Brela

BRELA – WAKACYJNY KURORT NA RIWIERZE MAKARSKIEJ

Brela to małe turystyczne miasteczko położone na Riwierze Makarskiej. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z malowniczych plaż, które zdobywają wiele nagród w kategorii najpiękniejszych plaż, zarówno tych w Europie jak i na świecie. Powiem Wam, że Brela zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie i teraz już doskonale rozumiem, dlaczego tak wielu naszych rodaków wybiera tą miejscowość na wakacje. Tutaj jest naprawdę ładnie i nastrojowo.

 


Brela na Riwierze Makarskiej


Plaże

Zacznijmy od plaż, bo tak naprawdę to one odgrywają tutaj główną rolę i są wizytówką Breli. Każda z plaż w miejscowości zachwyca swoim niepowtarzalnym pięknem i idealnymi warunkami do letniego odpoczynku. Są tutaj większe plaże przy których znajdują się bary i kawiarnie, ustronne plaże pomiędzy wysokimi skałami jak i idealnie równe plaże ciągnące się tuż przy stuletnich sosnach. Każda z plaż jest żwirowata i ma spokojne i delikatne zejścia do morza.

Najbardziej znaną plażą w Breli jest plaża Punta Rata, która otrzymała Błękitną Flagę – międzynarodowy certyfikat potwierdzający najwyższy stopień czystości morza. W roku 2004 roku amerykańska gazeta Forbes umieściła tę plażę na liście 10 najpiękniejszych plaż na świecie!
To właśnie przy tej plaży znajduje się „Kamień Breli” czyli charakterystyczna skała dawniej znana również pod nazwą „Šakan”.
Ta wystająca z turkusowego morza skała jest symbolem miasta i fenomenem tutejszego krajobrazu. Jest to również najczęstszy motyw na pocztówkach, magnesach i innych pamiątkach z Breli.

Brela

Brela

Brela

Brela

Brela

Brela

Brela

Punta Rata

Punta Rata

Plaże w Breli i słynny kamień będący symbolem miasta

Miasteczko i początki turystyki

Brela ma długą i bogatą historię, a za początek powstania zorganizowanej turystki w miejscowości łączy się z otwarciem pierwszego pensjonatu o nazwie „Soline”. Już w 1934 roku w Breli zrealizowano ponad 800 noclegów a głównymi gośćmi byli mieszkańcy dawnej Czechosłowacji.
Dzisiaj Brela cały czas kontynuuje swoją tradycję turystyczną oferując gościnność w hotelach, willach i prywatnych apartamentach.
Miejscowość jest bardzo kameralna, a budynki mieszkalne i apartamenty pną się od samego morza w stronę pięknych gór Biokovo. 
Obecnie Brela liczy ponad 1600 mieszkańców, gdzie większa część z nich utrzymuje się przede wszystkim z sezonowej turystyki. Warto dodać, że dawniej ludzie żyli głównie z uprawy winorośli i cytrusów, a po dzień dzisiejszy hodowana jest tutaj wspaniała odmiana wiśni.

 


„Jeden z rodzajów wiśni z gatunku maraska, jaki spotykamy w Breli, nosi nazwę Sokoluša. Ta wiśnia oprócz wyśmienitego smaku, ma także właściwości lecznicze i prozdrowotne. Przez całe dziesięciolecia uprawa wiśni stanowiła podstawowe źródło dochodu mieszkańców miejscowości Brela”.


 

Brela

Brela

Miasteczko

Miejski port

Miejski port

Brela na zdjęciach

Brela aktywnie

Miejscowość ma dobrze rozwiniętą ofertę turystyczną dla osób lubiących aktywnie spędzać czas wolny. Do wyboru mamy sporty wodne, wycieczki rowerowe, ściankę wspinaczkową oraz wędrówki łatwymi szlakami tematycznymi.
Ścianka wspinaczkowa oferuje szereg dróg o różnym stopniu trudności. Są zarówno łatwe trasy dla osób dopiero rozpoczynających przygodę ze wspinaczką, oraz trasy dla zaawansowanych.
Łatwe górskie szlaki to fajne trasy rekreacyjne dzięki którym jeszcze bardziej poznamy okolicę.

Do wyboru są trzy szlaki:

1. Gornji Kričak – Topići – zejście do miejscowości Baška Voda, powrót wzdłuż morza do miejscowości Brela: czas marszu 4h, odcinek 10km.
2. Gornji Kričak – Punkt widokowy – szlak edukacyjny Francuska droga – kapliczka św. Kajo, powrót na Gornji Kričak: czas marszu 2h, odcinek 4km.
3. Gornji Kričak – kapliczka św. Kajo – skały Nevistina stina – kościółek św. Nikola, powrót Gornji Kričak: czas marszu 4h, odcinek 6km.

Brela to klimatyczne miasteczko które ma sporo do zaoferowania. Krystaliczne morze, 6 kilometrów naturalnych żwirowych plaż oraz bajeczne widoki na góry i zielone lasy sosnowe (które w większości są chronionym pomnikiem dziedzictwa kulturowego) przyciągają do siebie wielu turystów. Warto mieć na uwadze, że jest to popularny wakacyjny kierunek i w sezonie spotkamy się tutaj z dużą ilością wczasowiczów.
Na mapie możecie zobaczyć dokładne położenie Breli oraz sprawdzić dostępną ofertę noclegową.Booking.com

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *