Makarska

MAKARSKA – PROMENADA I CENTRUM MIASTA

Makarska jest największym miastem Riviery Makrskiej. Liczy ponad 14 tysięcy stałych mieszkańców. Co roku miejscowość Makarska gości wielu turystów w tym duże rzesze urlopowiczów z Polski.  Każdy kto lubi miejsca tętniące życiem, pełne atrakcji i nocnych szaleństw będzie się tutaj czuł jak przysłowiowa „ryba w wodzie”.

Makarska dzięki swojemu położeniu – miasto znajduje się u podnóża masywu gór Biokovo, wygląda bardzo ciekawie i jedynie w swoim rodzaju. Białe góry, czyste morze i liczne plaże rozciągające się niemalże wzdłuż całego wybrzeża, przyciągają turystów, czyniąc tym samym miejscowość jedną z najbardziej popularnych kurortów wakacyjnych w Chorwacji. Jest to raj dla osób chcących wypoczywać, dobrze się bawić i jednocześnie podziwiać wspaniałe widoki.

 

Makarska – walory turystyczne miasta

Sercem i duszą Makarskiej jest Kačićev trg, czyli miejski plac na którym pośród roślinności i kwiatów wznosi się pomnik z sylwetką poety od którego została nadana nazwa placu. Andrija Kačić Miošić był znanym i cenionym poetą chorwackim a w 18 wieku jego książka „Razgovor ugodni naroda slovinskoga” należała do jednej z najcenniejszych dzieł tamtego okresu.
Na tle pomnika znajduje się barokowa katedra świętego Marka wybudowana w 1766 roku, natomiast tuż za świątynią stoi stara szkoła w której na dzień dzisiejszy mieści się miejska biblioteka.

Można powiedzieć, że Makaraska podzielona jest na dwie części. Cała górna część miasta to przede wszystkim domy mieszkalne, apartamenty do wynajęcia, hotele a także małe sklepy i duże markety. Jest to obraz typowego, dużego miasta. Skrzyżowania pełne aut, chodniki ludzi idących do i z pracy. Ogólnie ciągły ruch. Natomiast nadmorska część Makarskiej to typowe miejsce rozrywki i szaleństwa i na niej się skupimy. 

Makarska

Makarska

Widoki na miasto z promu. Największe wrażenie robią tutaj góry, które dominują w tle.

Miasteczko rozciąga się na malowniczym wybrzeżu, wzdłuż promenady. Promenada to przede wszystkim miejsce pełne restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami. Tutaj też mieści się port z którego odpływa prom, oraz cumują statki wycieczkowe i jachty. Dużym walorem Makarskiej są oczywiście liczne plaże na które poświęciłam oddzielny wpis > TUTAJ

Będąc w Makarskiej koniecznie trzeba udać się na „półwysep zakochanych” czyli półwysep świętego Piotra z którego rozciąga się malowniczy widok na miasto oraz Adriatyk. Dla mnie to najfajniejsze i najładniejsze miejsce w mieście. Na półwyspie znajduje się charakterystyczny pomnik św. Piotra oraz niewielka latarnia morska przy której spotkacie gromadkę kotów. Warto pamiętać żeby zabrać dla nich małą przekąskę. O tym miejscu również przeczytacie więcej we wpisie > TUTAJ <

Makarska

Piękne widoki i zachwycająca przyroda na półwyspie św. Piotra.

Jeśli szukacie w Makarskiej ciekawych zabytków to niestety muszę Was rozczarować. W mieście znajduje się tylko miejsc na które warto zwrócić uwagę. Na pewno polecam Wam odwiedzić Muzeum Malakologiczne z pokaźną kolekcją muszli. Muzeum mieści się przy klasztorze Franciszkanów. 
Oprócz tego zachęcam Was do odwiedzenia obserwatorium – planetarium. Znajduje się ona w otoczeniu zielonego parku, jakieś 50 metrów od promenady.

Z Makarskiej mozna udać się na liczne wycieczki i rejsy statkiem. Najczęstszymi kierunkami są wyspy: Hvar i Brač. Najnowszą atrakcją jest Skywalk Biokovotaras widokowy ze szklaną podłogą mieszczący się w Parku przyrody Biokovo. Wspaniałe miejsce z którego można podziwiać spektakularne widoki na Adriatyk, pobliskie wyspy i okolicę. Polecam!


Noclegi w Makarskiej

Makarska to jedno z najpopularniejszych miast wakacyjnych w Chorwacji. Turystom oferuje wiele atrakcji i możliwości na spędzanie swojego wolnego czasu. Miasto ma bardzo rozwiniętą ofertę dla urlopowiczów oraz obszerną bazę noclegową. Jeśli jesteś zainteresowany pobytem w Makarskiej, zapraszam do zapoznania się z noclegami w mieście. Każdego dnia, znajdziesz tutaj najciekawsze oferty hoteli i apartamentów.Booking.com

Makarska

Główny plac w mieście i kościół parafialny.

Makarska

Makarska

Makarska

Promenada i słynny pomnik turystów przy którym (chyba) każdy odwiedzający miasto musi  zrobić sobie zdjęcie. Jak zresztą widać ja również nie odmówiłam sobie tej przyjemności.

Makarska

Makarska

Makarska – panorama

Jadąc tutaj nie miałam żadnych oczekiwań wobec miasta. Wiedziałam, że wiele osób kocha Makarską za swój wakacyjny klimat, plaże i widoki. Ze względu na swoją popularność i dobre opinie chciałam po prostu i ja zwiedzić miasto żeby mieć swoje zdanie. Czy mi się spodobało? Tak! Pomimo tego, że zdecydowanie jestem fanką spokojniejszych lokalizacji to muszę przyznać, że Makarska jest ładna i ma swój klimat.

Buy coffee

3 Replies to “MAKARSKA – PROMENADA I CENTRUM MIASTA”

  1. Byłam w Makarskiej kilka lat temu i od tego czasu jestem zakochana w Chorwacji! Te widoki gór sąsiadujących z morzem, piękne turystyczne (ale nadal z unikalnym klimatem) miasteczko… marzy mi się, żeby kiedyś tam wrócić. Ogromne wrażenie zrobiła też na mnie wtedy wycieczka do rezerwatu Biokovo! Och co to były za widoki!
    Muszę chyba wrócić pamięcią do tamtych czasów, odkopać moje zdjęcia i też stworzyć wpis na bloga. Bo Chorwację trzeba polecać!
    Pozdrawiam 🙂

  2. Przyjemne centrum, piękna zabudowa, świetny śródziemnomorski klimat i krystalicznie czysty Adriatyk – to wszystko sprawia, że są tam takie tłumy w czasie wakacji. Ale przecież jest tyle innych urokliwych miejsc w Chorwacji, chociażby na wyspach 🙂

  3. Fajnie tam,zamierzam być w okolicach pod koniec czerwca,nie mogę się doczekać .Dzięki za wskazówkę z półwyspem św Piotra ,poszukam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *