Mięso z ziemniakami pieczone pod peką

MIĘSO Z ZIEMNIAKAMI PIECZONE POD PEKĄ

Są takie dania w Chorwacji, których powinien spróbować każdy, bez wyjątku. Są też sprawdzone od lat sposoby ich przygotowania. Do jednego z nich zalicza się, jedzenie „ispod peke”.
Ten sposób zna każdy mieszkaniec Bałkanów i chyba nie ma domu w Chorwacji, w którym mogłoby zabraknąć magicznej peki. Bez niej nie może obejść się żaden kucharz, a w konobach danie „ispod peke” to wręcz obowiązkowy punkt menu.

Peka – cóż to takiego?

Peka to dużej wielkości żeliwna pokrywa, która stosowana jest w kuchni Bałkańskiej od wielu, wielu lat. Pod peką piecze się różnego rodzaju potrawy – mięso, warzywa, ryby, owoce morza a nawet pizze. Potrawy spod peki są bardzo popularne w Chorwacji, a w szczególności w regionie Dalmacji. Jedzenie spod peki smakuje zupełnie inaczej niż pieczone na grillu czy w piekarniku. Wszystko dlatego, że potrawy spod peki są jednocześnie duszone i pieczone, a gotowe dania chrupiące i miękkie. Podczas całego pieczenia mięsa i warzyw ich zapach krąży pod peką przez co, potrawy są bardzo aromatyczne i intensywne w smaku.

W dalmatyńskich domach, peka króluje od zawsze 😉 Historia mówi, że mieszkańcy Bałkanów, aby zaoszczędzić na jedzeniu oraz czasie, wrzucali do naczynia całe jedzeni jakie posiadali, pokrywali go i zasypywali żarem. W ten sposób ich posiłek był zawsze ciepły a żołądki pełne. Tak też powstała peka…


Mięso z ziemniakami pieczone pod peką – przygotowanie:

Krok pierwszy
Do rozpałki potrzebne jest bardzo dobre drewno, które zamiast popiołu pozostawi dużo żaru, który będzie się tlił przez długi czas. Przed rozpaleniem ognia, pekę mocuje się w górnej części komina (o ile jest to możliwe), tak żeby znalazła się w centralnej części, tuż nad płomieniami. Wszystko po to, żeby peka jak najbardziej się nagrzała, wówczas po przysypaniu jej żarem nie powstanie wielka różnicy temperatur.

Mięso z ziemniakami pieczone pod pekąNagrzewanie peki

Krok drugi
Wcześniej dobrze posolone mięso, w tym przypadku jagnięcina, wołowina i wieprzowina, ułożyłam na okrągłym, metalowym i niezbyt głęboki naczynyniu. Do mięsa dodałam pokrojone na połówki ziemniaki, cebulę i inne warzywa (według uznania). Mięso uzyskuje też bardzo fajny smak, jeśli posypiemy go rozmarynem.

Należy jednak pamiętać, i to jest akurat bardzo ważne, żeby naczynie swoim rozmiarem idealnie pasowało do rozmiarów peki. Gdy nałożymy pekę na naczynie, to pomiędzy ich ściankami nie powinno pozostać dużo swobodnego miejsca, a jeszcze lepiej gdy nie będzie go wcale a naczynia będą się ze sobą stykać.
Kiedy drewno się już wypaliło, powstały z niego żar przesunęłam na jedną stronę komina, następnie wstawiałam naczynie z jedzeniem i całość przykryłam peką. Po włożeniu jedzenia pod pekę, całość zasypałam żarem i pozostawiłam tak na godzinę. W trakcie duszenia można też odsypać żar, wymieszać jedzenie i ponownie wstawić do komina.

Mięso z ziemniakami pieczone pod pekąPrzygotowane do duszenia mięso z ziemniakami

Mięso z ziemniakami pieczone pod pekąZasypywanie peki żarem

Krok trzeci
Po godzinnym oczekiwaniu przyszła wyczekiwana chwila skosztowania posiłku. Wypalony żar oraz powstały popiół oczyściłam z peki metalowym narzędziem. Zanim otworzyłam pekę kilka razy przesunęłam ją w jedną i drugą stronę. W taki sposób pod pekę dostaje się trochę powietrza i łatwiej ją podnieść do góry.

Palce lizać! Mięso z ziemniakami pieczone pod peką smakuje wyśmienicie. A ten sos, jaki wytworzył się z pieczonych składników, mmm… idealny żeby maczać w nim świeże pieczywo 🙂 Już jestem ciekawa, jak spod peki smakować będą owoce morza, ale to następnym razem.

Pekę w Chorwacji kupić można w większych sklepach takich jak Berica, Građa czy Pevec. Widziałam ją też na bazarze w Splicie przy murach Pałacu Dioklecjana.
Do każdej peki powinien być dołączony żeliwny pierścień, dzięki któremu żar nie zsypuje się z pokrywy. Naczynie na jedzenie nie jest w zestawie z peką. Trzeba kupić je oddzielnie, ale z jego znalezieniem nie powinno być już problemu.

Mięso z ziemniakami pieczone pod pekąOczyszczanie peki z żaru

Mięso z ziemniakami pieczone pod pekąTak wygląda mięso z ziemniakami upieczone pod peką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *