Mila Gojsalić

MILA GOJSALIĆ – LEGENDA O KOBIECIE, KTÓRA ZOSTAŁA BOHATERKĄ LUDOWĄ

Dzisiaj przeniesiemy się w świat niezwykłych legend. Jeśli lubicie ciekawe opowieści, które ludzie przekazują sobie z ust do ust od wielu pokoleń, to dobrze trafiliście. W tym wpisie chciałam przybliżyć Wam legendę o młodej kobiecie, która w imię swoich wartości poświęciła życie. Mila Gojsalić, bo o tej bohaterce jest mowa, nie bała się stawić czoła armii wroga aby ocalić republikę.

Tuż nad Omišem, w pobliżu niewielkiej miejscowości Gata, położony jest ciekawy punkt widokowy z którego rozpościera się wspaniały widok na ujście rzeki Cetina do Adriatyku. W tym miejscu wznosi się również majestatyczna rzeźba naszej tytułowej bohaterki, wykonana przez cenionego chorwackiego artystę Ivana Meštrovicia.
Tutejsze malownicze tereny: przy rzece Cetina, część masywu górskiego Mosor oraz obszar od Omiša do miejscowości Stobreč niegdyś należały do Republiki Poljičkiej, której początki sięgają XV wieku. To właśnie te ziemie, należące do republiki dwukrotnie zostały zaatakowane przez armię Osmańską. Kto wie, jak wyglądałby finał potyczek, gdyby nie waleczna postawa Mili Gojsalić? 

 

Mila Gojsalić – legenda

Legenda nawiązuje dokładnie do wydarzenia z roku 1530, kiedy to armia turecka wyruszyła na podbój tutejszych obszarów Republiki Poljičkiej. Kiedy Ahmed Pasza i jego 10-tysięczna armia szykowali się do zadania republice ostatecznego ciosu, nagle na horyzoncie pojawiła się piękna Mila Gojsalić. Kobieta udawała wielką miłość do Ahmeda, tylko po to, żeby wejść do jego namiotu.
Zgodnie z legendą, turecki dowódca nie był w stanie oprzeć się urodzie Mili i całkowicie zapomniał o toczonej walce. Tej nocy Mila straciła nie tylko swoją niewinność, ale również życie. Kobieta, zginęła wysadzając skład broni i prochu Turków, co spowodowało, że armia Osmańska zmuszona były do odwrotu. Tym heroicznym czynem Mila ocaliła republikę i swoich bliskich.

Niektóre źródła podają jeszcze dwie inne wersje tej legendy. Pierwsza z nich jest taka, że Mila nie oddała się dobrowolnie Ahmedowi tylko została zgwałcona, nie tylko przez dowódcę, ale także przez żołnierzy.
Druga wersja głosi, że Mila nie straciła życia podczas wybuchu, tylko sama rzuciła się z klifu nad Cetiną. 
Bez względu na to, która wersja legendy bliższa jest prawdzie, Mila od lat uznawana jest za okoliczną bohaterkę.  Spoglądając z wysokich skał otacza opieką Omiš i tutejszych miejscowych.

Kanion Cetina

Mila Gojsalić

Kanion Cetina

Cetina

Mila Gojsalić – rzeźba bohaterki i widok na ujście Cetiny

Trochę mi tylko szkoda, że akurat tego dnia, przejrzystość powietrza pozostawiała wiele do życzenia. Widok na ujście rzeki Cetina do Adriatyku był lewie dostrzegalny. Chociaż pogoda była ciepła i słoneczna, to jednak widoczność miałam naprawdę kiepską. Może przy następnej wizycie uda mi się trafić na lepszy dzień, a póki co i mi i Wam muszą wystarczyć te „zabielone” niczym mlekiem krajobrazy.

Mila Gojsalić

Mila GojsalićPanorama na okolicę i rzekę Cetina

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *