krewetki_gotowane

DUSZONE KREWETKI Z CZOSNKIEM I BIAŁYM WINEM

Owoce morza są źródłem wielu składników mineralnych i mają duża wartość odżywczą. Do takich wartościowych przysmaków zaliczają się krewetki nazywane w Chorwacji škampe.
Można je kupić w sklepie rybnym, mrożone bez skorupek, albo bezpośrednio od rybaków. Oczywiście najlepsze i najsmaczniejsze są świeże, najlepiej wyłowione tego samego dnia.
W Bolu istnieje możliwość kupienia świeżych owoców morza i wszelkich ryb prosto z połowu. Przypływający do portu statek rybacki oferuje dary morza zaraz po wyłowieniu ich z Adriatyku. Wybór jest naprawdę duży.

Jeśli chodzi o krewetki wyróżnia się:

  • szare
  • czerwone
  • różowe
  • koktajlowe (małe)
  • królewskie (duże)

Różnią się one także cenowo. Za małe krewetki w Bolu zaraz po ich połowie zapłacimy 40 kun za kilogram a za duże 100 i 150 kun.
Przyrządzenie krewetek jest bardzo łatwe i szybkie. Wystarczy nam czosnek, świeża pietruszka i oczywiście białe, najlepiej wytrawne wino!

Mój sposób na krewetki:
Po oczyszczeniu krewetek wrzuciłam je w skorupach do dużego, szerokiego naczynia tak żeby mogły całe swobodnie zanurzyć się w wywarze.
Wywar przygotowałam w następujący sposób. Na oliwie z oliwek delikatnie podsmażyłam drobno posiekany czosnek (jeśli ktoś ma ochotę może dodać również trochę bułki tartej do smaku). Całość przełożyłam do garnka z krewetkami, dodałam posiekaną pietruszkę i zalałam winem oraz wodą.
Do smaku można dodać także małą gałązkę rozmarynu. Wzmacnia ona charakter potrawy i dodaje pięknego aromatu. Całość dusiłam pod przykryciem na niewielkim ogniu około 40 minut. Łatwo, szybko i smacznie!

krewetkiŚwieże krewetki

natka_pietruszki

krewetki_gotowaneDuszone krewetki w sosie czosnkowo – winnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *