Čevapčići

ČEVAPČIĆI – SPECJAŁ KUCHNI BAŁKAŃSKIEJ

Do jednego ze słynnych mięsnych dań chorwackich zalicza się čevapčići. Potrawa ta sporządzana jest na różne sposoby w zależności od lokalnych zwyczajów. Głównym produktem čevapčići jest mieszanka 2 lub 3 rodzajów mięsa mielonego.
Zazwyczaj jest to mięso wołowe, wieprzowe i czasami owcze. Dla lepszego smaku dodawana jest także posiekana cebula lub czosnek oraz regionalne przyprawy.

Čevapčići są potrawą kuchni bałkańskiej dlatego też spotkacie się z nimi nie tylko w Chorwacji ale również w Bośni i Hercegowinie, Serbii czy Czarnogórze.

Danie możemy sporządzić sami lub kupić gotowe mięsne paluszki. Te najlepsze kupicie w sklepach mięsnych, a nie w marketach spożywczych. 

Čevapčići najlepiej smakują z grilla (pieczone na gradele – jak to mówią w Chorwacji). Obowiązkowo z położoną na wierzchu gałązką rozmarynu. Doskonałym dodatkiem do mięsa jest Ajvar. Warzywna pasta ze słodkiej papryki, pomidorów i bakłażanów idealnie sprawdza się jako dodatek do čevapčići. W zależności od kulinarnych upodobań do dyspozycji mamy łagodną i pikantną wersję sosu.
Čevapčići w Chorwacji serwowane są też w restauracjach i konobach. Najczęściej podawane są z frytkami lub grillowanymi ziemniakami. Oprócz tego bardzo popularne są też čevapi u lepinji, czyli paluszki mięsne włożone do płaskiej opieczonej bułki, serwowane z cebulą i ajvarem. Do čevapów idealnie sprawdzi się zimne piwo Karlovačo lub Ožujsko.
Bez względu, którą wersję čevapčići wybierzecie, powinno Wam smakować. Polecam!

Čevapčići - specjał kuchni BałkańskiejSurowe mięso

AjvarAjvar

Čevapčići

Čevapčići - specjał kuchni BałkańskiejMięso  z rusztu

Buy coffee

One Reply to “ČEVAPČIĆI – SPECJAŁ KUCHNI BAŁKAŃSKIEJ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *