wyspa Murter

WYSPA MURTER – INFORMACJE ORAZ MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Niecałe 30 kilometrów od Šibenika znajduje się wyspa Murter, którą miałam przyjemność zwiedzić podczas lipcowego wyjazdu w te strony Dalmacji. Wyspa ma niezwykłą lokalizację, gdyż położona jest w regionie najbardziej zagęszczonego skupiska wysp na morzu Adriatyckim, w którym znajduje się aż 40 procent wszystkich wysp chorwackich!

Wyspę Murter łączy z lądem most zwodzonym w miejscowości Tisno, który ma około 12 metrów długości. Wyspę zamieszkuje 5 000 tysięcy mieszkańców, ale część z nich w sezonie zimowym wyjeżdża za pracą do większych miast położonych na lądzie.
W większości Murter porośnięty jest stuletnimi drzewami oliwnymi oraz drzewami figowymi. Od chwili kiedy na wyspie zaczęli osiedlać się pierwsi mieszkańcy żyli oni głównie z rolnictwa, rybołówstwa oraz uprawy winnic.

 

Pierwsi mieszkańcy

Wyspa Murter zamieszkiwana była przez Ilirów jeszcze w czasach prehistorycznych. Ciągłość osadniczą na wyspie potwierdzają odnalezione pozostałości rzymskiej osady Colentum oraz liczne freski i mozaiki. Szacuje się, że największy rozkwit Colentum przypada na czas panowania największych cesarzy rzymskich: Nerona i Wespazjana, których pieniądze znaleziono w trakcie badań archeologicznych.
Zakłada się, dwie teorie. Jedna z nich głosi, że osada Colentum została okradziona przez piratów, a druga, że uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Gdy na wyspę przybyła ludność słowiańska odnalazła zniszczoną osadę i w tym miejscu zaczęła swoje osiedlanie.

 

Miasta na wyspie Murter:

Murter

Miasto położone w północno – zachodniej części wyspy. Obecna nazwa miasta używana jest od 1715 roku, gdyż wcześniej miejsce to nazywane było Veliko Selo (czyli w dosłownym tłumaczeniu Wielka Wieś). 
Miasto jest największą miejscowością na wyspie, liczącą ponad 2 000 tysięcy mieszkańców. Dużym plusem miasta jest to,  że leży ono 10 mil morskich od Narodowego Parku Kornati. 
Murter nie należy do atrakcyjnego miasta z dużym wachlarzem ofert turystycznych, ale jest super bazą wypadową na dalsze rejsy jachtem.  W mieście znajduje się duży port jachtowy, w którym każdy skipper ze swoją załogą znajdzie miejsce na odpoczynek.

Wyspa Murter

Wyspa MurterMiasto Murter

Jezera

Razem z miastem Murter są najstarszymi miejscowościami na wyspie. Jezera są o połowę mniejsze niż Murter, żyje w nich około 1 000 tysiąc osób.
Miejscowość już kilkakrotnie otrzymała nagrodę „Niebieski kwiat” przyznaną przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną za naturalne piękno i ekologię. 
Do ciekawostek należy to, że Jezera mają największą liczbę marynarzy i rybaków na całej wyspie Murter. Zarówno żegluga morska jak i rybołówstwo zaliczane są do najważniejszych gałęzi biznesu.

Tisno

Miejscowość częściowo położona na wyspie Murter a częściowo na lądzie, z którym łączy mieszkańców wyspy mostem zwodzonym. Jest to bardzo zurbanizowana miejscowość z licznymi restauracjami, pizzeriami, plażami oraz letnimi atrakcjami dla urlopowiczów. 
Tisno to również kawowa kraina. Tego nie byłam w stanie sprawdzić, ale podobno każda kawiarnia  serwuje swoją własną kawę tzn „kawę kelnera”. Co kawiarnia, to inny smak czarnego trunku, inna jego odmiana, oraz zupełnie inny sposób podania. 

Betina

O Betinie nie będę się rozpisywać, bo zrobiłam to już we wcześniejszym wpisie. Kliknij tutaj i przeczytaj. Mnie to miasteczko zauroczyło przede wszystkim swoją architekturą i panującym w nim spokojem. Nie ma tutaj przepychu, gwaru i zatłoczonych uliczek. Są za to miłe kawiarenki, malownicze alejki i piękne dalmatyńskie domy. Oczywiście będąc w Betinie nie zapomnijcie wstąpić do muzeum, w którym poznacie tutejszą tradycję budowy drewnianych łodzi.

Wyspa MurterBetina

Regaty – z miłości do łodzi, morza i wiatru

Na wyspie Murter, nierozerwalnie od 1998 roku odbywają się regaty żeglarskie, których głównym celem jest promocja tradycyjnego drewnianego przemysłu stoczniowego. Regaty z powodzeniem przedstawiają kulturę i tradycję tego regionu do którego zalicza się  budownictwo okrętowe oraz rybołówstwo.
Na początku do regat przystępowało tylko kilku uczestników, jednak z roku na rok zainteresowanie regatami wzrastało i na dzień dzisiejszy bierze w nich udział około 50 uczestników. Zawodnicy mogą wybierać w kategoriach tematycznych np. „Regaty dla duszy i ciała” czy chociażby regaty dla kobiet „Dłoń i wiosło”.

 

Ciekawe miejsca

Wyspa Murter posiada kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym regionie. Osobiście szczególnie polecam zwiedzić Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej w Betinie, o której również wspominałam już w jednym ze wcześniejszych postów.
Bardzo interesującym miejscem jest Colentum u podnóża wzgórzu Gradina, czyli pozostałości antyczne po dawnym osadnictwie.
Idąc wyżej na sam szczyt wzgórza Gradina naszym oczom ukaże się cmentarz ze starymi grobami, kościół Matki Bożej na Gradinie (crkva Gospe u Gradini) z XVII wieku oraz w niewielkiej odległości kościół parafialny św. Michała (Župna crkva sv. Mihovila) z barokowym ołtarzem.
Dla pięknych widoków warto udać się na wzgórze Vršina, na którym wznosi się zabytkowy  kościół św. Roka. Z tego miejsca zobaczycie ujmującą panoramę na cztery strony świata.

Ciekawym elementem krajobrazowym wyspy jest Pudarica, czyli kamienny nasyp w kształcie spirali znajdujący się nieopodal miejscowości Jezera. Legendy głoszą, że Pudarica miała ustrzec mieszkańców przed nadciągającymi piratami. Była miejscem, z którego obserwowano morze i przypływające statki, jednak ona sam nie była widoczna dla osób przebywających na morzu.

 

Najpopularniejsze plaże na wyspie Murter

Chociaż wyspa jest stosunkowo niewielka, to znajduje się na niej bardzo duża liczba plaż, które rozciągają się wzdłuż całej linii brzegowej wyspy. Do wyboru mamy plaże miejskie, plaże małe w zatoczkach, plaże nudystyczne czy plaże najbardziej popularne i najliczniej odwiedzane przez mieszkańców i turystów. 
Najbardziej popularne plaże położone są po południowej stronie wyspy, naprzeciwko Archipelagu Kornati. Są to plaże chronione przed mocnymi wiatrami i wysokimi falami.

Nazwy plaż na wyspie Murter (zaczynając od strony południowej):

– Podvrške (plaża z piaskiem i kamieniami)
Slanica (plaża kamienista, kiedyś piaszczysta)

– Čigrađa (plaża z kamieniami, skałami ale też z piaskiem i żwirem)
– Kosirina (plaża z kamieniami i skałami)
– Podjasenovac (plaża częściowo betonowa, częściowo kamienista)
– Koromašna (plaża kamienista)
– Uvala Sveti Nikola (plaża betonowa)
– Zaratić (plaża ze skałami)
– Sv. Adrija (plaża ze skałami oraz częściowo betonowa)
– Banj (plaża betonowa)
– Lovišća (plaża żwirowata, z drobnymi kamieniami  i z częścią betonową)
– Plitka Vala (plaża z piaskiem, drobnymi kamieniami oraz betonem)
– Bilave (plaża z piaskiem i żwirem)
– Zdrače (plaża betonowa i kamienna)
– Luke (plaża z drobnymi kamieniami)

Wyspa Murter

Widoki z wyspy Murter

Wyspa Murter

Urokliwa uliczka 

Wyspa Murter

Pomnik na wyspie Murter

Noclegi na wyspie Murter

Wyspa Murter w stosunku do ubiegłych kilku lat cieszy się znacznie większym powodzeniem wśród turystów odwiedzających Chorwację. Dużym plusem wyspy jest jej ciekawa lokalizacja oraz łatwy dostęp z lądu. W poszczególnych miejscowościach na wyspie powstaje coraz to bardziej rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz powiększa się baza noclegowa.
Każdy zainteresowany spędzeniem wakacji lub nawet kilku dni na wyspie może skorzystać ze sprawdzonej i popularnej wyszukiwarki noclegów. Bardzo często możecie znaleźć na niej fajne promocje! Kliknij >tutaj<
Miłego pobytu na wyspie Murter! 🙂 

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *