Półwysep świętego Piotra

PÓŁWYSEP ŚWIĘTEGO PIOTRA W MAKARSKIEJ

Odwiedzając Makarską trzeba wstąpić chociaż na chwilę na wspaniały i jakże piękny – Półwysep Świętego Piotra znajdujący się tuż przy wejściu do miejskiego portu i promenady.
Półwysep Świętego Piotra (Poluotok Sv. Petar) to teren zazieleniony, z bujną roślinnością i przepięknymi agawami jakie wyłaniają się ze zbocza urwiska. Nazwa półwyspu wywodzi się od kościoła św. Piotra z XIII wieku, znajdującego się w środkowej części wzgórza.
Na półwysep prowadzą dwie, główne drogi. Jedna jest od strony pomnika świętego Piotra, druga natomiast ma swój początek w lesie przez który wspinamy się do góry schodkami. Każda z dróg oprowadzi nas dookoła całego półwyspu tak więc nie trzeba się martwić, że może druga opcja byłaby lepsza. Czterema głównymi przystankami spaceru na półwyspie są – kościół, pomnik świętego Piotra, baszta, oraz morska latarnia. To właśnie z tych miejsc rozciągają się najfajniejsze widoki. Wysokie klify porośnięte śródziemnomorską roślinnością, kaktusy, agawy, skaliste tereny wyglądają niczym z widokówki. Do tego, odgłos cykad rozchodzący się wśród sosnowych drzew umila nam czas pobytu na półwyspie.

 

Półwysep Świętego Piotra – miejsce zakochanych

Półwysep to miejsce pełne miłości. Tutaj każda para może przypieczętować swoje uczucie poprzez założenie kłódki na metalowych ogrodzeniach. W przepowiedni – wyrzucenie klucza do morza ma chronić parę przed złem a obdarzyć ich szczęśliwą miłością aż do grobowej deski. Nic więc dziwnego, że ogrodzenia praktycznie uginają się pod ciężarem poprzypinanych do nich „miłosnych obietnic”. Niektórzy uważają, że kłódki psują tylko cały krajobraz i nie pasują do tutejszego miejsca. Mi całkowicie przypadły do gustu i następnym razem jak pojawię się w okolicy koniecznie wstąpię na półwysep żeby również przypieczętować swoją miłość ❤  

Półwysep Świętego PiotraWidok na półwysep od strony promenady

Półwysep Świętego PiotraWidok na urwisko półwyspu widziane od strony morza

Półwysep Świętego PiotraKrajobrazy półwyspu

Półwysep Świętego PiotraWidok z półwyspu

Półwysep Świętego PiotraKościół świętego Piotra

Półwysep Świętego PiotraWidok z półwyspu na miasto Makarska

Półwysep Świętego PiotraKrajobrazy półwyspu

Półwysep Świętego PiotraKłódki zakochanych

Półwysep Świętego PiotraKłódki zakochanych

Półwysep Świętego PiotraMiłość na zawsze!

Półwysep Świętego PiotraPomnik świętego Piotra

Półwysep Świętego PiotraKrajobrazy półwyspu

Pólwysep Świętego PiotraKrajobrazy półwyspu – latarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *