Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej (Muzej Betinske Drvene Brodogradnje) znajduje się w centrum Betiny, w wąskiej alejce nieopodal portu. Jest to jedno z ważniejszych obiektów w miejscowości, bowiem w Betinie z pokolenia na pokolenie kontynuuje się tradycję budowy drewnianych łodzi. Idąc wzdłuż portu podziwiać można mniejsze i większe okazy łodzi, wśród których nie jest trudno doszukać się prawdziwych perełek.
Łodzie stanowią dumę dla mieszkańców oraz są symbolem Betiny. W czasach, kiedy infrastruktura transportu nie była w Dalmacji aż tak rozwinięta jak dzisiaj, łodzie używane były niemal do wszystkiego.
Mieszkańcom Betiny i całej wyspy Murter, łodzie służyły pomocą podczas pracy w terenie, transportu materiałów budowlanych, transportu ludzi i zwierząt. Były środkiem komunikacyjnym małych miejscowości z większymi oraz łączyły ludność wyspy z ludnością zamieszkałą na lądzie. Do momentu, kiedy na wyspie powstała droga asfaltowa, a sama wyspa Murter połączyła się z lądem mostem, łódź była niezastąpionym środkiem transportu.
Wraz z rozwojem infrastruktury łódź zaczęła stopniowo tracić na swoim znaczeniu. Ludzie częściej korzystali z innych form przemieszczania się, a dostęp do żywności, odzieży czy artykułów gospodarstwa domowego stał się dla mieszkańców łatwiejszy. Wszelkie przedmioty z tradycyjnego rzemiosła wykonywane przez kowala czy marynarza powoli przechodziły w cień. Na ich miejscu pojawiały się produkty zastępcze. Tym samym mieszkańcy Betiny chcąc zachować swoje „unikatowe skarby” z rzemiosła morskiego postanowili przechowywać wszelkie narzędzia i dokumenty z tamtego okresu, co w roku 2015 zaowocowało powstaniem pięknego muzeum.
Co zobaczymy w Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej w Betinie?
Przede wszystkim zbiór przedmiotów używanych do budowy łodzi. Eksponaty z tej kategorii stanowią największą kolekcję w muzeum. Nic dziwnego, gdyż większość z nich przeszła już do historii. Stając przed danym przedmiotem ciężko domyśleć się do czego mogło ono służyć. Umieszczone przy nich szczegółowe opisy oraz cytaty mieszkańców, obrazują wykorzystanie danego przedmiotu w dawnym rzemiośle morskim.
Bardzo fajnym zaskoczeniem w muzeum są dodatki multimedialne np gry, w których możemy samemu spróbować swoich sił przy budowie łódź z dostępnych w grze elementów. Taka gra jest świetnym sprawdzianem naszej spostrzegawczości oraz obrazuje nam poziom naszej wiedzy na temat tego rzemiosła.
W muzeum wyświetlane są również filmy dokumentalne. Zobaczycie na nich przebieg powstawania drewnianych łodzi, oraz ciężką i mozolną pracę starszych ludzi, którzy oddawali w każdy etap budowy całe swoje serce i całą swoją duszę.
W muzeum znajduje się miejsce, gdzie każda odwiedzająca osoba może napisać swoją modlitwę do świętego Józefa – patrona robotników i stolarzy. Modlitwy wyjmowane są podczas dnia świętego i czytane na mszy świętej.
Podział muzealnych eksponatów na osiem kategorii:
– zbiór przedmiotów używanych do budowy łodzi (274 przedmiotów)
– kolekcja wyposażenia łodzi (43 przedmioty)
– zbiór narzędzi rolniczych (12 przedmiotów)
– kolekcja narzędzi używanych do połowu ryb (29 przedmiotów)
– odzież(17 przedmiotów)
– kolekcja artykułów gospodarstwa domowego (18 przedmiotów)
– makiety (10 przedmiotów)
Cena biletu i czas pracy muzeum:
Cena biletu: 30 kn za osobę dorosłą, dzieci do lat 7 bezpłatnie
Godziny pracy muzeum:
– miesiąc lipiec i sierpień: każdego dnia od 10.00 do 22.00
– od października do maja: poniedziałek – piątek od 9.00 do 15.00, sobota od 9.00 do 12.00
– od czerwca do września: poniedziałek – sobota od 9.00 do 21.00
W maju 2018 roku, muzeum w Betinie otrzymało nagrodę Silletto i tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2018.
Nagrody zostały wręczone w Warszawie.
Wnętrze muzeum
Opisy narzędzi używanych przy budowie łodzi
Widok na dolną część muzeum
Pozostawione modlitwy do św. Józefa
Stare strugi ręczne, które w dzisiejszych czasach odchodzą już w zapomnienie
Poszczególne etapy budowy łodzi
Ludowy strój mieszkańców Betiny
Wzór budowy łodzi