Jesienne żagle w Chorwacji

JESIENNE ŻAGLE W CHORWACJI, CZYLI COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW MORSKICH PRZYGÓD

Już niedługo koniec lata i powita nas jesienna atmosfera. Jednak, to wcale nie oznacza, że trzeba na dobre pożegnać się z wakacjami. Szczególnie jeśli mowa o Chorwacji. Tutaj nawet podczas jesiennych dni klimat jest ciepły a słonko przyjemnie ogrzewa swoimi promieniami. Jesień to również dobry czas żeby odkrywać Chorwację z zupełnie innej perspektywy jaką dają nam żagle.

Ponad 1200 wysp i cztery tysiące kilometrów linii brzegowej dają Chorwacji bezapelacyjnie pierwsze miejsce na podium wśród krajów, które oferują miłośnikom sportów wodnych doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa.
Chorwacka część Adriatyku jest idealną przystanią zarówno dla amatorów przygód, jak i dla miłośników bardziej spokojnej formy wypoczynku w porcie z kieliszkiem dobrze schłodzonego białego wina Pošip.
Aby ułatwić wybór, poznajcie cztery miejsca na mapie Chorwacji, do których zdecydowanie warto zawitać podczas żeglarskiej wyprawy.

 

Propozycje miejsc na żeglarskie wyprawy

Zatoka Kvarner

Zatoka Kvarner jest położona w północnej części Morza Adriatyckiego i obejmuje 5 wysp: Krk, Cres, Pag, Rab i Mali Losinj. Łagodny klimat i lekka bryza umożliwiają całoroczną żeglugę. Dodatkowym atutem turystycznym zatoki jest krajobraz usianymi pasmami górskim poprzecinanymi licznymi dolinami.

Park przyrody Zatoka Telašćica

Kolejnym interesującym miejscem jest, znajdujący się w południowo-wschodniej części wyspy Dugi Otok w Dalmacji, Park przyrody Zatoka Telašćica. Zlokalizowany w obrębie 25 zatoczek i przylądków oraz 5 wysp, jako jedna z największych chronionych zatok Morza Adriatyckiego, zapewnia wyjątkowy spokój. Charakterystycznym elementem linii brzegowej są strome i wysokie na ponad 160 m klify, a z najwyższego w tej części wzniesienia Grpašćak można podziwiać krajobraz Zatoki.

Archipelag Kornati

Położony w środkowej Dalmacji Archipelag Kornati składa się ze 140 wysp i wysepek, które są szczególnie polecane miłośnikom żeglarstwa. Odwiedzając to niezwykłe miejsce, możecie doświadczyć słynnej chorwackiej gościnności i w kilku rybnych tawernach na wyspach Kornat, Sit i Žut skosztować lokalnych specjałów serwowanych przez miejscowych: czarnego risotto z mątwą czy słynnego rybnego gulaszu Brudet.

Hvar i wyspy Pakleni

Niewiele miejsc można porównać do Hvaru. Wyspa jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie, co zostało docenione także przez magazyn Forbes. Górzysta wyspa słynie z zapierającej dech w piersiach linii brzegowej, pięknych plaż, oszałamiających widoków oraz zapachu lawendy, która stanowi jedno ze źródeł dochodów wyspy. Poszukując chwili wytchnienia, polecamy odpocząć w malowniczych wioskach rybackich tj. Sveta Nedilja, Sućuraj, Jelsa lub na ustronnej plaży na wyspach Pakleni.

Jesienne żagle w ChorwacjiJesienne żagle w Chorwacji

Tekst powstał przy współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną

One Reply to “JESIENNE ŻAGLE W CHORWACJI, CZYLI COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW MORSKICH PRZYGÓD”

  1. Chorwacja jest idealna na czarter jachtów, potwierdzamy i też polecamy ten kierunek na przygodę życia na żaglach 🙂
    Generalnie jak pojedziesz do Chorwacji raz to już będziesz tam wracać cały czas 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *