Baška Voda

BAŠKA VODA ZAPRASZA! ZABYTKI, PLAŻE I ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIASTA

Baška Voda jest jedną z tych miejscowości w Chorwacji, do której polubili przyjeżdżać Polacy. To turystyczne miasteczko mieści się na Riwierze Makarskiej i podobnie jak reszta miejsc na tym obszarze, cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Baška Voda znajduje się 10 kilometrów od miasta Makarska, a jej sąsiednią miejscowością jest malownicza Brela. Miejscowość jest także bardzo dobrą bazą wypadową na dalsze podróże po Chorwacji, a w szczególności na zwiedzanie i odkrywanie Dalmacji Środkowej.

Kto jest fanem Makarskiej Riwiery, temu na pewno potocznie nazywana „Baśka” przypadnie do gustu. Trzeba przyznać, że szczyty masywu górskiego Biokovo z połączeniem turkusu Adriatyku robią swoje i na takie widoki nie można pozostać obojętnym. Chociaż ja osobiście nie jestem wielką miłośniczką Riwiery Makarskiej (wyjątkiem jest Brela, która skradła mi serce) i zdecydowanie wolę inne kierunki w Chorwacji, to i tak za każdym razem gdy tutaj jestem nie mogę napatrzeć się na to niezwykłe połączenie skał i morza. 

 

Baška Voda – co zobaczyć?

Obszary na których obecnie położona jest Baška Voda, zamieszkiwane były już 4000 lat p. n. e. Głównym powodem dla którego ludzie zaczęli osiedlać się na tych terenach było źródło pitnej wody. Na początku miejscowość miała postać niewielkiej osady i dopiero kilkadziesiąt lat temu Baška Voda przekształciła się w turystyczne miasteczko.
Obecnie miejscowość zamieszkuje około 2 tysięcy osób, którzy utrzymują się głównie z sezonowej turystyki. Miasto jest laureatem „Niebieskiego Kwiatu” (Plavi Cvjet), najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie turystyki w Chorwacji.


Zabytki

Do zabytków miasta zaliczają się dwie świątynie: kościół św. Lovro i kościół św. Mikołaja (sv. Nikola). Ten pierwszy pochodzi z 1750 roku i ma zauważalny styl późnego baroku. Drugi kościół wybudowany został w 1889 roku, a w jego wnętrzu znajduje się zbiór witraży.
Oczywiście zwiedzając miasto nie można przegapić pomnika św. Mikołaja, który dumnie wznosi się w samym centrum portu. Wspomniany święty oprócz tego, że jest patronem żeglarzy i podróżników, jest również patronem miasta. Pomnik wykonał Mladen Mikulin, mistrz rzeźby z Zagrzebia.

Spacerując promenadą warto zatrzymać się też na chwilę przy pomniku kotwicy, który powstał w 1997 roku. Kotwica upamiętnia bitwę morską pomiędzy Monarchią Habsburgów a Królestwem Włoch, w której wzięli udział również żeglarze z okolicy.
W niewielkiej odległości od pomnika kotwicy, ale po drugiej stronie ulicy, zobaczycie fajną fontannę (niestety podczas mojego pobytu była bez wody),  która powstała w dawnym miejscu niewielkiego jeziorka ze słodkowodną wodą. Fontanna to również pomnik przedstawiający kobietę praczkę i ma symbolizować pracowitość dawnych mieszkanek miasta.

Każdy zwiedzający „Baśkę” pewnie zauważy przy promenadzie ogromne drzewo, pod którym na białych ławkach siedzą sobie mieszkańcy lub szukający cienia turyści. Topola biała inaczej nazywana „Gorica” została posadzona w 1910 roku i jest dumą mieszkańców. Objętość pnia drzewa wynosi 630 centymetrów i naprawdę robi wrażenie.
Osoby lubiące ciekawostki ze świata mórz i oceanów powinny udać się do Muzeum Malakologicznego, prezentującego zbiory muszli oraz ciekawych amfor.

Bašla Voda

Promenada

Promenada

Port i promenada

Miejski port i promenada 

Święty Mikołaj

Pomnik św. Mikołaja 

Kościół

KościółKościół św. Mikołaja (sv. Nikole) i jego wnętrze

Fontanna - pomnikFontanna – pomnik

Topola biała

Biała topolaTopola biała

Plaże

Baška Voda to miejscowość z ładnymi, długimi żwirowatymi plażami. Trzeba tylko pamiętać, że w szczycie sezonu są mocno zapełnione przez turystów. Na moich zdjęciach tego nie zobaczycie, bo odwiedziłam tą miejscowość we wrześniu i panował tutaj już zupełnie inny klimat niż podczas wakacji.
Plaże są czyste i zadbane, a zejścia do wody bardzo spokojne. W jednej części plaż znajdują się sympatyczne bary i kawiarnie. Oczywiście na plażach można wypożyczyć leżaki i parasole od słońca.

Małym minusem według mnie jest ulica, która na pewnym odcinku biegnie tuż nad plażami. Ja zdecydowanie bardziej wolę ustronne i cichsze miejsca, ale wiem, że wielu osobom dźwięk aut w oddali w ogóle nie będzie przeszkadzał.

Plaże

Plaże

Plaże

Plaże

Plaże

Miejskie plaże są naprawdę ładne i czyste. Każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie

Atrakcje turystyczne

Baška Voda pełna jest wakacyjnych atrakcji. Nie brakuje tutaj fajnych propozycji wycieczek np. do Parku Narodowego Biokovo, wędrówek pieszymi szlakami oraz wszelkich sportów wodnych.
W porcie można wypożyczyć sobie motorówki albo zarezerwować całodzienną wycieczkę statkiem np. na wyspę Brač. Miasteczko dysponuje również wypożyczalnią rowerów a tutejsze okolica skrywa w sobie dużo fajnych szlaków.
Latem miasto organizuje różne festyny: wieczory rybackie, wieczory pieśni ludowych Dalmacji oraz występy zespołów folklorystycznych. Osoby szukające  trochę większych rozrywek i zabawy do samego rana mogą wybrać się na nocne party do jednego z klubów.

Dokładną lokalizację miasta Baška Voda możecie zobaczyć na poniższej mapie. Znajdziecie na niej również ciekawe propozycje noclegowe.Booking.com

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *