ryby

RYBY Z GRILLA – PROSTY SPOSÓB NA ZDROWY OBIAD

Mieszkając w takim miejscu nie sposób odmówić sobie ryb i owoców morza jakie Adriatyk oferuje każdego dnia. Zdrowe, pyszne a do tego mało kaloryczne. Ostatnio pisałam o zupie rybnej a dzisiaj będzie o rybie z grilla.
Dwa gatunki – bukva (Boops boops) oraz skuša, w Polsce znana jako makrela są bardzo cenionymi rybami w Chorwacji.

Bukva jest rybą o kolorowym ubarwieniu. Można na niej odróżnić kolor srebrny, złoty i zielony z czterema podłużnymi, metalicznymi pasami. Płetwy tej ryby są żółte z ciemną brązową plamką. Ryby te są wszystkożerne a ich długość może dojść do 40 cm.

Spożywanie jej:

  • poprawia sprawność myślenia
  • opóźnia rozwój choroby Alzheimera
  • pomaga w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia
  • wzmacnia mięśnie i koi nerwy

Skuša ma ubarwienie mniej kolorowe niż bukva. Grzbiet zielony bądź niebieski z jasnym spodem. Gatunek ten może osiągnąć długość do 50 cm i wagę do 1 kg. Skuša należy do ryb wędrownych. Wiosną gatunek ten tworzy ławice i kieruje się w tereny tarłowe, jesienią natomiast żeruje przy dnie żywiąc się przede wszystkim bezkręgowcami. Ryba ta jest bardzo ceniona w kuchni ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne.

Spożywanie jej:

  • przeciwdziała zmianom miażdżycowym
  • zmniejsza ryzyko zawału
  • łagodzi objawy astmy
  • chroni przed nowotworami
  • zapobiega otyłości

Każdą z ryb trzeba dokładnie umyć i wyczyścić. Następnie namoczyć je w oleju z dodatkiem posiekanego czosnku oraz ziół (szałwia, rozmaryn, liść laurowy). Tutaj akurat z tym nie ma problemu bo wszystkie zioła mogłam znaleźć na podwórku. Jak ryby przesiąkną ziołową wonią można je zacząć piec. Należy pamiętać także żeby je posolić przed grillowaniem. Ryby pieką się bardzo szybko więc trzeba je co kilka minut przekręcać na drugą stroną i pilnować żeby żar pod nimi nie był za duży.
W trakcie pieczenia warto je również skraplać olejem dzięki czemu nie będą takie suche. Ryby z grilla podajemy z czym sobie tylko zażyczymy. Pasują do gotowanych ziemniaków, pieczywa, ryżu oraz wszelkiego rodzaju sałatek. Oczywiście białe wino jak najbardziej wskazane.

Ryby z grillaŚwieży rozmaryn, liście laurowe i szałwia

Ryby z grillaRyby na grillu

Ryby z grillaRyby z grilla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *