Bačvice

Bačvice – plaża w Splicie, która zrzesza maniaków gry w picigin

Bačvice to najbardziej rozpoznawalna plaży w Splicie i jego okolicy, znana przede wszystkim po grze w picigin. Plaża jest piaszczysta oraz posiada tak zwane betonowe tarasy. Na obszarze plaży znajdują się liczne bary i kafejki, budka z lodami oraz coś miłego dla ciała, czyli miejsce z masażami. Bez względu na porę roku i pogodę, plażę bardzo chętnie odwiedzają mieszkańcy, którzy spędzają tutaj swój wolny czas.

W szczycie sezonu na plaży jest dużo osób, jednak nie ma najmniejszego problemu żeby znaleźć dla siebie wolne miejsce. Na plaży można wynająć leżak i parasol słoneczny (są to miejsca w centralnej części plaży) lub rozłożyć się z ręcznikiem za lub przed leżakami. Sporo swobodnego miejsca znajduje się także na terenie betonowym.
Bačvice jak wiele plaż w Chorwacji, ma przygotowaną również atrakcję dla najmłodszych w postaci parku wodnego.
Zejście do morza jest tutaj bardzo spokojne i przez długi czas płytkie. Jest to super plaża dla rodzin z małymi dziećmi. Trzeba uważać, żeby ktoś z osób grających w picigin nie zdeptał naszego malucha bawiącego się w wodzie 😉

Plaża położona jest na wysokości portu promowego, z którego dojdzie się do niej pieszo w niecałe 15 minut spokojnym spacerem.

Bačvice

Bačvice

Piaszczysta plaża Bačvice

Bačvice

Widok z plaży na wyspę Brač

Bačvice

Płytkie zejście do morza

Co to jest picigin?

Picigin to bardzo popularny w Chorwacji rodzaj rekreacyjnej gry w piłkę. Najważniejsze jest żeby uczestnicy rozgrywek stali w wodzie (najlepiej sięgającej im za kostki). 
Cała gra w picigin polega na tym, że rozmieszczeni w niewielkiej od siebie odległości zawodnicy, odbijają pomiędzy sobą małą piłkę. Piłkę należy utrzymać jak najdłużej w powietrzu, tak żeby nie wpadła do wody. Zabronione jest jej łapanie oraz kopanie nogą. Piłkę należy odbijać dłońmi. Podczas zawodowych rozgrywek między sobą rywalizują dwie drużyn, a w skład w każdej wchodzi pięć uczestników.
Największym ośrodkiem picigin-u w Chorwacji jest właśnie Split i plaża Bačvice. To tutaj każdego dnia możemy zobaczyć grające osoby, w tym nawet znanych i lubianych artystów muzycznych.
Warto wiedzieć, że za datę powstania picigin-u w Chorwacji uznaje się rok 1908, kiedy to na plaży Bačvice rozegrana została po raz pierwszy gra pomiędzy studentami. 
Na poniższym filmiku możecie dostrzec osoby grające w picigin.

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + 1 =