak mała wioska schowana w polach. Ta część miasta jest zdecydowanie smutniejsza i jest w niej tylko kilka domów mieszkalnych.
Niemniej jednak, warto wiedzieć, że jest to historyczne miejsce, ponieważ to tutaj zaczęli osiedlać się pierwsi mieszkańcy, którzy przed atakami wroga chowali się na zboczach gór Biokovo. Gdyby nie ta część miasta, nie byłoby również dzisiejszej nowoczesnej Podgory.

 

Podgora – zwiedzanie miasta

Podgora kojarzy się przede wszystkim z górującym nad miastem charakterystycznym pomnikiem „Galebova krila” czyli „Skrzydła mewy”. To właśnie od tego miejsca rozpoczęłam swoje zwiedzanie miejscowości. Do pomnika można dojechać autem kierując się małą uliczką odbiegającą od głównej ulicy D8, bądź też udać się pieszo wydeptaną ścieżką nad portem. Tej drugiej opcji mimo wszystko nie polecam, bo ścieżka może i jest wydeptana, ale prowadzi przez wysokie trawy i krzewy i nie jest to na pewno trasa, która nadawałaby się do przejścia z dzieckiem.

Pomnik przedstawia skrzydła mewy w locie i jest oznaką zwycięstwa z faszyzmem nad Adriatykiem, a złamane skrzydło ma upamiętniać wszystkich poległych podczas walki o wyzwolenie kraju. Pomnik powstał w 1962 roku, a publicznie odsłonił go ówczesny prezydent Josip Broz Tito.
Oprócz zobaczenia samego pomnika, warto się tutaj udać po wspaniały widok na całe miasto. Z tego punktu można podziwiać Podgorę w całej okazałości. Polecam, bo naprawdę warto. Gdy robiłam zdjęcia dobiegała godzina 8:00 i miasto dopiero zaczynało leniwie budzić się do życia.

Podgora

Podgora

Podgora

Pomnik Galebova krila

Podgora

Podgora

Widok na miasto

Podgora

Widzicie ukryty domek?

Po obejrzeniu pomnika zeszłam na dół do portu, a następnie udałam się na promenadę, którą przeszłam od początku do końca, nie jeden, nie dwa, a trzy razy. Jest to super miejsce na długie i spokojne spacery. Szczególnie, gdy nad głową szeleszczą liście dużych palm delikatnie poruszane przez nadmorskie podmuchy rześkiego wiatru. Promenada jest malownicza, a wzdłuż niej mieszczą się małe i klimatyczne kawiarnie oraz kilka restauracji.

Znacząco od siebie różni się część miasta przy porcie (zachodnia strona) od części położonej po stronie wschodniej (tam gdzie ciągnie się promenada). Już na pierwszy rzut oka widać i słychać, że w kawiarniach obok portu siedzą głównie mieszkańcy, którzy w bardzo emocjonalny sposób przeprowadzają swoje dyskusje, a urlopowicze upodobali sobie miejsca w kawiarniach wzdłuż promenady.

Idąc promenadą warto dobrze się rozglądać, gdyż na niewielkich bocznych placykach można doszukać się prawdziwych perełek jak np. ten mały kościółek, który znajdziesz ukryty za niewielką kamienną bramą z kształcie łuku. Przez chwilę miałam wrażenie jakbym trafiła do jakiegoś zaczarowanego ogrodu, gdyż dookoła znajdowała się piękna roślinność a w powietrzu unosił zapach słodkich kwiatów.

Podgora

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego

Podgora

PodgoraPromenada

Moim oczom nie umknęło również to, że przed wieloma domami porastały cudowne pnącza bungenwilli oraz śliczne oleandry. Ogólnie widać, że tutejsi miejscowi bardzo cenią sobie kwiaty i ozdabiają nimi również swoje tarasy i okna.

Gdy obeszłam już promenadę wzdłuż i wszerz oczywiście przysiadłam na małą czarną, którą wypiłam w ustronnej kawiarni obok portu. Wybrałam takie miejsce, w którym było jak najwięcej miejscowych osób. Ja zdecydowanie bardziej preferuję miejsca, do których uczęszczają mieszkańcy, niż te do których chodzą turyści. Popijając kawę lubię wsłuchiwać się w ich rozmowy, które czasami są naprawę wciągające albo niebywale zabawne. Mam nadzieję, że to co robię nie kwalifikuje się do „podsłuchiwania”. 😉

Podgora

Podgora

Port w Podgorze

PodgoraMogłabym tak siedzieć cały dzień…

Bez wątpienia plaże to największy atut miasta. Jest ich naprawdę dużo. Można powiedzieć, że praktycznie przez całą miejscowość ciągnie się jedna długa plaża. Wszystkie plaże są kamieniste, ale mają spokojne zejścia do morza. Na jednej z plaż znajduje się niewielki plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalnią i huśtawkami. Na plażach istnieje możliwość wynajęcia leżaków i parasoli od słońca.

Podgora posiada też zróżnicowaną ofertę sportów wodnych. Można uczyć się nurkowania, popływać na skuterach wodnych czy poczuć trochę adrenaliny wybierając parasailing. 

Plaże w Chorwacji - Podgora

Plaże w Chorwacji - Podgora

Plaże w Chorwacji - Podgora

Podgora

Podgora

Plaże

Podsumowując Podgora to całkiem sympatyczne miasteczko. Jest w niej gdzie  pospacerować i gdzie odpocząć. Osoby lubiące aktywność fizyczną mogą wybrać rowerowe wycieczki lub piesze wędrówki.
Myślę, że dobrze się tutaj będą czuły rodziny z dziećmi, bo rzeczywiście jest to spokojna i cicha okolica.

Robiąc mały research w internecie o Podgorze, natrafiłam na wiele ciepłych i dobrych opinii. Polacy bardzo miło wspominają i komentują swój pobyt w tutejszym miasteczku. Najwięcej pozytywnych zdań było na temat tego, że jest tutaj cicho (w przeciwieństwie do głośnej Makarskiej) oraz, że w mieście nie jest drogo (dla przykładu duża pizza  w restauracji  to koszt 50kn). Wiele osób pisało także, że lubi Podgorę za to, że ma fajne plaże i jest przyjazna na rodzinne wakacje.

 

Dziedzictwo kulturowe miasta:

  • architektura sakralna (w mieście znajduje się duża liczba kościołów i kaplic)
  • niewielka latarnia pełniąca funkcję kapliczki
  • pozostałości wieży Roščića (Gornja Podgora)
  • prehistoryczne kopce położone na stokach niedaleko pomnika Galebova krila

 

Podgora apartamenty Borić

Jeśli szukasz fajnej i sprawdzonej miejscówki noclegowej w Podgorze mogę polecić Ci apartamenty Borić, które prowadzi sympatyczna i wesoła rodzina. Apartamenty znajdują się 100 metrów od morza i 300 metrów od najbliższej plaży.
Podczas rezerwacji noclegu podaj hasło „polako” a na miejscu czekać będzie na Ciebie miła niespodzianka w postaci drobnego upominku! 

Podgora

Podgora

Podgora

PodgoraWidok na miasto z drogi na Biokovo

Buy coffee

4 Replies to “PODGORA OD PODSZEWKI – CAŁODZIENNE ZWIEDZANIE MIASTA”

  1. Podgora jest cudowna! Poznałam ją w dwóch wydaniach – w pełni sezonu i posezonowo (końcówka września) i tę drugą zdecydowanie wolę. W tym roku pewnie w pełni sezonu też nie było tak tłoczno, jak potrafi być poza pandemią. Cudowne miejsce do spacerów. Szczególnie polecam trasę do Górnej Podgory, zaczynając od pomnika Skrzydła Mewy – wejście od strony boiska w pełni bezpieczne i malownicze (można śmiało iść z dziećmi), jak i w stronę Čaklje i Tučepi. Do tego wspaniałe plaże. O roślinności już pięknie napisałaś więc nie będę się powtarzać. Podgora została w moim sercu.

    1. Mnie na pieszą ścieżkę wiodącą od strony portu do pomnika nakierował starszy mieszkaniec Podgory. Na początku ścieżka wiodła przez niewielki prywatny ogród z warzywami, a następnie zaczynały się ogromne chaszcze przez które nikt z wózkiem dziecięcym by się nie przedostał. Może mamy na myśli dwie zupełnie inne trasy? Co do samego miasteczka, tak jest naprawdę ładne 🙂

      1. Tak, trasa do pomnika, o której napisałam jest w pełni bezpieczna i dająca się pokonać np. z dziecięcym wózkiem. Ale ta Twoja trasa, z przygodami, też może być fajna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *