Chorwacki burek z serem

CHORWACKI BUREK Z SEREM W MOIM WYKONANIU

Burek, smak kuchni chorwackiej oraz innych krajów bałkańskich. Rodzaj nadziewanego ciasta, którego nie sposób nie skosztować będąc w Chorwacji. Dostępny w piekarniach, w sklepach oraz przydrożnych budkach.
Najbardziej popularnym burkiem w Chorwacji jest ten, nadziewany białym serem w cieście filo lub yufka. Ciasta te, można zrobić samemu bądź kupić w postaci tak zwanych „liści” dostępnych także w polskich sklepach np. w Almie. Osobom lubiącym gotowanie proponuję zrobić ciasto samemu. Co prawda, trzeba trochę cierpliwości i spokoju w trakcie jego przygotowywania, ale satysfakcja ze zrobienia burka w całości samodzielnie gwarantowana 🙂 Przepis na ciasto filo i yufka bez problemu znajdziecie w internecie.

Do wypełnienia burka nadzieniem potrzebny będzie biały twaróg, najlepiej dobrze zmielony oraz jajko i trochę oliwy z oliwek. Burek można również wypełnić serem feta, bądź zmieszać razem dwa gatunki sera. Jajko należy oddzielnie rozbełtać a później wszystkie podane składniki ze sobą połączyć. Ważne jest, żeby ser nie pozostawiał grudek, powinien być idealnie wymieszany. Do serowego nadzienia dodajemy do smaku szczyptę soli, chyba, że ser jest na tyle słony, że nie trzeba tego robić.

Blachę uprzednio smarujemy delikatnie oliwą, następnie na zmianę kładziemy na całą jej szerokość „liść” ciasta oraz rozsmarowujemy nadzienie z sera. Burek można zrobić na kilka warstw – ciasto, nadzienie, ciasto, nadzienie i tak aż do zużycia składników, albo tylko kilka warstw ciasta z większą ilością sera pomiędzy nimi. Pamiętać należy o tym, żeby po każdym nałożeniu nowej warstwy ciasta posmarować ją niewielką ilością oleju a dopiero później nałożyć na nie serowe nadzienie. Burek piecze się 30 – 40 minut w temperaturze 180 – 200ºC.
Jeśli ktoś ma ochotę na nadzienie w innym smaku może spróbować burka ze szpinakiem, mięsem czy też ziemniakami i cebulą. Tak naprawdę nadzienie możemy stworzyć sami jakie tylko przyjdzie nam do głowy, ale ten najprawdziwszy burek ma zawsze serowe wnętrze.

Chorwacki burek z serem

Chorwacki burek z serem

Chorwacki burek z seremBurek z serem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *