Tort Makarana

TORT MAKARANA Z MAKARSKIEJ. MUSISZ SPROBWAĆ!

Będzie sycąco, treściwie, ale co najważniejsze, bardzo smacznie. Co tam pełny brzuch i problemy z wstaniem od stołu. Czasami trzeba się całkowicie zapomnieć i oddać przyjemności słodkiemu szaleństwu.
Gdy tylko mam okazję być w  Makarskiej, wstępuję do kawiarni Romana na małe co nieco. Czasami jest to po prostu kawa, przy której delektuje się czekając na prom, czasami wybieram pyszne, owocowe lody, a ostatnio zdecydowałam się na kawałek ciasta (często nazywany tortem) Makarana. Już po pierwszym kęsie poczułam wyraźny smak migdałów i orzechów, a po zjedzeniu i to z wielką trudnością całego kawałka, byłam najedzona jak po solidnej porcji obiadu.

Dowiedziałam się też, że Makarana, to specjał wywodzący się dokładnie z Makarskiej, a jego receptura już od wielu lat przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ciasto tak mi zasmakowało, że od razu po powrocie do domu zapisałam jego nazwę, żeby nie umknęło mi z pamięci. Udało mi się też, znaleźć w internecie przepis, który (podobno) jest najbardziej zbliżony do oryginalnej receptury tortu Makarana. Może Wy będziecie mieli ochotę na kulinarne wyczyny?

 

Potrzebne produkty do tortu Makarana:

Biszkopt (przygotowany dzień wcześniej)

  • 3 jajka
  • 30g cukru
  • 200g gładkiej mąki
  • pół kostki masła
  • decylitr letniej wody

Nadzienie tortu

  • 8 jajek
  • pół kilograma cukru pudru
  • szczypta przypraw mieszanki do ciast (np przyprawa do biszkoptu, piernika)
  • pół kilograma mielonych migdałów
  • 100g mielonych orzechów (najlepiej włoskich)

Przygotowanie biszkoptu
Ciasto na biszkopt trzeba przygotować dzień  wcześniej i schować do lodówki. Następnego dnia ciasto podzielić na dwie części. Z jednej z nich zostanie utworzony spód, a z drugiej górna część tortu. Jedną i drugą część dobrze rozwałkować. Wyłożyć spód tortu, nieco podnosząc ciasto do góry przy ścinkach tortownicy. Drugą część biszkoptu pozostawić na pokrycie nadzienia.
Przygotowanie nadzienia
Jajka ubić z cukrem pudrem aż wytworzy się delikatna i puszysta piana. Następnie, powoli dodać resztę składników i dobrze wymieszać. Nadzienie nalać do uprzednio wyłożonej ciastem tortownicy. Na koniec całość pokryć drugą częścią rozwałkowanego ciasta. Na wierzch można dodatkowo położyć połówki migdałów lub orzechów.

Tort Makarana piec przez 1 godzinę i 15 minut w 125ºC.
Jeśli upieczecie tort Makarana koniecznie napiszcie jak Wam wyszło i podeślijcie swoje fotki.

Przepis zaczerpnięty z (źródło: slobodnadalmacija.hr)

Tort MakaranaTort Makarana 

Tort Makarana z MakarskiejRoman i Kavana Romana 😉 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *