Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej

MUZEUM DREWNIANEJ ARCHITEKTURY MORSKIEJ W BETINIE

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej (Muzej Betinske Drvene Brodogradnje) znajduje się w centrum Betiny, w wąskiej alejce nieopodal portu. Jest to jedno z ważniejszych obiektów w miejscowości, bowiem w Betinie z pokolenia na pokolenie kontynuuje się tradycję budowy drewnianych łodzi. Idąc wzdłuż portu podziwiać można mniejsze i większe okazy łodzi, wśród których nie jest trudno doszukać się prawdziwych perełek.

Łodzie stanowią dumę dla mieszkańców oraz są symbolem Betiny. W czasach, kiedy infrastruktura transportu nie była w Dalmacji aż tak rozwinięta jak dzisiaj, łodzie używane były niemal do wszystkiego.
Mieszkańcom Betiny i całej wyspy Murter, łodzie służyły pomocą podczas pracy w terenie, transportu materiałów budowlanych, transportu ludzi i zwierząt. Były środkiem komunikacyjnym małych miejscowości z większymi oraz łączyły ludność wyspy z ludnością zamieszkałą na lądzie. Do momentu, kiedy na wyspie powstała droga asfaltowa, a sama wyspa Murter połączyła się z lądem mostem, łódź była niezastąpionym środkiem transportu.

Wraz z rozwojem infrastruktury łódź zaczęła stopniowo tracić na swoim znaczeniu. Ludzie częściej korzystali z innych form przemieszczania się, a dostęp do żywności, odzieży czy artykułów gospodarstwa domowego stał się dla mieszkańców łatwiejszy. Wszelkie przedmioty z tradycyjnego rzemiosła wykonywane przez kowala czy marynarza powoli przechodziły w cień. Na ich miejscu pojawiały się produkty zastępcze. Tym samym mieszkańcy Betiny chcąc zachować swoje „unikatowe skarby” z rzemiosła morskiego postanowili przechowywać wszelkie narzędzia i dokumenty z tamtego okresu, co w roku 2015 zaowocowało powstaniem pięknego muzeum.

 


Co zobaczymy w Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej w Betinie?

Przede wszystkim zbiór przedmiotów używanych do budowy łodzi. Eksponaty z tej kategorii stanowią największą kolekcję w muzeum. Nic dziwnego, gdyż większość z nich przeszła już do historii. Stając przed danym przedmiotem ciężko domyśleć się do czego mogło ono służyć. Umieszczone przy nich szczegółowe opisy oraz cytaty mieszkańców, obrazują wykorzystanie danego przedmiotu w dawnym rzemiośle morskim.

Bardzo fajnym zaskoczeniem w muzeum są dodatki multimedialne np gry, w których możemy samemu spróbować swoich sił przy budowie łódź z dostępnych w grze elementów. Taka gra jest świetnym sprawdzianem naszej spostrzegawczości oraz obrazuje nam poziom naszej wiedzy na temat tego rzemiosła.
W muzeum wyświetlane są również filmy dokumentalne. Zobaczycie na nich przebieg powstawania drewnianych łodzi, oraz ciężką i mozolną pracę starszych ludzi, którzy oddawali w każdy etap budowy całe swoje serce i całą swoją duszę.
W muzeum znajduje się miejsce, gdzie każda odwiedzająca osoba może napisać swoją modlitwę do świętego Józefa – patrona robotników i stolarzy. Modlitwy wyjmowane są podczas dnia świętego i czytane na mszy świętej.

Podział muzealnych eksponatów na osiem kategorii:

– zbiór przedmiotów używanych do budowy łodzi (274 przedmiotów)
– kolekcja wyposażenia łodzi (43 przedmioty)
– zbiór narzędzi rolniczych (12 przedmiotów)
– kolekcja narzędzi używanych do połowu ryb (29 przedmiotów)
– odzież(17 przedmiotów)
– kolekcja artykułów gospodarstwa domowego (18 przedmiotów)
– makiety (10 przedmiotów)

Cena biletu i czas pracy muzeum:

Cena biletu: 30 kn za osobę dorosłą, dzieci do lat 7 bezpłatnie
Godziny pracy muzeum:
– miesiąc lipiec i sierpień: każdego dnia od 10.00 do 22.00
– od października do maja: poniedziałek – piątek od 9.00 do 15.00, sobota od 9.00 do 12.00
– od czerwca do września: poniedziałek – sobota od 9.00 do 21.00

 


W maju 2018 roku, muzeum w Betinie otrzymało nagrodę Silletto i tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2018.
Nagrody zostały wręczone w Warszawie.


 

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej

Wnętrze muzeum

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej

Opisy narzędzi używanych przy budowie łodzi

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej

Widok na dolną część muzeum

Muzeum drewnianej Architektury MorskiejPozostawione modlitwy do św. Józefa

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej

Stare strugi ręczne, które w dzisiejszych czasach odchodzą już w zapomnienie

Poszczególne etapy budowy łodzi

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej

Ludowy strój mieszkańców Betiny

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej

Wzór budowy łodzi

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *